به گزارش برنا به نقل از العالم، در ادامه تلاش برای بهبود روابط میان جمهوری اسلامی و امارات‌متحده‌عربی، روز چهارشنبه، ۱۶ تیر، شیخ منصور بن‌زاید آل‌نهیان، معاون نخست‌وزیر امارات‌متحده‌عربی، با سیدمحمد حسینی، کاردار ایران در این کشور دیدار کرد. این سومین ملاقات بین این دو مقام رسمی طی چند ماه گذشته بوده است.

این دیدار در شرایطی صورت می‌گیرد که بین امارات و عربستان سعودی اختلاف‌نظر‌هایی درخصوص مسائل دوجانبه و منطقه‌ای هویدا شده است. همزمان ایران و عربستان نیز قرار است چندمین دور مذاکرات خود را از سر بگیرند. در همین ارتباط، خبرگزاری رسمی امارات‌متحده‌عربی با انتشار خبر دیدار مقامات تهران و ابوظبی نوشت که این دیدار برای بررسی «راه‌های افزایش همکاری دوجانبه برای تامین منافع مشترک دو کشور دوست» انجام شده است.

سیدمحمد حسینی، کاردار ایران در ابوظبی در این‌باره در توییتر نوشت که «شیخ منصور، معاون نخست‌وزیر و وزیر حوزه ریاست کشور و از افراد متنفذ و چهره شناخته‌شده و مالک چند باشگاه معروف و به‌ویژه منچستر‌سیتی است و دیدار آن‌ها برای «گفتگو درباره موضوعات مورد علاقه طرفین و دوجانبه» بوده است.

در این چارچوب اواسط مرداد ۱۳۹۸ یک هیات ۷ نفره از مقامات گارد ساحلی امارات به تهران سفر کردند و در رابطه با همکاری مرزی دو کشور، تردد اتباع و تردد‌های غیرمجاز یا بدون اطلاع و تسهیل و تسریع تبادل اطلاعات طرفین با مقامات ایرانی گفتگو کردند.

این ششمین نشست گارد ساحلی ایران و امارات بود که پس از وقفه‌ای چندساله صورت می‌گرفت. پنجمین نشست گارد ساحلی دو کشور در سال ۱۳۹۲ برگزار شده بود. این درحالی است که وجود برخی اختلاف‌نظر‌ها میان دو امارت دبی و ابوظبی بر سر چگونگی تعامل با ایران نیز متغیر مهمی بوده که پس از انفجار‌ها در نفتکش‌های اماراتی در سال ۲۰۱۹ پررنگ‌تر شده است. در این چارچوب روابط امارات با تهران همواره تابعی از پویایی‌های سیاست داخلی در امارات بوده است. دبی و شارجه همواره طرفدار روابطی گرم‌تر با تهران بوده‌اند. با این همه، روابط دو طرف در طول زمان از روابط دبی‌محور به ابوظبی‌محور شیفت کرده است؛ امیرنشینی که طرفدار سیاست تندروانه‌تری در قبال ایران بوده است.

امارات به‌طور رسمی از خروج آمریکا از برجام استقبال کرد و نقش فعالانه‌ای در آن چه مهار ایران گفته می‌شد، از طریق بلوکه کردن مبادلات مالی تهران و تحریم شرکت‌های ایرانی ایفا کرد. این رویکرد، دیپلماسی دبی را که از دیرباز تلاش می‌کرد تا روابط تجاری با ایران را حفظ کرده و گسترش دهد به چالش کشیده است. اما با بحران‌آفرینی‌های ابوظبی در منطقه که باعث خروج بخش مهمی از تجار ایرانی و تعطیلی بخشی از صنعت گردشگری در این کشور به خصوص با شیوع کرونا شده، اختلافات بین شیخ‌نشین‌های امارات بالا گرفته است. در همان مقطع خبرگزاری آناتولی خبر داد که محمد بن‌راشد آل‌مکتوم، حاکم دبی و نخست‌وزیر امارات، خواستار تغییر سیاست این کشور درباره ایران شده است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: