به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، ولادیمیر پوتین روز سه شنبه در سخنرانی آغازین نشست وبیناری شورای سران سازمان همکاری شانگهای گفت: آنچه که در منطقه قره باغ می گذرد، یک تراژدی بزرگ است. امیدوارم که اقداماتی که صورت می گیرد منجر به برقراری صلح در این منطقه شود.

وی همچنین گفت که نقل و انتقالات تروریست های منطقه خاورمیانه، مناقشه های مسلحانه را تشدید می کند.  

وی با ابراز رضایت از کسب توافق برای توقف جنگ در قره باغ اظهار داشت: امیدوارم که اقدامات منجر به برقراری صلح پایدار به نفع مردم جمهوری آذربایجان و ارمنستان شود.

اوضاع افغانستان نگران کننده است

رئیس جمهوری روسیه اوضاع افغانستان را نگران کننده خواند و گفت: در چارچوب سازمان همکاری شانگهای اقدامات زیادی برای کمک به دوستان افغان به منظور دستیابی به سازش ملی و بنای صلح و آرامش در این کشور بکار گرفته می شود.

وی افزود: گروه تماس سازمان شانگهای در مورد افغانستان تشکیل شده که نقشه راهی را برای حل مساله افغانستان و اقدامات سازمان شانگهای در مورد این کشور تنظیم کرده است.

پوتین گفت که روسیه مصمم است فرمت دیدار مسکو را برای حل مساله افغانستان بکار گیرد که در آن کشورهای همسایه افغانستان ازجمله اعضای سازمان همکاری شانگهای و آمریکا حضور دارند.

ادامه وضعیت بی ثبات در خاورمیانه

رئیس جمهوری روسیه در ادامه سخنان خود گفت که وضعیت بی ثبات خطرناک در خاورمیانه و شمال آفریقا ادامه دارد. رویارویی مسلحانه در لیبی و یمن و باقی مانده ستیزه جویان در بخشی از سوریه، منبعی برای انتشار خطر تروریستی و قاچاق مواد مخدر و سلاح شده اند.

وی افزود: بدیهی است که انتقال تروریست ها در خارج از محدوده ای از سوریه به کشورهای دیگر قابل توجه است و این مساله موجب تشدید مناقشه ها می شود.

بیستمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای (SCO) امروز سه شنبه با میزبانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و حضور "حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی"رئیس جمهوری اسلامی ایران بصورت مجازی آغاز شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: