به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، ایرج مسجدی روز سه‌شنبه در آیین چهلمین روز درگذشت آیت الله محمد علی تسخیری در مسجد جامع اهل سنت «شاکر العبود» در بغداد افزود که آمریکایی‌ها مسلمانان را فدای صهیونیست‌ها می‌کنند و تنها به منافع اسرائیل می اندیشند، هیچ کشور اسلامی دیگر برای آنان اهمیتی ندارد.
وی ادامه داد که اندیشه آیت الله تسخیری هم در مسیر وحدت مسلمانان بود. امروزه ما شاهد تلاش بسیار برای تفرقه افکنی میان مسلمانان به عنوان سنی و شیعه و عرب و عجم هستیم و هر کسی که مخالف آنها باشد مورد تحریم، تهدید و ترور قرار می گیرد.
مسجدی افزود: آمریکایی ها خود، ترور را تقویت می کنند و به دروغ، دم از دموکراسی می زنند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق اظهار کرد که آیت الله تسخیری منادی شعار وحدت مسلمین بود.
وی در باب مذاکرات احتمالی میان ایران و آمریکا گفت: چنین مذاکره ای رخ نخواهد داد، پیش شرط بررسی هر گونه مذاکره ابتدا عذرخواهی آمریکا و سپس بازگشت به برجام و رفع کلیه تحریم ها است. ما از ترامپ ترسی نداریم و جمهوری اسلامی با قدرت پیش می رود.
مسجدی با گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله تسخیری افزود: ایشان، شخصیت مورد احترامی در جهان اسلام، مشاوری بزرگ برای مقام معظم رهبری، چهره شناخته شده برای علمای اسلامی و مولف آثار متعدد بود.
وی ادامه داد: آیت الله تسخیری مشارکت فعالی در بسیاری از اجلاس های دینی در جهان داشت و دارای اعتقاد راسخ به وحدت اسلامی بود و برای تقریب مذاهب به ویژه میان شیعیان و اهل سنت تلاش بسیار کرد.
آیت الله محمدعلی تسخیری، رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، ۲۸ مرداد در سن هفتادوشش سالگی در اثر عارضه قلبی درگذشت.
این شخصیت علمی و دینی ایران، در سال ۱۳۲۳ خورشیدی در نجف اشرف در خانواده ای روحانی از خطه مازندران به دنیا آمد و در کنار تحصیلات ابتدایی، متوسطه و دانشگاهی (در دانشکده فقه نجف اشرف) تحصیلات حوزوی را تا مرتبه اجتهاد در نجف اشرف سپری کرد و از محضر بزرگانی چون آیت الله سید محمدباقر صدر، آیت الله خویی، آیت الله سید محمدتقی حکیم و آیت الله شیخ جواد تبریزی بهره گرفت. وی فعالیت های علمی خود را از سال ۱۳۵۰ در حوزه علمیه قم ادامه داد.
آیت الله تسخیری از چهره های شناخته علمی و فرهنگیِ جهان اسلام بود که همواره در معرفی درست تشیع و ایجاد تفاهم و همدلی میان مسلمانان تلاش می کرد. وی خدمات ارزنده ای در این قلمرو به اسلام و تشیع کرد. مشارکت در ده ها کنفرانس علمی در کشورهای مختلف به عنوان برگزارکننده یا عضو هیئت رئیسه یا میهمان، عضویت در هیئت امنا و شورای عالی چند مرکز دانشگاهی و مجمع علمی در ایران و دیگر کشورها و تدریس در مراکز علمی گوناگون؛ از جمله فعالیت های مؤثر ایشان در زمینه های علمی و فرهنگی بود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: