به گزارش برنا به نقل از خبرگزاری ریانووستی، کمیته دولتی مرزبانی بلاروس روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: چهار تن از پناهجویان در اردوگاه برپا شده در مرز بلاروس و لهستان به شدت مجروح شده اند.

در بیانیه گفته شده است که این پناهجویان کردتبار هستند و بر بدن آنها آثار متعدد ضرب و شتم و جراحت ها به چشم می خورد که حاکی از برخورد خشن مرزبانان لهستانی با پناهجویان است.
این افراد توسط واحدهای امدادرسانی تحت مداوا قرار گرفته اند. 

به گفته پناهجویان، این افراد در داخل خاک لهستان و در حالی که درخواست پناهندگی کرده بودند دستگیر شدند. 

گزارش های رسیده همچنین حاکی از ارسال محموله های کمک های انساندوستانه از سوی دولت بلاروس به منطقه مرزی این کشور با لهستان برای کمک به پناهجویان است.

در همین حال خبرگزاری تاس به نقل از گزارش رادیو لهستان خبر داد که دو گروه از پناهجویان توانستند از منطقه مرزی بلاروس وارد خاک لهستان شوند.

کاتاژین ازدانوویچ سخنگوی اداره مرزبانی منطقه پودلیاسک لهستان گفت که در هر دو مورد، پناهجویان با بکارگیری زور و نابودی حصار سیم خاردار مرزی وارد لهستان شدند. 

  این اقدامات پناهجویان در مناطق مرزی بیالووژا و کرینکی لهستان صورت گرفت.  

   بر اساس اطلاعات سازمان مرزبانی لهستان، در منطقه مرزی بلاروس و این کشور، بین دو تا چهار هزار پناهجو تجمع کرده و برای ورود به خاک لهستان تلاش می کنند. 

در حالی که کمیسیون اروپا بلاروس را به اعمال تحریم های بیشتر تهدید کرده، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به توافق ترکیه و اتحادیه اروپا خواستار کمک مالی این نهاد به مینسک شد.

لهستان و دیگر اعضای اتحادیه اروپا دولت مینسک را به تشویق مهاجرت غیرقانونی از خاورمیانه، افغانستان و آفریقا برای گذر از مرز لهستان و ورود به اتحادیه اروپا به تلافی تحریم های این نهاد علیه بلاروس متهم کرده است. اندری دودا رئیس جمهوری لهستان نیز دولت بلاروس را به حمله مرزی به کشورش متهم کرد.

اما دولت مینسک که از حمایت مسکو برخوردار است با تکذیب تشویق بحران مهاجران، اروپا و ایالات متحده را در ایجاد معضل برای پناهجویان سرگردان مقصر دانست.

کمیسیون اروپا ادعا کرده که بلاروس به مهاجران به صورت غیرقانونی گذر آسان از مرز این کشور به لهستان را برای ورود به خاک اتحادیه اروپا پیشنهاد می کند.

گردآمدن گروه بزرگی از پناهجویان از بعد از ظهر ۸ نوامبر (۱۷ آبان ماه) در بلاروس و نزدیکی بزرگراه منتهی به مرز لهستان، مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

مسئله پناهجویان در مرز لهستان و بلاروس در روزهای اخیر با حضور هزاران تن در این نقطه و جلوگیری نیروهای ویژه لهستان از ورود غیرقانونی به خاک این کشور وضعیت بحرانی یافته است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیروز در نشست خبری مشترک با اسقف اعظم «پل ریچارد گالاگر» وزیر خارجه واتیکان گفت که  وضعیت مهاجران در مرز بلاروس با لهستان و لیتوانی باید مطابق با استانداردهای حقوق بشردوستانه تنظیم شود.

لاوروف درباره بحران مهاجرت در مرز بلاروس با لهستان و لیتوانی تصریح کرد: این مشکلات از سیاستی که کشورهای غربی از جمله ناتو و اتحادیه اروپا سال‌هاست در قبال خاورمیانه دنبال می‌کنند، رشد می‌کند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: