نماینده مجلس در گفت و گو با برنا

آرد در مرزهای کشور کیسه‌ای 800 هزار تومان به فروش می‌رسد

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در یک نقطه صفر مرزی مثل ایرانشهر و چابهار و سرخس در نانوایی کیسه آرد زیر 40 هزار تومان تحویل می شود، دو کیلومتر یا چهار کیلومتر آن طرف تر به قیمت هشتصد هزار تومان به فروش می رود.

«احد آزادی خواه» نماینده مردم ملایر در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا، در رابطه با "اهمیت حذف ارز ترجیحی" گفت: اگر ارز ترجیحی به گونه ای مدیریت شود که دست دلالان و رانت خواران را از جیب مردم کوتاه کند و جلوی توزیع ناعادلانه یارانه ها گرفته شود، اتفاق خوبی است. در شرایط کنونی محور در ارز ترجیحی، وارد کننده است، اگر بتوانیم این محوریت را از وارد کننده تحویل بگیریم و به مصرف کننده و سرپرست خانواده تحویل بدهیم طبیعتا تاثیرات خوبی به همراه خواهد داشت. دولت باید زمینه را به گونه ای فراهم کند که تورم کاذب ایجاد نشود.

وی با اشاره به رانت یا سود کلانی که بعضی ها از کنار ارز ترجیحی بردند تصریح کرد: در چند حوزه شاهد بودیم که عده ای سود کلانی از کنار این ارز ترجیحی از آن خود کردند، مثلا در حوزه آرد در یک نقطه صفر مرزی مثل ایرانشهر و چابهار و سرخس در نانوایی کیسه آرد زیر 40 هزار تومان تحویل می شود، دو کیلومتر یا چهار کیلومتر آن طرف تر به قیمت هشتصد هزار تومان به فروش می رود، که این طبیعتا انگیزه قاچاق را ایجاد می کند و این واقعیت غیر قابل انکار است. متاسفانه این اتفاق زیاد افتاده و ستاد مبارزه با کالا و قاچاق ارز هم موفق نشده این قاچاق و رانت را مدیریت کند.

آزادی خواه با اشاره به قاچاق در حوزه نهاده های دامی عنوان کرد: در حوزه نهاده های دامی هم شاهد قاچاق هستیم،  مثلا ذرت و یا کنجاله سویا و جو که یک کشتی هزار تنی تخلیه می شود اگر همان 60 هزار پمپاژ شود به مرغداری ها ما مشکلی نداریم در حالی که ما در سال گذشته و سال قبل شاهد بودیم که نهاده در سامانه بازارگاه بارگذاری نمی کنند اما در بازار آزاد هر چه دلت بخواهد وجود داشت آن هم با قیمت چند برابر، لذا این سوء استفاده وجود دارد.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی در صورت عدم حذف ارز ترجیحی اظهار کرد: این ارز پول من و شماست و پول مردم است . دولت از پول ما و شما ، درصدی را به ارز ترجیحی اختصاص میدهد و در اختیار وارد کننده می گذارد تا کالا وارد شود و ما بتوانیم پروتئین تولید کنیم و در اختیار مردم قرار دهیم اما این اتفاق نمی افتد. حذف ارز ترجیحی ممکن است تبعات تورمی داشته باشد اما اگر دولت توان مدیریتی داشته باشد این اتفاق نخواهد افتاد. باید برای متخلف و محتکر اشد مجازات و برخورد قانونی انجام شود به گونه ای که یک هراسی به دل سوء استفاده کننده بیفتد.

نماینده مردم ملایر در توضیح کوتاهی در رابطه با اختصاص کالابرگی الکترونیک به برخی از اقلام افزود: تقریبا 6-7 کالای اساسی مثل مرغ و تخم مرغ و روغن و شیر و لبنیات و گوشت قرمز و برنج اقلامی است که یارانه به آنها تعلق می گیرد که اینها بصورت کالابرگ یا کارت الکترونیکی سهمیه سرانه ای تخصیص داده میشود. حذف ارز ترجیحی در راستای کمک به معیشت مردم است.

انتهای پیام/ 

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار سیاسی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار سیاسی

  اخبار برگزیده