به گزارش گروه سیاسی برنا، امیر سرتیپ «امیر حاتمی» در حاشیه بازدید از دستاوردهای سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح اظهار داشت: این سازمان با حرکت ابتکار خلاقیت و تلاش مضاعفی که سرلوحه کار خود قرار داده است، می‌تواند در آینده به قله‌های افتخار دست یابد.

وی با بیان اینکه جهان امروز از یک سو شاهد پیشرفت‌های گسترده در زمینه فناوری اطلاعات مکان محور بوده و از طرف دیگر با تعدد کاربران این فناوری مواجه است، تصریح کرد: دامنه وسیعی از فعالیت‌های دولتی، خصوصی، شخصی و بویژه نظامی در کشور، متکی به اطلاعات مکانی است و سازمان جغرافیایی این ظرفیت را دارد که نیازهای کشور، نیروهای مسلح  و جامعه هدف را برطرف کند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ادامه داد: فعالیت‌های فضایی هر کشوری نشان دهنده عمق فناوری و دستیابی آن کشور به دانش‌های راهبردی است و جمهوری اسلامی دستاوردهای شگرفی در حوزه ماهواره‌برها و ماهواره داشته است.

امیرحاتمی نقش سازمان جغرافیایی را در این موضوع بسیار خطیر عنوان کرد و گفت: با توجه به مأموریت‌هایی از جمله رصد و رهگیری اجسام و سامانه فضایی در فضای بیرونی جو، هدایت ماهواره‌های بومی داخل و مدیریت ترافیک مداری و در نهایت تعیین موقعیت ماهواره‌ها در فضا نسبت به زمان، نقش سازمان جغرافیایی بسیار حساس است.

وی با بیان اینکه روند تهدیدات جهانی با توجه به رشد تکنولوژی و فناوری‌های به روز در حال تغییر است،‌ یادآور شد: سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در سال‌های اخیر با جذب جوانان نخبه و دانشمند و همچنین بهره‌گیری از دانش روز، دستاوردهای چشمگیری در حوزه ملی و بین المللی داشته است.

وزیر دفاع با بیان اینکه فعالیت‌ها و مأموریت‌های سازمان جغرافیایی طیف وسیعی از خدمات کشوری و لشکری را شامل می‌شود،‌ اظهار داشت: امروز با مفهوم جامعه اطلاعاتی روبرو هستیم؛ جامعه‌ای که تمام ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و نظامی آن، دچار تحول شده و به اطلاعات و بهره‌برداری از آن وابسته است.

وی ادامه داد: امروزه استفاده از سیستم‌های مکانیزه اطلاعاتی به دلیل ویژگی‌هایی چون سرعت، دقت، سهولت دسترسی و گستردگی به صورت روزافزونی موردتوجه است. سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح نیز نقش خطیر و حساسی بویژه در حوزه مدیریت اطلاعات مکانی به عهده دارد.

وزیر دفاع از سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح خواست با هماهنگی و هم افزایی بیشتر با سازمان‌های نیروهای مسلح و بخش‌های کشوری در قالب یک برنامه منسجم و هدفمند تعاملات گسترده‌ای را برقرار نماید.

امیرحاتمی با تاکید بر اینکه زیر ساخت‌های لازم در زمینه طراحی و ساخت انواع قطعات صنعتی، مدیریت اطلاعات مکانی، بهداشت و درمان، الکترونیک، هوایی، هوا و فضا، دریایی و ... در وزارت دفاع به همت جوانان متعهد و دانشمند پایه ریزی شده است، گفت: چنانچه درخواستی از این سازمان مبنی بر برطرف کردن نیازهای مختلف کشور ارسال شود، بی درنگ و با اصل در اختیار گذاشتن فناوری، به کمک صنایع و بخش‌های مختلف کشور می‌شتابیم.

همچنن در ادامه این بازدید، «امیر فخری» رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با ارائه توضیحات از توانمندی‌ها و دستاوردهای سازمان جغرافیایی گفت: تعامل با بخش‌های مختلف نیروهای مسلح، بخش‌های دولتی و شرکت‌های دانش بنیان از اولویت‌های سازمان جغرافیایی در دوره اخیر بوده است.

نمایشگاه دستاوردهای سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح  در گروه‌هایی تحت عنوان «امور فضایی و سنجش از دور»، « نقشه برداری هوایی»، «ژئوفیزیک و ژئو دینامیک»، «مرکز آبنگاری و اقیانوس شناسی»، «هوا و اقلیم شناسی»، «امور مرز»، «اطلاعات جغرافیایی» و «شتابندهنده» در حال برگزاری است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: