به گزارش برنا، دو طرف در این دیدار پیرامون طیف مختلفی از مسائل روابط دوجانبه و تحولات بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند. آن‌ها سپس در نشستی با حضور خبرنگاران شرکت کرده تا پیرامون محتوای مذاکرات توضیحاتی را ارائه کنند.

 دومینیک راب ابتدا محورهای مورد بحث را مرور کرد و گفت که دو طرف پیرامون جوامع آزاد با تمرکز بر حقوق بشر، حمایت از آزادی‌های بنیادین، مقابله با اخبار نادرست و حساب‌کشی از ناقشان حقوق بشر بحث کردند.

مقابله با همه‌گیری کرونا، حمایت از حاکمیت قانون و چندجانبه گرایی، مقابله با چین و روسیه، توافق هسته‌ای ایران، افغانستان و همچنین تغییرات آب و هوایی از دیگر موضوعاتی بود که وزرای امور خارجه انگلیس و آمریکا درباره آن گفت‌وگو کردند.

راب با بیان اینکه انگلیس و آمریکا در خصوص این مسائل شانه به شانه یکدیگر ایستاده‌اند، از تعهد دوباره آمریکا به پیمان آتلانتیک شمالی استقبال و تصریح کرد «تنها از طریق کار با یکدیگر در خارج می‌توان امنیت شهروندان‌مان را در داخل تضمین کنیم.»

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین عنوان کرد که دو طرف فردا با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس ملاقات خواهند کرد تا مسائلی که امروز مورد بحث قرار گرفت پیگیری شود.

سپس آنتونی بلینکن به سابقه روابط دیرینه و ارزش‌های مشترک دو کشور اشاره و تصریح کرد که ایلات متحده هیچ متحد نزدیک‌تری غیر از انگلیس ندارد.

وی ادعا کرد که روابط دو جانبه انگلیس و آمریکا در خصوص چالش‌های بین المللی از جمله مقابله با همه‌گیری کرونا، تغییرات آب و هوایی، دفاع از ارزش‌های دمکراتیک برای دنیا حائز اهمیت است. وزیر امور خارجه آمریکا گفت که این مسائل قرار است در روزهای آینده در چارچوب اجلاس گروه ۷ با سایر اعضای شرکت کننده بررسی شود

در بخش دیگری از این نشست، وزیر امور خارجه انگلیس به سووالی درباره وضعیت نازنین زاغری شهروند دو تابعیتی که به اتهام تبلیغ علیه نظام محکوم است پاسخ داد و بار دیگر ادعا کرد که ایران باید او و سایر اتباع دو تابعیتی را بدون قید و شرط آزاد کند. وی همچنین عنوان کرد که اخبار مربوط به آزادی قریب الوقوع زاغری هنوز دقیق نیست.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: