«هادی برهانی»، کارشناس مسائل اسرائیل، درباره گمانه‌زنی‌های رسانه‌های اسرائیلی مبنی بر دیدار نتانیاهو و بن سلمان به خبرنگار سیاسی برنا گفت: به طور کلی، عربستان در مسیر نزدیک شدن به اسرائیل است و جای تردید نیست. محمد بن سلمان یک سیاستمدار اسرائیل گرا است در این هم جای شکی نیست اما در اینکه اگر خبرهای اسرائیل صحت داشته باشد که این ملاقات بین نتانیاهو و بن سلمان در عربستان صورت گرفته باشد، شک و تردید وجود دارد. 

او افزود: واقعیت این است که همانطور که رسانه‌ها اعلام می‌کنند این سفر پنهانی بوده و نه فیلمی و نه عکسی وجود ندارد که بخواهیم ثابت کنیم که آیا واقعا این سفر صورت گرفته است یا خیر؟ اما وقتی که به ملاحظات سیاسی و حساب و کتاب‌های سیاسی نگاه می‌کنم، بعید می‌دانم که این ملاقات انجام شده باشد.

این تحلیلگر مسائل منطقه ادامه داد: بنابراین براساس محاسبات سیاسی و تحلیل خود، احتمال قوی تر این است که این دیدار، داستان سُرایی اسرائیلی‌ها است که اهداف آن نیز مشخص است و در واقع می‌خواهند بگویند، وقتی که ترامپ از کاخ سفید رفته و جو بایدن در حال روی کار آمدن در کاخ سفید است این پروسه عادی سازی در منطقه همچنان زنده است و تداوم دارد.

برهانی تصریح کرد: بعید می‌دانم که این ملاقات صورت گرفته باشد چراکه این ملاقات به شدت به ضرر بن سلمان است و به شانس بن سلمان برای پادشاهی، ضربه جدی وارد می‌کند چراکه آرزوی اول و آخر بن‌سلمان، رسیدن به پادشاهی است از این رو رقبا و مخالفینی در عربستان دارد که با این اقدام ممکن است، شانس خود را از دست بدهد.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: بنابراین ملاقات با نتانیاهو در خاک عربستان می‌تواند به شانس بن‌سلمان، لطمه وارد کند. در نتیجه بنده این احتمال دیدار را قوی نمی‌دانم و این داستان از سوی رسانه‌ها و سیاستمداران اسرائیل مطرح شده است، برای اینکه بگویند عادی سازی ادامه دارد و با رفتن ترامپ، چیزی در منطقه تغییر نکرده است. 3

خبرنگار: آزاده رحیمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: