به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از خانه ملت، سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی این مطلب را در جریان سفر خود به قم و در دیدار با آیت‌الله محمد یزدی عضو شورای نگهبان و رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطرح کرد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدار از اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با کمک مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان خبر داد و گفت: روی این قانون یک ماه کار شده و  هم اکنون به صورت طرح در کمیسیون شوراها و در حال بررسی است.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: در این طرح برای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری معیارهایی همچون سن، مدرک تحصیلی و سابقه مدیریتی در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: براساس این طرح، هر کسی نمی‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند و باید جزء مقامات سیاسی باشد؛ مثلا در سابقه خود استاندار باشد و بین ۴۰ تا ۷۰ سال سن داشته باشد و همچنین کاندیدا باید ایرانی‌الاصل باشد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی افزود: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته قانون جدید انتخابات ریاست جمهوری احتمالا تا آذر ماه پس از رفع ایرادات احتمالی شورای نگهبان تصویب و برای اجرا به دولت ابلاغ خواهد شد.

قاضی‌زاده هاشمی همچنین از ایجاد یک قرارگاه برای «تحول مجلس» خبر داد و تصریح کرد: این قرارگاه را نایب رییس اول مجلس اداره خواهد کرد و رییس مجلس یک نفر حقوقدان به عنوان نماینده خود معرفی می‌کند؛ رییس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی و دو نفر از حقوقدانان شورای نگهبان هم عضو هستند تا آیین نامه مجلس اصلاح شود.

وی تصریح کرد: هدف از این کار آسان کردن قانوگذاری در مجلس است، ضمن اینکه قصد داریم تا تعداد زیادی از قوانین کم کنیم و قصد داریم در بسته تنقیح  به سمت جامع نویسی و در کنار آن مجمع نخبگانی درست کنیم.

نایب رییس اول مجلس خاطرنشان کرد: در حوزه نظارت مجلس نیز سوال، استیضاح و تذکر را جز قوانین داریم که بی‌فایده است؛ بر این اساس باید کاری کنیم که نظارت مجلس قدرت نفوذ داشته باشد و موجب بازدارندگی از فساد شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: