به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، «جکسون دیل»، دبیر سیاست خارجی واشنگتن پست، در یادداشتی به ارزیابی رهبری مایک پمپئو در مدت ریاست خود بر وزارت امورخارجه آمریکا پرداخته و می نویسد؛ پمپئو نتوانست در مذاکرات با کره شمالی موفقیتی بدست آورد و کمپین فشار حداکثری وی علیه ایران نیز شکست خورد. او حتی نتوانست در این مدت سیاست‌های ضد ونزوئلایی خود را اجرا و موجب سقوط دولت مادورو شود. با احتمال زیاد پمپئو با بلندپروازی زیاد به نامزد شدن در انتخابات 2024 می اندیشد و بدون شک امیدوار است تا سرانجام نتایج تمامی بلایای دیپلماتیک خود را متوجه ترامپ کند.  

پمپئو قادر نبود ده ها منصب خالی در وزارت امور خاجه اش را با حضور دیپلمات های ارشد پر کند و صدها دیپلمات حرفه ای یا پاکسازی یا از موقعیتشان برکنار شده اند. روحیه کاری در پائئین ترین سطح خود در تاریخ  قرار دارد. در یک نظرسنجی، کسانی که معتقدند رهبران ارشد وزارت امور خارجه سطح بالای صداقت و درستی را رعایت نکرده اند از سال 2016 تا سال 2019، به میزان 34% افزایش یافته است.

هفته گذشته پمپئو در کنوانسیون ملی جمهوری خواهان بار دیگر از خطوط اخلاقی عبور کرد. سخنرانی وی با بیان ادعاهای دروغین و فریبنده بسیار ضعیف بود.  

خروج آمریکا از برجام ١٣ روز پس از شروع وزارت پمپئو رقم خورد که این خروج نه تنها دستاوردی برای آمریکا نداشت بلکه به انزوای واشنگتن هم انجامید. همچنین شکست قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت "تحقیرآمیز بود.  بدین ترتیب نیز  پس از ٣٠ روز ادعایی وزارت خارجه آمریکا برای بازگشت تحریم ها، به طور حتم اکثر دنیا با آمریکا همراهی نخواهند کرد و این یعنی انزوای بیشتر آمریکا در جهان است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: