به گزارش برنا، وزیر نیرو در حاشیه هیات دولت اظهار کرد: امسال علی رغم پیش بینی ها با چند وضعیت غیر متعارف مواجه شدیم،  یکی گرمای زودرس بود و فروردین و اردیبهشت چندین درجه افزایش دما داشتیم و به معنای استفاده زود هنگام از وسایل سرمایشی بود. خشکسالی و سال آبی کم نسبت به سال گذشته موجب شد کاهش ظرفیت برق آبی داشته باشیم.

او افزود: از ۷۳ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده حرارتی با توجه به عمر و ارتفاع استقرار، نیروگاه‌ها کاهش توان خروجی داشتند بخشی از این موضوعات مربوط به رمز ارزها بود. اعلام شد ۱۰ درصد انرژی تولیدی رمز ارزها در ایران است. ماینرهای مجاز تا پایان فصل گرما همکاری و خاموش کردند.  مجموع این موارد باعث شد در ۳۰ اردیبهشت با اوج باری مواجه شدیم که سال قبل در اواخر خرداد و سال قبل تر در تیر ماه اتفاق افتاده بود.

او ادامه داد: در بحث جابجایی بار با صنایع و دارندگان بارهای تجاری توافق شد و همچنین با مصرف کنندگان برق، توافقی به امضا رساندیم تا به جای آن با برق ارزان تر جبران شود. برق مجاز برای ماینرها ۳۰۰ تا ۳۲۰ مگاوات بود ولی برآورد هایی که صورت گرفت نشان داد که ۱۰ درصد انرژی مصرفی برای تولید رمز ارزها در دنیا برای ایران است. برآوردهای اولیه ما نشان می‌دهد که حدود ۲۰۰۰ مگاوات برای استخراج رمز ارزها استفاده شده است.ماینرهای مجاز طبق قراردادی که داشتیم، در این شرایط خاموش شد. مجموعه این شرایط یعنی افزایش دما، خشکسالی و استخراج غیر مجاز رمز ارزها شرایطی را برای ما به وجود آورد که اواخر اردیبهشت با اوج بار مواجه شدیم که این اوج بار در سال گذشته در اواخر خرداد رخ داده بود و در سال قبل تر آن در تیرماه اتفاق افتاد.

او ادامه داد: عددهایی که هرروز گزارش می‌شود حاکی از این است که اوج باری که ما در فصل بهار با آن مواجه می شویم در سال های گذشته در تابستان بوده است.در زمینه جابجایی بار، با صنایع بزرگ و دستگاه های کشاورزی توافقاتی انجام شد تا ساعات اوج مصرف را رها کنند و از برق رایگان بهره مند شوند. این مسئله مقداری از کمبود بار را پاسخ می‌گفت.در این روزها نیز باید دستگاه های سرمایشی را روی دمای ۲۴ و ۲۵ قرار دهیم.ما همچنین صادرات را به میزان زیادی کاهش دادیم حتی ممکن است بر اساس قراردادها، صادرات را به صفر برسانیم. واردات را نیز به اندازه‌ای که مقدور بوده افزایش دادیم. در مذاکرات با مقامات آذربایجان و ترکمنستان و ارمنستان به نتیجه هایی هم رسیده ایم. این کشورها با توجه به اینکه خودشان با شرایط اقلیمی امسال مواجه هستند اما این همکاری را با ما انجام می دهند.

وزیر نیرو در ارتباط با خاموشی های گسترده گفت: یک شرکتی در مجموعه توانیر به نام شرکت مدیریت شبکه برق ایران داریم که اصطلاحاً به آنها دیسپاچینگ ها می گوییم. این شرکت‌ها مسئول اصلی پایداری شبکه برق را برعهده دارند.شرکت مدیریت شبکه، اگر شرایط را به گونه‌ای دید که شبکه عمومی برق کشور در معرض فروپاشی است و لازم بود بلافاصله خاموش موضعی بدهد، اصلاً درنگ نمی کند. شبکه های برق دنیا به طور متوسط هر ۱۰ تا ۱۲ سال یک بار به ناچار این پدیده را تجربه می کنند.شبکه برق ما بعد از سال ۸۳ هفدهمین سال است که از فروپاشی دور مانده است. اگر یک زمانی یک خاموشی خارج از برنامه اتفاق افتاد این در دستور کار شرکت مدیریت شبکه است. الان نیز برنامه خاموشی احتمالی داده می شود ولی نه به معنای اینکه ما خاموشی می دهیم بلکه اگر یک زمانی محاسبات ما برای همکاری با صنعت و معدن جواب نداد و ناچار به خاموشی شدیم مردم بدانند که این خاموشی در این باز زمانی اتفاق می‌افتد.

وزیر نیرو گفت: البته همان واحدها دو هفته زودتر از برنامه از تعمیرات برگشتند. تکنسین ها و مهندسین ما در دمای ۷۰ درجه کار کردند و برنامه تعمیراتی را طبق برنامه انجام دادند. امروز عمده واحدها از تعمیرات برگشتند و نیروگاه بوشهر هم در مدار قرار دارد.

اردکانیان گفت: ماه پنج سال پیش مقدمات یک وام پنج میلیارد یورویی را با تصویب مجلس شورای اسلامی از روسیه، شروع کردیم. پروژه ها در این زمینه تعیین شد اما به دلیل بروکراسی پیچیده حاکم بر فرآیند نهایی کردن این وام ها در وزارتخانه‌های دارایی و سیستم دولت و برخی تغییرات مدیریتی و همچنین تغییر پیمانکار باعث شد تا آخرین جلسه را هفته گذشته با وزیر انرژی روسیه و مسئولین یک شرکت روسی در سن پترزبورگ داشته باشیم.فردا کار اجرایی پروژه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک هرمزگان آغاز می شود. ضمانت‌های بانکی صادر شده و اعتبارات اسنادی فراهم شده و شرکای ایرانی آماده کار هستند. این پروژه پایداری شبکه برق در جنوب و جنوب شرق کشور را تامین می‌کند.

اردکانیان بیان کرد: از آنجایی که این نیروگاه بخار است و نزدیک دریا و دور از مناطق مسکونی است می تواند از سوخت مازوت استفاده کند و در نتیجه سالی ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی گاز خواهد شد. این پروژه حدود چهار سال زمان می‌برد اما یکی از ریل گذاری های مناسب برای دولت سیزدهم است. ما فردا پنجاه و ششمین سد مخزنی دولت تدبیر و امید را در مدار بهره برداری خواهیم داشت. این سد در استان ایلام است که ۸۲ میلیون متر مکعب حجم مخزن آن است. شبکه آبیاری زهکشی نیز آب اندازی می شود که جمعا ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی را مشروب خواهد کرد. واحد گازی نیروگاه جزیره هنگام نیز فردا به بهره برداری می رسد. مجموعاً پروژه‌های فردا ۴ هزار میلیارد تومان ارزش خواهد داشت. در دولت یازدهم و دوازدهم حدود اندکی بیش از ۲۰ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه های برق اضافه شده است.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: