بایدن به کره جنوبی و ژاپن می‌رود

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا ۲۰ تا ۲۴ مه ( ۳۰ اردیبهشت تا ۴ خردادماه) به کره جنوبی و ژاپن سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری برنا، کاخ سفید چهارشنبه شب با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که بایدن برای تعمیق روابط اقتصادی میان  آمریکا و کره جنوبی و ژاپن به این کشورها سفر و بطور جداگانه با رهبران دو کشور دیدار و گفتگو خواهد داشت.

کاخ سفید افزود که این سفر در راستای پیشبرد تعهد محکم دولت بایدن به یک اقیانوس هند و آرام آزاد و باز و ائتلاف آمریکا با کره جنوبی و ژاپن است.

بر اساس این بیانیه، این سفر همچنین در راستای بیش از یک سال دیپلماسی فشرده با اقیانوس هند و آرام، از جمله اجلاس ویژه آمریکا و آسه آن در ۱۲ تا ۱۳ مه (۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه ) در واشنگتن دی سی است.

 کاخ سفید ادامه داد که رهبران کشورها در مورد فرصت های تعمیق روابط امنیتی اساسی، تقویت روابط اقتصادی و گسترش همکاری های نزدیک گفتگو خواهند کرد.

بایدن قرار است در ژاپن با دیگر اعضای رهبران گروه چهار جانبه (کواد) یعنی استرالیا و هند نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

اجلاس ویژه آمریکا و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا آسه‌آن پیش از سفر بایدن و در روزهای ۱۲-۱۳ مه در واشنگتن دی سی برگزار خواهد شد.

کاخ سفید قبلا اعلام کرده بود که این اجلاس در روزهای ۲۸ و ۲۹ مارس برگزار می‌شود، ولی کشورهای عضو گروه آسه آن زمان‌بندی این نشست را تغییر دادند.

کشورهای برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام اعضای این گروه هستند.

کاخ سفید پیش از این درباره نقش آسه‌آن در یافتن راه ‌حل‌های پایدار برای مهمترین مشکلات در این منطقه و روابط ۴۵ ساله آمریکا و آسه‌آن در این نشست تاکید کرده بود.

این گردهمایی پس از شرکت بایدن در اجلاس اکتبر ۲۰۲۱ صورت می گیرد که در آن آمریکا ۱۰۲ میلیون دلار به کشورهای عضو این گروه برای تجدید سیستم‌های بهداشتی برای مبارزه با ویروس کرونا کمک کرد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده بود این یک اولویت برای دولت بایدن به منظور کمک به متحدانش در شرق آسیاست. سیاست آمریکا در این منطقه تقویت تعهد مشترک در اقیانوس هند و آرام است.

انتهای پیام/ 

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار سیاسی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار سیاسی

  اخبار برگزیده