به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در آیین آغاز سال تحصیلی جدید در حوزه های علمیه تهران گفت: فقیه کسی است که علم در سرشت او جا گرفته باشد و همه مواضع، بیان، رفتار و حتی سکوت او هم جلوه فقه باشد.

وی ادامه داد: فقیه کسی است که آنچه از فقه و آموخته های دینی است در همه وجود او جا گرفته و ما امروز بر این باور هستیم که همه زوایای زندگی انسان معاصر می تواند بهره مند از فقه و دین باشد و پرچمی را که امام راحل برافراشته و امروز در دست مقام معظم رهبری قرار دارد.

رئیسی اظهار کرد: در اینجا ضرورت نقش فقها، اساتید و حوزه ها در پاسخگویی به سوالات، شبهات و ارائه پژوهش ها و تحقیقات کاربردی احساس می شود البته کارهای بسیاری در این زمینه انجام شده و اقدامات بسیاری نیز باید انجام شود.

رئیس قوه قضاییه گفت: فقها باید در رابطه با موضوع شناسی کار کنند و در دستگاه قضا نیز مهمترین ابزار قضا، علم و دانش و فقه است و بنا نهادن دستگاه قضا مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی باید کاملا بروز و به هنگام باشد.

وی تصریح کرد: امروز فرق زمان ما این است که دین حکومت می کند و دین در متن جامعه قرار دارد بنابراین مبانی امور فقهی و اجتهادی است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: