به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «بهرام قاسمی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه به مناسبت در گذشت شجریان نوشت؛ محمدرضا شجریان این نادره دوران و این دُر کیمیایی نایاب تاریخ صدای فرهنگ و هنر و عرفان ایران رو به خاموشی نهاد. 

استاد شجریان که به صدا و نه تنها به آواز نماد بی همتای فرهنگ و ادب و شعر پارسی و زبان رسای عرفان و اخلاق و هنر فارسی زبانان فرهیخته در جهان بود، به مدد توانایی و آگاهی و دانایی و قدرت بی بدیل در حوزه شعر و موسیقی و به دوران حیات افتخار آفرینش، معرف بزرگ فرهنگ و ادب غنی این مرز و بوم بود.

 پرشمارند از جوانان دیروز و امروز و حتی فرداها و دورترها و تابدان جا که ایران و ادب و زبان گهربار فارسی بر تارک بلند تاریخ تمدن جهان می درخشد، که به مدد او و به عالی ترین شکل ممکن  به یمن فرهیختگی و هنرش ایرانیان و پارسی  زبانان را با خود و صدای آسمانی و ملکوتی اش  به عمق تاریخ حکمت و عرفان و شعر بزرگان بی بدیل تاریخ جهان چون حافظ و فردوسی و سعدی و خیام و مولوی و همه و همه تا شعرای بزرگ امروز ایران رهنمون کرد و پیوند داد. 

نبود و فقدان او برای همه ما پارسی گویان و تمامی ایرانیان در گوشه گوشه ی این جهان ضایعه جبران ناپذیری است، اما صدای رسا و طنین کلام عارفانه او همچنان با ما و تمامی آیندگان خواهد بود و خواهد ماند. مگر نه این که «تنها صداست که می ماند»  و باز چونان پیش  نوا و طنین ملکوتی اش ما را به دیار شعر و عرفان و اخلاق و ادب فاخر و درخشان ایران زمین خواهد برد. 

در فقدان او در کنار تمامی ایرانیان، پارسی دانان، ایرانیان مقیم فرانسه و ایران شناسان و دوستداران فرانسوی او سوگوارانیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: