«جلال خوش چهره»، کارشناس مسائل بین الملل، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا در خصوص سفر گروسی به ایران اظهار کرد: گفتگوهای ایران با آژانس به نقطه حساسی رسیده است. بعد از توقفی که از خردادماه گذشته در مذاکرات ایران و آژانس رخ داد و اقداماتی که ایران بر اساس مصوبه مجلس انجام داد یعنی به نوعی تعلیق همکاری فعال با آژانس اوضاع به نقطه ای از حساسیت رسید که گزارشات آژانس برای این هفته که قرار است شورای حکام سه شنبه برگزار شود، می توانست پرونده ایران را مجددا به شورای امنیت بفرستد، این خطر همچنان وجود دارد و من فکر می کنم سفر گروسی به تهران دو بُعد دارد.

او افزود: یک بخش این است که بخواهد به ایران هشدار بدهد که بازگشت پرونده هسته ای به شورای امنیت و یا بیانیه ای که شورای حکام صادر خواهد کرد نه تنها برای گفتگوهای برجام و سرنوشت برجام، بلکه برای روابط آینده ایران با جامعه جهانی سرنوشت ساز خواهد بود. از طرف دیگر طبیعی است که شروطی که ایران برای بازگشت به تعهدات خود گذاشته و تعلیق آنچه که مجلس شورای اسلامی به عنوان یک قانون مطرح کرد در مورد خاموش کردن دوربین ها و عدم گزارش تصویری و فعال به آژانس شرایطی را ایجاد کرده که به نظر می رسد، قبول این شرایط برای آژانس و مذاکره کنندگان در وین سخت تر شود چرا که ایران الان ظرفیت غنی سازی 60 درصد را دارد و اورانیوم تولید کرده است. الان ایران نمی خواهد مثل 2017 این را به روسیه بدهد و یا خود را به آن نقطه صفر برساند و می گوید من با شرایطی که دارم باید به رسمیت شناخته بشوم و مذاکرات بر اساس ظرفیت های فعلی باشد. همچنین ایران می گوید باید همه تحریم ها برداشته شود نه تحریم اشخاص بلکه تحریم های موضوعی که از سال 1357 تا به حال شکل گرفته چه از سوی دولت آمریکا و چه از سوی سازمان ملل و چه دیگر کشورهای اروپایی نسبت به ایران که این را هم گروه مذاکره کننده وین تابحال نپسندیده است.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: در کنار آن، دولت جدید ایران با وضعیتی روبروست که نیاز است با ایجاد ثبات و یک فرایند رو به جلو در تعاملات منطقی بین ایران و جامعه جهانی پیش برود. شرایط منطقه ای به ویژه آنچه که در افغانستان رخ داده و یا در عراق در حال انجام شدن است و با توجه به تعلیق ماندگار و انجمادی که در وضعیت مذاکرات وجود داشته است می تواند برای ایران دردسر ساز باشد و هم گروه مذاکره کننده در وین را با خطر روبرو کند.

او تصریح کرد: بنابراین سفر آقای گروسی به تهران و همینطور سفر وزیر خارجه قطر به تهران و نوع رفت و آمدهای منطقه ای به کشورهای عربی و حتی سفر اخیر نخست وزیر اسرائیل به آمریکا یک وضعیت مبهمی ایجاد کرده که هر لحظه می تواند موجب تشدید بحران و ایجاد بروز یک ناآرامی تازه در منطقه شود و یا اینکه همه به نوعی به یک توافق حداقلی در شرایط سخت با قبول وضعیت جاری و انعطاف هایی که لازم است برسند و در خدمت به حفظ آرامش فعلی باشند.

او متذکر شد: در تحریم هایی که برقرار است چیزی تغییر نکرده و تشدید آنها می تواند خطرناک شود. بنابراین باید دید که مذاکره آقای گروسی در تهران به چه نتیجه ای می رسد و خود آقای گروسی چه پیشنهادهایی برای تهران جهت مجاب کردن به بازگشت ایران به تعهدات هسته ای دارد و ایران چه انعطاف هایی در برابر مذاکره با آقای گروسی در اختیار دارد. 6

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: