به گزارش برنا به نقل از خبرگزاری تاس، پوتین در دیدار و گفت وگو با "الکساندر سوکوروف" کارگردان روس گفت: روسیه کشوری چند ملیتی و چند مذهبی است اما ناتو می‌خواهد این کشور به «مسکویا» تبدیل شود.

مسکویا یا پادشاهی مسکویا نام قدیمی روسیه تا قرون وسطی است و سیاستمداران کشورهای اروپایی در آن زمان، روسیه را که در مرزهای به مراتب کوچک از مرزهای کنونی بود، مسکویا خطاب می‌کردند.

پوتین درپاسخ به سخنان سوکوروف درباره ساختار حکومت فدراسیون  روسیه و آینده و سرنوشت روسیه گفت: آیا مردم روسیه که شما از منافع آن سخن گفتید علاقه مند به اضمحلال و فروپاشی فدراسیون روسیه است؟ آیا در آن شرایط هم این کشور،  روسیه نام خواهد داشت که به عنوان یک کشور چند قومی و چندمذهبی تاسیس شده است.

سوکوروف در سخنان خود به پوتین گفت که باید در مورد ساختار حکومت فدراسیون روسیه فکر کرد و آن دسته از اقوام این کشور را که می خواهند راه خود را در پیش بگیرند، به حال خود رها کرد.  

وی از کارگردان روس سوال کرد: آیا شما می خواهید روسیه به مسکویا تبدیل شود؟ ناتو این را می خواهد.  

فدراسیون روسیه از بیش از ۱۶۰ قوم تشکیل یافته است و در آن ۸۵ منطقه وجود دارد که حدود ۱۰ منطقه به صورت جمهوری داخلی و بقیه به صورت استانی اداره می شود.  

پوتین از این کارگردان روس سوال کرد که آیا شما می خواهید به عقب و وضعیت خطرناک کشور بازگردید؟

به گزارش ریانووستی، پوتین همچنین گفت که در اواسط دهه ۹۰ میلادی تعدادی از کارکنان سیا در دولت روسیه حضور داشته و فعالیت می کردند.  

 رئیس جمهوری روسیه با بیان این‌که آمریکا به عنوان مشاور، کارکنان سیا را در دولت روسیه گماشته بود، اظهار کرد : در اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی من همه این افراد (جاسوسان آمریکایی) را در دولت روسیه پاکسازی کردم.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شووری در سال ۱۹۹۱، بوریس یلتسین به مدت ۱۰سال رئیس جمهوری  روسیه بود و پوتین از سال ۲۰۰۰ تا کنون به استثنای یک دوره چهار ساله از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ رئیس جمهوری این کشور بوده است.

دمتری مدودف از  سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ رئیس جمهوری و پوتین نخست وزیر روسیه بود.

انتهای پیام/ 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: