به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، سرلشکر موسوی»، فرمانده کل ارتش، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت: خداوند را شاکرم که توفیق حضور در مجلس و در جمع نمایندگان را یافتم. از بردار ارجمندم آقای قالیباف رئیس مجلس به دلیل  لطف و بزرگواری‌ او تشکر می‌کنم. امیدوارم بتوانم در این چند دقیقه مطالبی را خدمت نمایندگان بیان کنم. دفاع مقدس، الگوی کامل از اراده، همت و یکپارچگی ملت برای ایستادگی در مقابل دشمنان است. ارتش به کمک سپاه و با بسیج و جهاد سازندگی با پشتیبانی همه جانبه مردم و با فرماندهی حضرت امام در بومی از غیرت ملی، این معجزه قرن را آفریدند.

او افزود: اگرچه پیروزی در جنگ نابرابر فتح‌الفتوح شبیه معجزه بود ولی منظور از معجزه قرن این پیروزی نیست بلکه آن نتایجی است که معادلات راهبردی جهان را تغییر داد و طرحی نو درانداخت. کاش می‌شد در  یک جلسه فقط از دفاع مقدس بیان کرد. دفاع مقدس جمع چهره اشدا علی الکفار انقلاب اسلامی در مقابل سلطه‌گران است و رحما بینهم در جمع مظلومان عالم است. منظورمان آن شجره طیبه‌ای است که شاخه‌های آن به اقصی نقاط عالم سرکشیده و مکتب مقاومت در برابر نظام سلطه را در قلب و روح حق طلبان نشانده و سقوط خداناباوران حق ستیز را تسریع کرده است. چه خوب بود اگر می‌شد در یک جلسه از همه اجزای دفاع مقدس سخن گفت، از آن بسیجی تک تیرانداز تا سرلشکر فلاحی بالاترین مقام شهید نظامی دفاع مقدس، اگر می‌شد از گروه‌های کوچک شکار تانک تا بزرگترین و پیچیده‌ترین عملیات هوایی یعنی عملیات حمله به اچ 3 سخن گفت چه خوب بود، از اولین پاسخ با 140 فروند تا آخرین ضربه شصت در مرصاد، از انهدام کامل نیروی دریایی دشمن توسط نیروی دریایی ارتش در 67 روز تا تپه‌هایی که بیش از دو هزار روز دست به دست شدند و انفجار گلوله روی آنها آنقدر بود که قدشان کوتاهتر شد، از چذابه‌ای که برای هر وجبش یک شهید تقدیم شد تا بازپس‌گیری خرمشهر که تا چشم کار می‌کرد دست‌های بالارفته‌ای بود و پارچه‌های سفید و فریاد الدخیل.

فرمانده ارتش بیان کرد: چه خوب بود اگر می‌توانستیم از کذابه‌ای که برای هر وجبش یک شهید تقدیم شد تا بازپس گیری خرمشهر که تا چشم کار می‌کرد، دست‌ها بالا رفته بود و پارچه‌های سفید و فریاد الدخیل بود سخن می‌گفتیم. از مقاومتی که شهرها کردند در مقابل موشک‌ها و بمب‌باران‌های ناجوانمردانه تا ساقط کردن بیش از 70 فروند هواپیما در یک عملیات. چه خوب بود اگر فرصت برای بیان اینها فراهم بود. گنج جنگ هنوز بکر و دست نخورده است 2 میلیون و 500 هزار سرباز به همراه 217 هزار پایور و با معادل، 100 میلیارد دلار تجهیزات، ارتش وارد جنگ شد و بیش از 48 هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی شد.

او افزود: پدافند هوایی کل عملیات‌های مختلف جنگ 8 ساله را اداره کرد و در این مدت، هیچ فرودگاهی بسته نشد و ایمنی 2 میلیون پرواز غیرنظامی از لحظه ورود تا نشستن در  فرودگاه تأمین شد. با وجود حمله بیش از دو هزار باره صدام به جزیره خارک و پایانه‌های صدور نفت، دفاع جانانه پدافند هوایی باعث شد حتی یک روز جریان عبور نفت و اقتصاد جنگ مختل نشود. هیچ یک از عملیات‌های دوران دفاع مقدس بدون چتر انجام نشد. کشف و شناسنایی بیش از 48 هزار هواپیما و بالگرد و انهدام 652 فروند جنگنده و بالگرد در طول دوران دفاع مقدس از کارنامه درخشان ارتش است. دو بار در سالهای 62 و 65 نیروی هوایی عراق را بازسازی کردند؛ این به گواهی اسناد موجود حامیان صدام است که نشان دهنده این است که نیروی هوایی و پدافند ما موفق شدند دو نیروی هوایی دشمن را نابود کنند.

سرلشکر موسوی اظهار کرد: نیروی دریایی ارتش با پشتیبانی نیروی هوایی موفق شد، نیروی دریایی دشمن بعثی را در 7 آذر ماه به طور  کلی نابود کند به طوری که تا پایان جنگ، نتوانستند وارد خلیج فارس شوند. نیروی دریایی در شصت و هفتمین روز جنگ یکی از پایه‌های دشمن را از بین برد و تعادل آنها را بر هم زد. اسکورت کشتی‌های تجاری و نفت کش‌ها اقدامات بزرگی بود که علاوه بر باز نگه داشتن خطوط  مواصلاتی در طول  جنگ، انجام شد.

او خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: خواهران و برادران عزیز جنگ در سه عرصه هوا، زمین و دریا جریان دارد، نیروی دریایی در شصت و هفتمین روز جنگ موفق شد یکی از پایه قدرت نظامی دشمن را از بین ببرد و تعادل را به نفع ایران به هم بزند و این عملیات یکی از مهمترین نقاط عطف تاریخ دفاع مقدس است که هنوز به خوبی باز نشده است. باز نگه داشتن خطوط مواصلاتی در طول جنگ و اسکورت 10 هزار شناور تجاری و نفتکش و سالم به مقصد رساندن آنها در حالیکه اقتصاد وابسته به صدور نفت و واردات بود اقدام راهبردی بسیار بزرگی است که هر چه زمان می‌گذرد عظمت و نقش آن در ایستادگی ایران در برابر دشمنان روشن‌تر می‌شود و یکی از دلایل راهبردی بودن نیروی دریایی این توان تأثیرگذاری در سرنوشت کشور است.

امیر سرلشکر موسوی با اشاره به اقدامات ارتش پس از جنگ تحمیلی گفت: پس از جنگ نیز تا امروز ارتش ضمن اجرای عملیات مردمیاری در حوادث مثل زلزله، سیل و کرونا و... با استقرار نیروی زمینی در مرزهای شرقی و غربی کشور از پایان جنگ تا امروز امنیت و آرامش این مرزها را با تلاش شبانه روزی و تقدیم شهدای والامقام حفظ کرده است.

او ادامه داد: حضور در دفاع از حرم و تقدیم چندین فرمانده شهید بخش دیگری از اقدامات نیروی زمینی است که همزمان با دگرگونی و تحول در ساختار و سازمان و ارتقاء روز به روز توان و آمادگی رزمی این نیرو انجام شده است.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) گفت: پدافندِ حقیقتا همیشه بیدار، که حتّی یک ثانیه تعطیل‌بردار نیست از زمان پایان جنگ تا امروز ضمن حفظ امنیت پروازهای خودی هرگونه اشتباه و ورود به حریم ایران عزیز را با دقت رصد و جلوگیری نموده است و می نماید. تولید چندبرابری تجهیزات بومی در لبه فناوری‌های جهانی و البته طراحی و ساخت برخی از تجهیزاتی که نمونه‌های آن هنوز در دنیا گزارش نشده است، از جمله بزرگترین دستاوردهای پدافندهوایی ارتش است ما امروز در تولید بسیاری از سیستم سلاح‌ها، رادارها، تجهیزات اطلاعاتی، پهپادها و تجهیزات ارتباطی و جنگ‌الکترونیک و سایبر قطب هستیم و مدعی هستیم که واقعاً رقیبی حداقل در منطقه نداریم. 

او افزود: برد کشف ما به بیش از 3 هزار کیلومتر رسیده است. پدافند هوایی ارتش صاحب قوی‌ترین شبکه و سامانه‌های جمع‌آوری اطلاعات و صاحب یکی از برترین شبکه‌های امن ارتباطی و فناوری اطلاعات چند لایه و از اولین‌ها و امروز از برترین‌ها در حوزه فرماندهی و کنترل حداقل در منطقه است.

فرمانده کل ارتش گفت: نیروی هوایی با وجود اینکه قبل از انقلاب کاملاً وابسته به مستشاران و قطعات وارداتی بود، موفق شد با اداره 8 سال جنگ، پس از آن ضمن استمرار پروازهای شبانه روزی در دفاع از آسمان و گشت هوایی و نیز ناوگان ترابری، خود را سرپا نگه دارد و هر مأموریت واگذاری را با سربلندی به سرانجام برسانید. حضور نیروی هوایی در دفاع از حرم مجموعه‌ای است از ایمان، شجاعت، دانش، تخصص، تجربه و مهارت که درباره آن در زمان مقتضی صحبت خواهیم کرد.

فرمانده کل ارتش ادامه داد: نیروی دریایی بعنوان یک نیروی راهبردی همچنان پرچم اقتدار ایران در اقیانوس‌ها است و با اعزام 69 ناوگروه به خلیج عدن و آبهای آزاد پرچمدار احیای تمدن دریایی کشور است. نیروی دریایی با حضور در مناطق کمتر برخوردار و نیز کمک به توسعه شهرها و کانون‌های تمدنی سواحل مکران با استقرار چندین هزار نفر نیرو و خانوارهای آنها در شهرهای میناب، جاسک، کنارک و نیز رأس میدانی، سیریک، کوهستک، گرانداهو و پسابندر طلایه دار توسعه سواحل مکران شده است.

او اضافه کرد: به برکت این حضور امروز امنیتی که در دریا داریم بر خلاف بسیاری از کشورهای منطقه عاریه‌ای نیست، کاملاً بومی و ساخت ایران و با اتکاء به دانش و توانایی صنعت گران و فرزندان این مملکت است. دریاهای ما امن است و حضور نمایشی ایادی استکبار و شیطان به سرکردگی آمریکای تروریست نمی‎تواند این امنیت مقتدرانه را خدشه‌دار کنند.

امیر سرلشکر موسوی گفت: امروز استکبار جهانی ناچار است بایستد و خیزش تمدنی ایران اسلامی به سمت دریا و اقیانوس‌های جهان و عرصه‌های اقتدار آفرین را در گام دوم انقلاب نظاره‌گر باشد. دشمن ناگزیر است ایران آزاد، ایران مستقل، ایران اسلامی، ایران دانشمند و ایران قدرتمند در مسیر رشد و توسعه شتابان تمدنی نظاره‌گر باشد و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت مقتدرانه به سمت احیاء تمدن دریایی ایران اسلامی خواهد بود.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) اظهار کرد: ناوگان بزرگ هواپیماهای بدون سرنشین ارتش با توانایی انجام مأموریت‌های گوناگون عمود پرواز در دریا، شناسایی در زمین و دریا، بمب‌افکن، موشک‌انداز، رهگیری هوایی و انتحاری یک توان تاکتیکی و راهبردی فوق‌العاده را ایجاد کرده است که در روز واقعه هر دشمنی را از محاسبات غلط خود پشیمان خواهد کرد.

او گفت: ما بر سرآنیم که ارتشی در شأن ملّت ایران، در تراز بیانیه گام دوّم انقلاب و شایسته پارکابی حضرت مهدی(عج) بسازیم. از این که فرماندهی معظم کل قوا ما را شایسته پرچم فداکاری دانستند خداوند بزرگ را شاکریم و از عنایات بزرگوارانه آن امام عزیز تشکر می‌کنیم، قدر این عنایت را می‌مدانیم و ارتش را شایسته نشان فداکاری حفظ می‌کنیم و ارتقاء خواهیم داد.

امیر سرلشکر موسوی تصریح کرد: در کنار مردم خادمیم بی منّت و شاکر بر این خدمت. در مقابل دشمن شمشیر از نیام برآمده ملّت ایرانیم، سخت و آتشین. آمادگی و ارتقاء توان خود را متّکی به خداوند بزرگ، تدابیر مقام معظم رهبری و همت خود ادامه می‌دهیم و به هیچ چیز دیگر مشروط و موکول نخواهیم کرد و از شما نمایندگان مردم انتظار داریم آنگونه که شایسته این ملّت بزرگ است از ارتش خود حمایت کنید.

خبرنگار: محبوبه رستمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: