به گزارش برنا، علیرضا زاکانی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه با تاکید بر مشارکت مردم در انتخابات پیش‌رو گفت: اگر مردم در صحنه حضور پیدا کنند، ناامیدی دیگر معنا ندارد چون خودشان بخشی از حل مسئله خواهند بود. امروز بخش زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها نخبه هستند و اگر خود آنان محور تحول و کار باشند، سرخوردگی معنا ندارد؛ توجه ما به این است که در عرض چهارسال یک تحول همه‌جانبه را در ایران حاصل کنیم؛ دولت نوکر مردم است و ادبیات‌ها باید تغییر کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: نمی‌شود کشور را کاریکاتوری رشد داد و باید یک حرکت موز‌ون و هماهنگ برای پیشرفت کشور داشت. برنامه ما ناظر به حقایق کشور است و اتاق‌های مسئولان تبدیل به اتاق‌های شیشه‌ای و میزهای آن‌ها تبدیل به میز خدمت شود؛ از این رو آمایش سرزمین برای ما مهم است.

زاکانی آمایش سرزمینی، را یکی از اقدامات خوب روحانی دانست و تصریح کرد: ما استراتژی صنعتی نداریم و متناسب با همین آمایش سرزمین باید یک برنامه اقتصادی فرهنگی اجتماعی داشته باشیم و بعد برای 450 شهرستان و با کمک نخبگان و مردم تحول را آغاز کنیم.

وی با تاکید بر استفاده از پتانسیل نخبگان سراسر کشور اظهار کرد: برنامه ما مبتنی بر ارتباط با کارشناسان و نخبگان شهرستانی است و در حال حاضر هم می‌خواهیم مدلی را رونمایی کنیم که از این پس شهرستان‌ها برای ما موضوعیت داشته باشد. اگر توانمندی کشور متناسب با مشکلات موجود به کار گرفته شود، موجب می‌شود که بتوانیم در هر شهرستان متناسب با همان مشکلات کار کنیم.

زاکانی ادامه داد: بر همین اساس سامانه دولت یار را رونمایی می‌کنیم که مشکلات 451 شهرستان را احصا کرده است، در این برنامه 1841 مسئله شهرستان‌ها را استخراج و  در معرض دید مردم گذاشتیم و مردم عزیز می‌توانند ببینند و بعد مسائلی را به آن اضافه کنند اما باید 100 نفر از مردم شهرستان نیز این مشکل جدید را تایید کنند تا در ردیف مشکلات آن شهرستان قرار بگیرد؛ سپس مشکلات استخراج شده را بین وزارتخانه‌ها تقسیم کرده و در بودجه سال 1401 برای آن اعتبار می بینیم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به پروژه‌های نیمه تمام در کشور خاطرنشان کرد: اکنون 78 هزار پروژه نیمه تمام در کشور داریم که بر اساس کار غیر کارشناسی انجام شده است و برای کشور مشکل ایجاد کرده، سامانه دولت یار از امروز رونمایی شده است و به مردم امکان نظارت بر مسئولان را می‌دهد با این برنامه اصول 27 و 8 قانون اساسی را احیا می کنیم این بازسازی نوین امکان اجرای بند بندِ قانون اساسی را نیز فراهم می کند  دولت اقدام و اصلاح دولت پاسخگو است.

وی با بیان اینکه موضوع کرونا یک امر فرا بخشی است که این امر را فقط به وزارت بهداشت سپرده، گفت: این بیماری یک پاندمی است و در کشور ما در حال گرفتن جان انسانها است. رئیس‌جمهور باید با همه امکانات به جنگ کرونا برود ‌و یکی از اشتباهات روحانی این بود که این موضوع را به حوزه بهداشت و درمان منحصر کرد.

زاکانی با بیان اینکه واکسن را بنده یک امر ضروری می دانم و سطح مواجهه را بالاتر آورده و در مسیری قرار می‌دهم که کرونا ابعاد مختلف زندگی مردم را تحت الشعاع قرار ندهد، اظهار داشت:  بنده خودم متولی مقابله با کرونا خواهم بود ضمن اینکه بنده خودم پزشک هستم و می‌دانم چگونه می شود کرونا را ریشه کن کرد در این مسیر از توانمندی‌های داخلی و خارجی استفاده می‌کنیم.

  این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: بنده جهش تولید در حوزه اقتصاد را برای خودم یک رکن در نظر گرفتم؛ در این  حوزه 9 پیشران درنظر گرفتیم که یکی از آنها گردشگری است؛ گردشگری یک ظرفیت فوق العاده‌ برای ما به ارمغان خواهد آورد و دولت آمده دست ملت را بگیرد.

وی افزود: تحریم‌ها 15 تا 20 درصد اثر دارد و اساس کار، بی اثر کردن تحریم ها در داخل کشور است ما بنا داریم با  پیگیری در موضوع برجام؛ این سد را بشکنیم و حق خود را بگیریم.

زاکانی با اشاره به اینکه اسم آوردن بنده از مفسدین در مناظره اول اشتباه بود، گفت: البته این مناظره نبود؛ مناظره باید حول محور برنامه‌ها باشد؛ دوستان دیگر هم سکوت کردند و من باید به جای دفاع از برنامه‌هایم، پاسخ حرف‌های نادرست افراد را می دادم؛ ولی این را برای خودم خط قرمز گرفتم که از کسی اسم ببرم.

وی درباره مواردی از مبارزه‌اش با فساد که در مناظره از آن نام برد، اظهار داشت: یکی از نمونه های مبارزه با فساد قضیه دانشگاه آزاد مربوط به سال 84 است؛ در این سال بعد از یک تحقیق و تفحص از نظام آموزش عالی در مجلس هفتم از آزمون دستیاری پزشکی هم تحقیق و تفحص کردیم؛ آقای پزشکیان آن زمان وزیر بهداشت بود؛در آن دوران از سال 72 تا 84 سوالات آزمون دستیاری فروش می‌رفت اما وزیر وقت زیر بار نمی رفت.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: بعد با حمایت رهبر معظم انقلاب از قوه قضاییه تحقیق و تفحص کردیم  بعد هم از نظام آموزش عالی  تحقیق و تفحص کردیم و بعد از انتخابات ریاست جمهوری کار را شروع کردیم ‌ و با سازماندهی 1500 نفر کار را انجام دادیم در این تحقیق به موضوع دانشگاه آزاد برخوردیم و رییس وقت دانشگاه آزاد با دادستان تهران تبانی داشت و این تبانی نمی‌گذاشت که رییس دانشگاه آزاد محکوم شود من چند بار هم به مرحوم آقای هاشمی شاهرودی نامه نوشتم تا اینکه یکبار به ملاقات ایشان رفتم و گفتم آقای رییسی را به عنوان حَکَم برای ما قرار دهید دو نفر هم از مجلس آمدند پنج قاضی در جلسه اول نشستند و من پنج ساعت گزارش دادم جلسه بعد این اطلاعات را تبدیل به 18 کیس و پرونده کردم؛ دادستان وقت بغض کرد و گفت چرا دست از سر من برنمی داری؟  لذا اینکه این تحقیق و تفحص به نتیجه نرسید بدلیل همین تبانی بود.

زاکانی با بیان اینکه مناظره به اعتقاد بنده به صورت عادلانه برگزار شد، گفت: البته بهتر از این هم می‌شود این مناظرات را برگزار کرد؛ آن‌وقت معلوم می‌شد عیار افراد چقدر است برخی از آقایان را اگر کاغذهایشان را بگیرند باید بنشیند و ما را نگاه کنند من پیشنهاد دادم یک سوال را از هر هفت نفر بپرسند و ما پنج دقیقه توضیح دهیم بعد هم بگویند هرکس پنج دقیقه نظر دیگری را نقد کند آنوقت مردم می‌فهمند چه کسی برنامه دارد.

وی افزود: تلخ است که بنده که ده سال است یک برنامه نوشته‌ام و در حال بروز رسانی است و با چندین هزار نفر نخبه در این برنامه مواجه بودیم، باید در مناظره بنشینیم و دعواهای الکی با همدیگر بکنیم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درباره مدرک تحصیلی‌اش گفت: مدرک تحصیلی من مشخص است و من از معتبرترین دانشگاه کشور مدرک گرفته‌ام اشکال آقای مهرعلیزاده این بود که ناظر به یک امر کلی صحبت کرد و من هم همانجا جواب ایشان را دادم و ناظر به آقای رییسی هم مشخص بود که امر باطلی را مطرح می کنند  دلیل این نوع صحبت افراد خالی بودن دستشان است که واقعا زیبنده هیچ مسئولی در کشور نیست .

زاکانی درباره سامانه دولت یار نیز افزود: این سامانه برای همه معضلات هدف گذاری کرده است اما مشکلات ملموس مردم بیشتر ناظر به مشکلات زیرساختی و عمرانی است اما برای همه حوزه‌ها برنامه داریم مثلا در یک بخشی مشکل آموزشی یا بهداشتی دارند،  افراد بیایند و بگویند که این مشکلات را داریم دولت اقدام و اصلاح می‌خواهد در دل مردم برود و مشکلات اولویت دار مردم را حل کنیم.

وی افزود: ضمانت اجرای این طرح خود دولت است و در بودجه سالانه هم برای مشکلات احصا شده در این سامانه اعتبار اختصاص می‌دهیم ما در کشور پول کم نداریم و کشور بن بست هم ندارد کشور در تنگنا ست اما مثل بچه پول دارها رفتار می‌کنیم و پول آتش می‌زنیم تا خودمان را گرم می‌کنیم آژانس بین المللی انرژی گزارش داد که ایران 18 درصد در آمد ناخالص ملی را برای انرژی یارانه می دهد و شدت مصرف انرژی در کشور ما بی نظیر است با رسیدگی به این مسایل است که می شود مشکلات را حل کرد. 

زاکانی در پاسخ به سوالی درباره نحوه مواجهه با ابربدهکاران بانکی و اعلام اسامی این افراد گفت: متاسفانه سال گذشته 1600 هزار میلیارد تومان بانکها تسهیلات دادند که به جای آنکه این تسهیلات منجر به تولید یا خدمت شود، دو سوم از این تسهیلات به بدهکاران بانکی و استمهال بدهی آنها اختصاص پیدا کرد؛ نکته بعد این است که الان 11 بدهکار بانکی داریم که این افراد 90 هزار میلیارد تومان بدهی دارند؛ بنده اولین کاری که می‌کنم این است که سیستم بانک‌ها را یک پارچه می‌‌کنم. 

 کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت:‌ ما در دولت الکترونیک و حکمرانی داده‌ها مدعی این هستیم که می‌خواهیم در نصفه روز و در یک مرحله مجوز صادر کنیم؛ به طوری که با ایجاد یک سامانه و جی‌آی‌اس امکانی را ایجاد کنیم که هرکس درخواستی داشته باشد در کسری از ثانیه پاسخ معتبر خود را بگیرد. 

زاکانی ادامه داد: در مورد بانک‌ها نیز همین اتفاق می‌افتد و اطلاعات آنها با هم به تبادل گذاشته می‌‌شود و کسی که ابربدهکار بانکی است و ممکن است در بانک دیگر سرمایه داشته باشد، او را رصد می‌کنیم و به سرعت به لطف شفافیت و فهم واقعیت و داده‌ها ما نسبت به بازپس‌گیری حق مردم اقدام اساسی و جدی خواهیم کرد. 

وی افزود: در حوزه کاهش نقدینگی  4 خط تلاش جدی وجود دارد که  یکی از این خط تلاش ها مبارزه خلق پول پرقدرت توسط بانک‌ها است کشور را می‌توان در کسری از سال شفاف کرد همین که کشور شفاف شود کلی از مشکلات کشور حل می‌شود نکته دوم این است که با اراده می‌توان کشور را اصلاح کرد به نحوی که در سال اول مردم کاملا حس می‌کنند که کشور تغییر کرده و در 4 سال مردم می‌توانند ببالند که کشور متوحل شده است؛ چه کسی این کار را می‌کنند؟ خود مردم، دولت مردمی و هماهنگی بین قوای سه گانه. 

زاکانی همچنین درباره نحوره مدیریت بازار سرمایه گفت: بنده اواخر سال 98 به مردم التماس کردم که وارد بازار سرمایه نشوند؛ می‌گویند رانت داشتی؟ بله من رانت داشتم چون جزو مسئولان این کشور هستم و اگر مسئولیت هم نداشتم به هر حال آدم دقیق است و می‌تواند تحلیل کند! احساس من این شد که آقای روحانی برای حل مشکل خودش مردم را دعوت به پرتگاه می‌کند؛ چون ما در گذشته از نفت دولت را مدیریت می‌کردیم وقتی کشور با تحریم مواجه شد آقای روحانی کشور را با تورم مدیریت کرد، همین مسئله موجب شد تا دولت به بازار سرمایه چنگ اندازی کند. 

وی افزود: بازار سرمایه یکی از بازارهای اصلی که ما خود را پشتیان آن می‌‌دانیم اما در آن دخالت و سیاست‌گذاری‌های غلط نمی‌کنیم و به شکل دستوری قیمت‌گذاری نمی‌کنیم؛ ما کمک می‌کنیم که بازار سرمایه در حال عادی خودش رشد کند و تبدیل به محور اصلی کار و تلاش کشور شود؛ در دولت اقدام و اصلاح ما مسکن را از سوداگری خارج می‌کنیم و آنها را از این وضعیت نجات می‌دهیم؛ بازار سرمایه نیازمند برخورد با کسانی است که جیب مردم را خالی کردند؛ بخشی از اینها حقوقی‌ها هستند و بخشی دیگر افراد حقیقی؛  در سال 98 هیچکس دارای سرمایه بالای هزار میلیارد تومان نبود! در حالی که در سال 99، 11 نفر بالای هزار میلیارد از بازار سرمایه کسب کردند. 

 کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: اینکه یک بنگاه حقیقی یا حقوقی به دروغ صف خریدی در یک سهم ایجاد کند و به شکل کاذب آن سهم را بالا ببرد و زمانی که قیمت سهم به بالاترین حد رسید آن را بفروشد و پولش را از بازار سرمایه خارج کند، این نامردی است ما این رویه را تغییر می‌دهیم دولت آقای روحانی بر اساس گزارش وزیر اقتصاد،‌ 300 هزار میلیارد از بازار سرمایه کسب کرد. 

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: