لاوروف: اوکراین به نیابت از ناتو می‌جنگد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با هشدار درباره درگیری جهانی، گفته است ناتو، اوکراین را به عنوان ارتش نیابتی خود برای جنگیدن با روسیه مسلح و تجهیز می‌کند.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ لاوروف افزود: جنگ نیابتی غرب با روسیه همزمان با افزایش تعهدات کشورهای غربی به کمک نظامی بیشتر به اوکراین، ممکن است به درگیری جهانی با تسلیحات هسته‌ای بیانجامد.

به گفته وی؛ این خطر جدی است و نباید دستکم گرفته شود، در هیچ شرایطی نباید اجازه داد جنگ سوم جهانی رخ دهد، زیرا جنگ هسته‌ای برنده ندارد. غرب با تحویل تسلیحات به اوکراین، خطر وقوع درگیری گسترده‌تر را افزایش می‌دهد.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان گفته بود هر گونه هیاهو و جنجال درباره کاربرد احتمالی تسلیحات هسته‌ای، خطرناک و زیانبار است.

سخنان مقام‌های بلندپایه ایالات متحده و روسیه، دیدگاه آنان را به پیامدهای گسترش جنگ اوکراین و گسترده‌تر شدن رویارویی میان روسیه و غرب، نشان می‌دهد.

لاوروف در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی کشورش با بیان اینکه گسترش مرزهای ناتو، هیچ ارتباطی با اهداف قانونی این پیمان نظامی ندارد، چشم‌انداز اصلی این اتحاد را توسعه مناطق تحت فرمان آمریکا با هدف تقویت جهان تک‌قطبی دانست.

وی ادامه داد: اگر ناتو یک پیمان دفاعی است، چگونه می‌تواند امنیت این ائتلاف را تقویت کند وقتی مونته نگرو، مقدونیه شمالی و آلبانی را به عضویت پذیرفته است؟ وی گسترش ناتو به سمت اروپای شرقی را دلیلی بر این مدعا دانست که توسعه مرزهای ناتو هیچ ارتباطی با تحقق اهداف قانونی آن ندارد.

لاوروف یادآور شد روسیه پیش از آغاز درگیری‌ها، نسبت به عضویت اوکراین در ناتو هشدار داده بود، اما مذاکرات در مورد تضمین‌های امنیتی به وضوح ثابت کرد ناتو و آمریکا تمایلی به در نظر گرفتن منافع مشروع روسیه ندارند. کشورهای غربی در پی انتقال خط دفاعی ائتلاف خود به دریای چین جنوبی هستند.

وی تاکید کرد: بسیاری از ما اکنون متقاعد شده‌ایم موضع واقعی اوکراین در واشنگتن، لندن و دیگر پایتخت‌های غربی تعیین می‌شود و بنابراین چرا با وجود این واقعیت باید با تیم «ولودیمیر زلنسکی» گفت‌وگو کنیم، ما باید با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم و به نوعی به توافق دست یابیم. هرچند ما همچنان به مذاکره با تیمی که زلنسکی معرفی کرده ادامه می‌دهیم. به خصوص اکنون که روس‌هراسی و نژادپرستی واقعی علیه روس‌ها در بالاترین سطح به وجود آمده است.

روزنامه ایندیپندنت نیز به نقل از لاوروف نوشت: به دلیل ارسال تجهیزات نظامی از سوی کشورهای غربی عضو «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) به اوکراین، روسیه اساسا در حال جنگ با ناتو است و در همان حال سران اوکراین را متهم کرد با درخواست از ناتو برای دخالت در جنگ، روسیه را تحریک می‌کنند.

انتهای پیام/

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار سیاسی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار سیاسی

  اخبار برگزیده