رئیس جمهور:

آیت الله هاشمی نقش زیادی در افتتاح مترو داشتند/ مردم امشب را شب قدر، قرار دهند/ آزمایشگاه تشخیص مولکولی از ۲ مورد به ۴۰۰ مورد رسیده/ واکسیناسیون رانندگان در اولویت قرار می‌گیرد/ بی‌انصاف ترین آدم هم نمی‌تواند اقدامات دولت را منکر شود

رئیس جمهور گفت: یادم نمی رود و خدا آیت الله هاشمی را رحمت کند که ایشان در حرکت مترو، نقش زیادی داشتنند.

به گزارش برنا، دکتر روحانی، رئیس جمهور، در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت بهداشت گفت: روزگاری بود که هر ایرانی وقتی به شهرهای پیشرفته می رفت و دیدن می کرد و متروها را می دید می گفت چه زمانی در تهران شاهد مترو خواهیم بود.

بخشی از اظهارات رئیس جمهور به شرح زیر است:

تلاش های خوبی در دولت های مختلف برای استفاده از مترو برای مردم انجام شده  است. از شروع مجلس دوم، نمایندگان برای فعال شدن مترو اقدام کردند. یادم نمی رود و خدا آیت الله هاشمی را رحمت کند که ایشان در حرکت مترو، نقش زیادی داشتنند.

از دری نجف آبادی یاد می کنم که هر دو به عنوان نماینده برای مترو تهران مسئول شدیم. واکسیناسیون رانندگان را حتما در اولویت قرار می دهیم. نسبت به 5 هزار دستگاه اتوبوس و 420 دستگاه واگن اقدام خواهیم کرد.

مردم می توانند فضای سرد را جبران کنند مردم امشب را شب قدر، قرار دهند و فردا پای صندوق آرا بروند. فضا را فردا گرم کنیم.

به خاطر تجربه 8 ساله ای که دارم، رییس جمهور برای حل مشکلات داخلی و بین المللی نیازمند آرا مردم است.

گله هست اما برای فردا این گله را مورد نظر قرار ندهیم شاید فردی مدنظر ما نباشد اما اگر فرد نزدیکی مدنظر ما بود به او رای بدهیم.

ما در حوزه سلامت انقلاب ایجاد کردیم و بی انصاف ترین آدم هم، نمی تواند این اقدامات را منکر شود.

5 هزار و 500 دستگاه کمک تنفسی و 185 سی تی اسکن به امکانات کشور اضافه شده است. اول کرونا دو آزمایشگاه تشخیص مولکولی داشتیم و الان به 400 رسیده است. از همه کادر سلامت تشکر می کنم و در برابر عظمت آنها خم می شوم.

امروز بیش از 1200 تخت در کشور ما افتتاح می شود. در یک سال 14 هزار تخت بیمارستانی به تخت های بیمارستانی اضافه شده که در تاریخ کشور بی نظیر است.

مترو بسیار اهمیت دارد. برای حمل و نقل فضای زمین و خیابان به تنهایی کافی نیست. یا ناچاریم به فضای بالا برویم یا به زیر زمین، بهترین آن زیر زمین در دنیا است.

 یکی از خدمات این دولت کمک در بخش مترو بود و مردم منصف می دانند در شرایط جنگ تحمیلی و کرونا چه اقداماتی انجام دادیم. رشد اقتصادی مثبت 3.6 افتخار بزرگی است. آمار بانک مرکزی همه حرف های نادرست را شست و ذهن مردم را تمیز کرد.

دولت در جنگ و کرونا دارای رشد اقتصادی است حتی اگر یک درصد هم بود، قابل تامل است.

متن کامل سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

خوشحالم که امروز هفتاد و سومین افتتاح پنجشنبه‌ها را شاهد بودیم. بخش اعظم افتتاح امروز به بخش سلامت و بخش دیگر به حمل و نقل عمومی در تهران مربوط می شد.

در آغاز می‌خواهم خدمت مردم عزیز و بزرگوار ایران عرض کنم که فردا روز بیست و هشتم خرداد روز بسیار با اهمیتی در تاریخ ما است. باز هم از مردم عزیز خواهش می‌کنم به خاطر تجربه هشت ساله‌ای که خودِ من در موقف و جایگاه ریاست جمهوری ایران داشتم ،عرض می‌کنم که رئیس جمهور برای اینکه بتواند برای حل معضلات و مشکلات داخلی و همچنین مسائل بین‌المللی با قدرت و توان بیشتر کار و تلاش و خدمت کند، آرا و حضور مردم بسیار تاثیرگذار است لذا سیار مهم است که ما فردا همه به وظیفه خودمان عمل کنیم و پای صندوق آرا برویم.

ممکن است گله‌هایی در ذهن باشد فعلا برای فردا نباید آن گله‌ها را موردنظر قرار دهیم بگوییم فلان کس مورد نظر ما بود و الان در لیست نیست، ولی به هر حال کسی که نزدیک‌تر به فرد مورد نظر ما بود را باید در همین لیستی که فردا جلوی صندوق‌ها نصب می‌شود، بین آنها یکی را انتخاب کنیم و رای دهیم و  پای صندوق آرا برویم، این امرِ مهمی است .

کارِ ناقص یک جمع یا یک نهاد نباید ما را از یک وظیفه بسیار عظیم و بزرگ ملی و قانونی‌مان بازدارد و همه باید جبران کنیم. اگر در هفته‌های پیش، فضای انتخابات کمی سرد بود و شرایطی که بود نتوانست به هر حال یک فضای گرمی را به وجود بیاورد ، مردم خودشان می‌توانند جبران کنند. از مردم عزیز می‌خواهم که تصمیم بگیرند و انشاءالله امشب را شب قدر خود قرار دهند و فردا پای صندوق آرا بروند و ما در سراسر کشور ببینیم که جمعیت زیادی پای صندوق آرا هستند و من از مردم می‌خواهم فضا را فردا گرم کنیم.

خیلی از دشمنان ما در سراسر دنیا و بدخواهان ما دلشان می‌خواهد که فردا صف‌های رای ما خلوت باشد، نگذاریم آرزوی آنها تحقق پیدا کند انشاءالله بتوانیم یک انتخابات شکوهمندی را برگزار کنیم. 28 خرداد با زیبایی به عنوان یک ورق زرین دیگر در تاریخ انقلاب  و  در اوراق تاریخی ما ثبت شود انشاءالله و ما هم به وظیفه خودمان عمل کنیم.

من در اینجا دو نکته می‌خواهم بگویم. نکته اول اینکه دولت یازدهم و دوازدهم یکی از افتخارات بزرگش انقلاب در سلامت است، هیچ کس حتی بی انصاف‌ترین آدم هم نمی‌تواند نمی تواند این واقعیت را منکر شود . این همه بیمارستان، این همه تخت‌های بیمارستانی، این همه تجهیزات، این همه پزشک و پرستار، این همه دستگاههای تشخیص در سراسر کشور قابل چشم پوشی نیست اینکه کسی چشم خود را ببندد و نبیند و بگوید در سلامت کاری انجام نشده است این حرف از آن حرفهای بی معنا و پوچ و از آن حرفهایی است که برای مردم ما زجرآور است. گوشی که این حرف را بشنود حتما در روحیه او یک تنفر و زجری از بداخلاقی‌ها در جامعه ایجاد می‌کند.

طرح تحول سلامت از سال 93 شروع شد و تا امروز ادامه دارد تا روز آخر این دولت هم ادامه خواهد داشت و حتما هم امیدوارم دولت سیزدهم همین مسیر و راه را ادامه دهد.

 مساله سلامت از مسائل زیربنایی است . مساله سلامت بخشهای مختلفی دارد. امروز بیشتر در بخش بیمارستانی بود البته بخش اولیه آن نیروی انسانی بسیار مهم و فداکار و متبحری است که بحمدالله در کشور داریم و به وجود آنها افتخار می‌کنیم به وجود آنهایی که در دوران کرونا از سلامت مردم نه با ابزار و تشخیص خود حتی با جان خودشان دفاع و ایستادگی کردند.

 در این روزها می‌بایست از مدافعین سلامت خیلی تشکر می‌‌شد و خیلی کم به این مساله توجه شد واقعا در این 16 ماه شبانه روز این عزیزان تلاش کردند و دولت و شرکتهای دانش بنیان هم در کنار مدافعان سلامت همه توان خود را به کار بردند.

آماری که آقای دکتر نمکی در ابتدای این جلسه بیان کردند بسیار حائز اهمیت بود. در این مدت 5هزار و 500 دستگاه کمک تنفسی به امکانات بیمارستان اضافه شده، 185 سی‌تی‌اسکن اضافه شده، 472 دستگاه اکسیژن ساز اضافه شده، اول کرونا دو آزمایشگاه تشخیص مولکولی داشتیم این دو آزمایشگاه امروز 400 تا شده یعنی 200 برابر افزایش پیدا کرده است و همانطور که مردم شاهد هستند حتی در تختهای ویژه و آی‌سی‌یو، این تخت‌ها در این مدت به بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است.

 کار بسیار بزرگ و عظیمی انجام شده، من از همه کادر سلامت تشکر و سپاسگزاری می‌کنم، در برابر عظمت کار آنها خم می‌شوم و تواضع می‌کنم .

 امروز هم بسیار خوشحالم که بیش از 1200 تخت بیمارستانی در یک روز در کشور افتتاح می‌شود و همانطور که آقای دکتر نمکی اعلام کردند در یک سال 14 هزار تخت بیمارستانی به تخت‌های بیمارستانی ما اضافه شده که این در تاریخ کشور ما بی نظیر بوده، در تاریخ کشورهای دنیا هم نمونه‌های فراوان و زیادی ندارد که این همه تجهیزات و امکانات در اختیار قرار بگیرد.

یک بخش از سلامت بخش بیمارستان است البته بخش آموزش، بخش نیروی انسانی هم از بخشهای بسیار مهم و اصلی هستند اما بیمارستان یک مجموعه‌ای است که برای بهداشت مردم، برای سلامت مردم، درمان مردم و حتی برای آموزش، نیاز هست .

بنابراین بخش بیمارستان یک مجموعه بسیار مهم در بهداشت و درمان و در آموزش است و بحمدالله در این بخش کار بسیار بزرگی در این مدت انجام گرفته و خیلی مهم است که این مجموعه را چطور بسازیم، با استاندارد کافی بسازیم، دقیق بسازیم، مهندسی این ساختمانها مهم است حتی رنگ آمیزی و تجهیزات آن مهم است، حتی نورگیر بودن و آفتابگیر بودن این فضا بسیار مهم است، چشم انداز بسیار مهم است، بیمار وقتی می‌خواهد درمان شود فقط تجهیزات پزشکی و دارو و درمان و عمل و اینها نیست اینها هم باید در کنار آن اضافه شود. یک فضای خوب، یک پزشک خوش اخلاق، یک پرستار خوش اخلاق اینها همه به روحیه بیمار کمک می‌کند که زودتر این شفایی که می‌گوییم خداوند می‌دهد ، حاصل شود .از آشپزی که در بیمارستان کار می‌کند، از نوع غذایی که به بیمار می‌دهد تا لبخندی که پزشک و پرستار عزیز روبروی بیمار دارد تا رنگ آمیزی بیمارستان و نوع ساختمان، همه دست به دست هم می‌دهد تا حال بیمار مساعد شود. الحمدالله بیمارستانهای بسیار خوبی در این مدت افتتاح شده است و امیدواریم در این یک ماه باقیمانده باز هم شاهد افتتاح تخت‌های بیمارستانی دیگری برای سراسر کشور باشیم این جزو وظایف بزرگ ما هست.

و نکته آخر راجع به مترو، مترو برای حمل و نقل بسیار اهمیت دارد . فضای زمین و خیابان به تنهایی کافی نیست چون تردد زیاد است، چون جمعیت زیاد است بنابراین یا ناچار می‌شویم به فضای بالا برویم و از قطارهایی در فضای بالا استفاده کنیم یا زیر زمین برویم و آنجا از قطارها استفاده کنیم که علی‌الظاهر بهترین آن زیر زمین است.

البته مترو خواص و فواید دیگری هم دارد ولی اساس آن حمل و نقل است و در حمل و نقل سرعتی که مترو می‌تواند انجام بدهد غیر مترو نمی‌تواند انجام دهد. شما از این طرف شهر به آن طرف شهر ممکن است با نیم ساعت بروید در حالی که اگر با وسیله نقلیه دیگر بخواهید بروید ممکن است یک یا دو ساعت در راه باشید سلامت و ایمنی هم وجود دارد و همچنین مساله محیط زیستی که وجود دارد به جای صدها اتوبوس و خودرو و تاکسی یک مترو بدون آلودگی هوا این مسیر را طی می‌کند. یکی از خدمات بزرگی که این دولت انجام داد کمک در بخش مترو بود.

انشاءالله امیدوارم که همه این خدمات مورد قبول درگاه خداوند قرار بگیرد و البته مردم منصف ما کاملا می‌دانند که ما در شرایط جنگ تحمیلی اقتصادی و کرونا این کارها را انجام دادیم .دیروز آمار را اعلام کردم اینکه کشور ایران درسال  99 نسبت به سال 98 دارای رشد اقتصادی 3.6 است، یک افتخار بزرگ است که همه سِحرها را باطل کرد این آمار بانک مرکزی تمام حرفهای نادرست و غلط را شست و از بین برد و ذهن مردم را تمیز کرد.

دولتی که در کرونا و تحریم و جنگ و خشکسالی و مشکلات دارای رشد مثبت اقتصادی است حتی اگر این رشد یک درصد هم بود، افتخار داشت، 3.6 رشد اقتصادی کشور در سال 99 نشان می‌دهد که همه بخش ها ،خدمت کردند. من از خدمت همه این عزیزانی که کشور را و زندگی مردم و سلامت مردم و رشد اقتصادی را تامین کردند ، تشکر می‌کنم و باز هم از مردم می‌خواهم که انشاءالله فردا با حضور گرم خودشان پای صندوق آرا یک روز به یاد ماندنی را در تاریخ کشورمان باقی بگذارند.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار سیاسی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار سیاسی

    اخبار برگزیده