به گزارش برنا، سرتیپ دوم یوسف قربانی فرمانده هوانیروز ارتش عصر یکشنبه در دیدار با سرلشکر سمیر زکی حسین فرمانده هوانیروز ارتش عراق با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای مقاومت شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس اظهار کرد: در گذشته ملاقاتی با فرمانده سابق هوانیروز عراق داشتیم بخشی از توانمندی‌های راهبردی هوانیروز ارتش ایران را در معرض دید آنها قرار دادیم و مقرر شد که همکاری‌های دو جانبه‌ای را داشته باشیم.

وی با اشاره به روابط و تعاملات پیشین با هوانیروز ارتش عراق گفت: از فرمانده جدید هوانیروز ارتش عراق می‌خواهیم با توجه به انتخابات وزیر جدید دفاع عراق و البته با در نظر گرفتن توافقات گذشته تلاش بیشتری برای اجرای توافقات گذشته داشته باشند.

فرمانده هوانیروز ارتش در ادامه از آمادگی هوانیروز ارتش ایران جهت برگزاری رزمایش مشترک در یکی از مناطق مرزی مورد توافق خبر داد و گفت: همچنین آمادگی داریم سندی را برای گسترش همکاری‌ها به امضا برسانیم.

وی همچنین افزود: در حوزه امداد رسانی به آسیب دیدگان و مرزنشین که در مناطق صعب العبور زندگی می‌کنند، آمادگی کامل داریم.

سرتیپ قربانی گفت: آمادگی داریم که همانند کشورهای پیشرفته کار ساخت بالگرد مشترک میان دو کشور ایران و عراق را آغاز کنیم.


 سرتیپ ستاد سمیر زکی حسین فرمانده هوانیروز ارتش عراق نیز در این دیدار با اشاره به سفر گذشته خود به ایران و بازدید از توانمندی‌های دفاعی کشورمان افزود: پیشرفت‌های ایران بسیار خوب است و من نسبت به گذشته واقعا شگفت زده شدم، این قدرت تسلیحاتی ایران شگفت آور است و این برای ما به عنوان کشور دوست و برادر باعث افتخار است.

فرمانده هوانیروز ارتش عراق ادامه داد: اینکه برادران ایرانی این‌گونه در صنایع دفاعی پیشرفت داشته‌اند و به سطح بسیار بالایی رسیده‌اند موجب امیدواری است.

وی گفت: سفر گذشته من به ایران زمانی بود که شهرهای عراق به دست داعش در حال سقوط بود و برادران ایرانی در زمینه مبارزه با داعش واقعا به ما کمک کردند و این بزرگواری ایرانی‌ها هیچ وقت فراموش نمی‌شود.

سرتیپ زکی حسین اظهار کرد: ایران و عراق با هم مشترکات بسیاری دارند و این مشترکات نشان دهنده سطح بالای روابط دو ملت است.

وی با اشاره به اقدامات گسترده شهید سلیمانی در مقابله با داعش خاطر نشان کرد: من تاکنون فرماندهی در این سطح و با این تواضع و شجاعت و فروتنی ندیده‌ام و باید بگوییم که تنها ایرانی‌ها این شهید و فرمانده بزرگ را از دست نداده‌اند بلکه ما عراقی‌ها هم برادر و فرماندهی بزرگ را در کنار شهید ابومهدی مهندس را از دست داده‌ایم.

فرمانده هوانیروز ارتش عراق گفت: گسترش روابط و همکاری‌ها مورد نظر ماست ما می‌خواهیم سطح همکاری‌ها بیشتر از این باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: ما هیچ‌گاه کمک‌های ایران را فراموش نمی‌کنیم زیرا جان خود را در راه کمک به ملت ما از دست دادند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: