«اشکان مجللی»، عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با اشاره به ترور شهید محسن فخری زاده و اهداف این ترور به خبرنگار سیاسی برنا گفت: مهمترین دلیل ترور دکتر محسن فخری زاده را می توان شکست سنگین دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و روی کار آمدن جو بایدن در کاخ سفید به عنوان جایگزین او دانست.

او افزود: در واقع ترس دولت ترامپ و حاکمان سعودی و رژیم صهیونیستی از عادی سازی روابط آمریکا با ایران در آینده نزدیک و احتمال بازگشت این کشور به توافق هسته ای (برجام)، منجر به چنین اتفاقی شده است. 

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: هدف دیگر از ترور محسن فخری زاده و به شهادت رساندن ایشان هم می تواند این باشد که ایران را عصبانی کرده و وادار به واکنش نظامی کنند. چه بسا جنگی محدود و حتی غیرمحدود در منطقه رخ دهد و عصر دیپلماسی و مذاکره بین ایران و غرب و بالاخص آمریکا از بین برود.

او بیان کرد: بنابراین هدف اصلی در حقیقت از بین بردن دیپلماسی و نرمالیزاسیون و بستن راه بازگشت به برجام در چند ماه آینده، متشنج نگه داشتن شرایط خاورمیانه بالاخص بین ایران و اسرائیل و کشورهای دیگر و ادامه یافتن تحریم های شدید علیه کشورمان و احتمالا پایان برجام و حتی اعمال تحریم های اروپا و شورای امنیت علیه ایران بود. 

مجللی تصریح کرد: در خصوص نوع پیگیری حقوقی ترور شهید فخری زاده و یا نوع واکنش مناسب ایران با توجه به درنظر گرفتن مصالح کلی کشور توسط سران نظام و شورای عالی امنیت ملی، واکنش نظامی هم می تواند انجام شود منتهی این بسته به مصلحت اندیشی سران کشور و سنجش هزینه و فایده هر گونه اقدامات خود دارد.

او اضافه کرد: به هر حال شکایات به مراجع بین المللی فایده ای نخواهد داشت. چرا که اسراییل رسما ترور دکتر فخری زاده را به عهده نگرفته حتی به فرض برعهده گرفتن آن هم، نهادهای بین المللی نشان داده اند که کارایی لازم را ندارند و عملا بجز در حرف زدن و یا صدور بیانیه نمی توانند به اقدام دیگری دست بزنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: