مسکو، مقام‌های بلندپایه کاخ سفید و پنتاگون را ممنوع‌الورود کرد

مسکو روز پنج‌شنبه در واکنش به فشارها و تحریم‌های تازه واشنگتن، ورود کامالا هریس معاون جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و ۲۸ مقام دیگر را به همراه شماری از صاحبان کسب و کار و روزنامه‌نگاران این کشور، به خاک روسیه ممنوع اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ فهرست به روز شده تحریم‌های روسیه که در تارنمای وزارت امور خارجه این کشور انتشار می‌یابد، شامل مارک زوکربرگ بنیانگذار شبکه اجتماعی فیسبوک، کاتلین هیکس معاون وزارت دفاع آمریکا، جان کربی سخنگوی پنتاگون و شماری دیگر از مقام‌های این کشور می‌شود.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه روسیه؛ پای گذاشتن این افراد برای همیشه بر خاک فدراسیون روسیه ممنوع اعلام می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا امروز (پنج‌شنبه) اختصاص کمک جدید نظامی و تسلیحاتی واشنگتن به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار به اوکراین برای جنگ دونباس و ممنوعیت ورود کشتی‌های وابسته به روسیه به بندرهای آمریکا را اعلام کرد.

بایدن که سخنانش از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا به صورت زنده پخش می‌شد، پس از گفت‌وگو با دنیس شمیهال نخست‌وزیر اوکراین که به واشنگتن سفر کرده است، ۸۰۰ میلیون دلار دیگر برای تقویت بیشتر توانایی اوکراین در نبرد شرق این کشور اختصاص داد.

وی در توضیح بسته جدید نظامی برای اوکراین گفت: این بسته شامل تسلیحات سنگین توپخانه از جمله ۱۲ قبضه توپ هویتزر ۱۵۵ میلی‌متر و همچنین ۱۴۴ هزار مهمات این توپ‌ها در کنار پهپادهای تاکتیکی است.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش از ارائه کمک ۵۰۰ میلیون دلاری به دولت اوکراین برای ادامه فعالیت در این کشور خبر داد و افزود: علاوه بر تقویت مقاومت اوکراین در میدان نبرد، ما حمایت خود از مردم اوکراین را نیز به نمایش می‌گذاریم. امروز آمریکا  ۵۰۰ میلیون دلار کمک اقتصادی مستقیم به دولت اوکراین اختصاص می‌دهد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت اختصاص این بسته ۵۰۰ میلیون دلاری، مجموع کمک‌های اقتصادی آمریکا به اوکراین را در دو ماه گذشته به یک میلیارد دلار می‌رساند.

 رئیس جمهوری آمریکا همچنین ورود کشتی‌های وابسته به روسیه به بنادر آمریکایی را ممنوع کرد و گفت: هر کشتی که با پرچم روسیه فعالیت کرده یا متعلق به نهادهای روس است اجازه نخواهد داشت در بنادر ما پهلو بگیرد یا به آب‌های ساحلی ما دسترسی داشته باشد.

بایدن در خصوص اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه مبنی بر تسلط کامل بر شهر ماریوپل توسط نیروهای روسیه گفت: مشخص نیست پوتین این شهر را تصرف کرده باشد و پوتین هرگز در تسلط و اشغال تمام اوکراین موفق نخواهد شد.

ارسال این کمک‌های نظامی جدید آمریکا به اوکراین در حالی است که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در نیویورک خواستار برقراری آتش‌بس چهار روزه در اوکراین همزمان با «هفته مقدس» مسیحیان ارتدوکس شده است.

انتهای پیام/

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار سیاسی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار سیاسی

  اخبار برگزیده