توسعه زیرساخت‌های خدمات‌دهنده برای ارتقای کیفیت زندگی یکی از سیاست‌هایی بوده که در همه سال‌های بعد از انقلاب دنبال شده است. همه دولت‌های بعد از انقلاب نسبت به توسعه این زیرساخت‌ها اهتمام داشته‌اند و حرکتی که با اقدامات جهاد سازندگی در اوایل استقرار جمهوری اسلامی ایران آغاز شد تا به امروز ادامه داشته و به همین علت است که امروز ۸۲.۵ درصد جمعیت روستایی از نعمت آب شرب سالم بهره‌مند هستند در حالی که این رقم در جهان به طور متوسط ۵۳ درصد است.

این دستاورد حاصل فعالیت کوتاه‌مدت نیست اما عملکرد دولت تدبیر و امید در این زمینه چشمگیر و درخشان است.

آمارها نشان می‌دهد که در سال‌های فعالیت دولت تدبیر و امید تا پایان سال ۱۳۹۸ هر هفته به‌طور متوسط ۳۰ روستا آبرسانی شده‌ و در مجموع ۱۰ هزار و ۸۸۶ روستا با جمعیت ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به آب سالم و پایدار دست یافته‌اند. آبرسانی روستایی از ابتدای سال ۱۳۹۹ نیز به ۴۸ روستا با سرمایه‌گذاری ۲۴.۶ میلیارد تومان و جمعیت ۳۳ هزار نفر انجام شده است.

افتتاح طرح‌ها در هفته بیست‌ویکم پویش هر هفته_الف_ب_ایران در روز یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ سبب می‌شود جمع روستاهایی که در سال ۱۳۹۸ آبرسانی می‌شوند به  ۴۴۸ روستا با جمعیت تحت پوشش ۳۱۴ هزار نفر برسد و به این ترتیب مجموع خدمات آبرسانی روستایی دولت تدبیر و امید به ۱۱۹۱۸ روستا با جمعیت ۸.۱ میلیون نفر می‌رسد.

طرح‌های آبرسانی روستایی امروز ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ با اعتباری بالغ بر ۳۷۹ میلیارد تومان در روستاهای ۲۰ استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، بوشهر، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مازندران و همدان به بهره‌برداری می‌رسند. بخش مهمی از این طرح‌ها در ۱۳ استان مرزی انجام می‌شوند و به لحاظ اثرگذاری بر افزایش زیست‌پذیری و ظرفیت حفظ جمعیت در مناطق مرزی اهمیت دارند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: