به گزارش برنا، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پستی اینستاگرامی نوشت: تلاشها برای کاهش و واقعی شدن نرخ ارز. در روزهای اخیر شایعه‌سازان یک بار دیگر دست به کار شده‌ و ادعا کرده‌اند دولت در مقابل ارزان شدن نرخ ارز مانع‌تراشی می‌کند. این ادعای ناصوابیست که هر چند وقت یک بار علیه دولت مطرح می‌شود در حالی که هم طراحان و هم منتشرکنندگان آن می‌دانند چنین حرفی چقدر غلط، متناقض و بی‌اساس است.

او افزود: از زمان خروج آمریکا از برجام، دولت از یک طرف با تحریم‌های بی‌سابقه آمریکا مقابله کرده و از طرف دیگر با سوداگران و کاسبانی که از شرایط تحریمی ارتزاق می‌کنند، در نبرد بوده است. سوداگرانی که تحت هر شرایطی به دنبال مطامع خود هستند و برای این کار ابایی از بی‌ثبات‌سازی اقتصاد و ایجاد تنش و نوسان در بازارهای مختلف ندارند. ادعای تمایل دولت به گرانی ارز،‌ زاییده ذهن همین سوداگران و کاسبان تحریم است.  

واعظی اشاره کرد: در حالی که این ادعا در درون خود دارای تناقض است. همواره اهتمام دولت در این ایام این بوده که کالاهای اساسی مورد نیاز مردم اولا به وفور و ثانیا با قیمت منطقی به دست آنها برسد، از سوی دیگر مواد اولیه کارخانجات تامین شود تا تولید در کشور نخوابد. 

او ادامه داد: تحقق این اهداف با ارز گران‌قیمت دشوارتر است و دولت طبعا دنبال چنین چیزی نیست. بارها گفته‌ایم،‌ باز هم می‌گویم نرخ فعلی ارز را غیرواقعی می‌دانیم و معتقدیم این نرخ با واقعیت‌های اقتصادی کشور همخوان نیست. بر همین اساس همچون گذشته تلاش می‌کنیم، نرخ ارز به سمت واقعی‌تر شدن حرکت کند و کاهش یابد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: