برگزاری اولین نمایشگاه دستاوردها در حوزه فناوری‌های حقوقی و قضایی

اولین نمایشگاه دستاوردها در حوزه فناوری‌های حقوقی و قضایی به همت پردیس نوآوری‌ حقوقی و قضایی امروز برگزار و در جریان این نمایشگاه تفاهم‌نامه مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری امضا شد.

به گزارش خبرگزاری برنا، رئیس دستگاه قضا هفته گذشته در جریان نشست مشترک اعضای شورای عالی قوه قضائیه با مسئولان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هوشمندسازی هرچه بیشتر عدلیه برای تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت را مطرح کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جریان این نشست به مواردی چون افزایش توانمندی‌های فناورانه در کشور و ارتقای نظام ملی نوآوری، زیرساخت‌هایی نظیر نرم‌افزار رصد لحظه‌ای تغییر کاربری‌ها و سامانه‌های مجهز احراز هویت، مقوله مهم شناسایی و تشخیص هویت مجرمین با بهره‌گیری از ابزارهای فناورانه و هوشمند و نقش فن‌آوری‌های نوین در کمک به دستگاه قضایی،  پیشگیری از تصرفات اراضی ملی و منابع طبیعی و تغییر کاربری اراضی زراعی با بهره‌گیری از ابزارهای هوشمند و فناورانه، رفع آسیب‌های امر کارشناسی پرونده‌های قضایی از طریق هوشمندسازی و بهره‌گیری از سامانه‌های فناورانه، پیشگیری از تغییر کاربری اراضی و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حاشیه و بستر رودخانه‌ها با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و هوشمند و نرم‌افزارها  اشاره و تاکید کردند که  دستگاه قضایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باید در این زمینه با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند.

در همین راستا، روز گذشته  نیزجلسه مشترک اعضای شورای عالی قوه قضائیه با مسئولان ارشد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تحت عنوان «تحول قضایی با رویکرد دانش‌بنیان» با حضور رئیس قوه قضائیه برگزار شد.

در راستای تاکیدات حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ناظر بر افزایش مشارکت همه نخبگان حوزه فناوری‌های نوین در امر پیشبرد دستگاه قضایی هوشمند و منحصر نشدن مشارکت نخبگان به صِرف جلسات هم‌اندیشانه، اولین نمایشگاه دستاوردها در حوزه فناوری‌های حقوقی و قضایی به همت پردیس نوآوری‌ حقوقی و قضایی برگزارشد. 

این نمایشگاه امروز شنبه ۳۱ اردیبهشت و با محورهای «احراز هویت آنلاین»، «امضای دیجیتال»، «پلتفرم ارائه خدمات حقوقی»، «پلتفرم ارتباط وکیل و موکل»، «ساماندهی به پرونده‌ها و دعاوی»، «دادگاه آنلاین و دادگاه‌یار»، «پایگاه داده» و «ژئواینفورماتیک قضایی» و ... در محل پردیس نوآوری حقوقی و قضایی برگزار شد.

در جریان برگزاری این نمایشگاه تفاهم‌نامه مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری با حضور رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی قوه قضاییه ‌و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری امضا شد.

این تفاهم نامه که بر استفاده از ظرفیت شرکت.های دانش‌بنیان، خلاق و فناور و گسترش استفاده از فناوری‌های نوین در زیست بوم قضایی کشور و نیل به اهداف سند تحول دستگاه قضائیه و کمک به اجرای سیاست‌های کلان کشور برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و با توجه به ضرورت ایجاد زیست‌بوم نوآوری، فناوری و پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان، افزایش سهم تولید و خدمات دانش‌بنیان و همچنین هم‌افزایی و تعامل جهت توانمندسازی، ارتقای بهره‌وری اقتصادی، کارآفرینی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی و فناوری کشور برای رفع نیازهای قوه قضائیه تاکید دارد به امضای محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و حمید ذوالفقاری رئیس مرکز توسعه فناوری¬های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رسید.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه  فرد در این مراسم با بیان اینکه هوشمند سازی و استفاده از فناوری‌های نوین یکی از سیاست‌های اصلی قوه قضاییه است که رئیس قوه قضائیه بر آن تاکید دارد،گفت: تمام تلاشمان را بکار گرفته‌ایم تا با هوشمندسازی قوه قضائیه و الکترونیکی کردن امور قضایی در راستای تسهیل و تسریع در دسترسی مردم به عدالت گام برداریم.

محمد کاظمی در ادامه با تاکید بر اینکه سامانه‌هایی را  طراحی کرده‌ایم تا خدمات به مردم با سرعت و به صورت ارزان به آنان ارایه شود،گفت: سامانه‌های خودکاربری علاوه بر سرعت در رسیدگی به پرونده‌ها و کاهش مراجعه مردم به مجتمع‌های قضایی، هزینه‌های مردم را کاهش داده و باعث شده تا آنان از منزل یا محل کار خود و در کمترین زمان ممکن از این خدمات بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه در راستای اجرای سند تحول قضایی و دستیابی آسان مردم به خدمات قضایی و در مسیر هوشمندسازی قوه قضائیه به‌دنبال استفاده حداکثری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم، گفت: در راستای تسریع و تسهیل استفاده از خدمات قضایی پیاده‌سازی احراز هویت برخط، به همت مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌ قضائیه محقق شده است وتا به امروز بیش از ۶۰۰هزار نفر احراز هویت سامانه ثنا خود را به صورت الکترونیک و برخط انجام داده اند که کاهش هزینه‌های مردم تا یک سوم را به همراه داشته است.

وی با بیان اینکه در این راه از ظرفیت ۸شرکت دانش‌بنیان استفاده کرده‌ایم، گفت: استفاده از خدمات فناورانه این فرصت را در اختیار مردم قرار می‌دهد تا بدون محدودیت جغرافیایی از خدمات قضایی بهره‌مند شوند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر برخی از جلسات دادرسی به صورت الکترونیک برگزار می‌شود، تاکید کرد: با اقدامات صورت گرفته و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و با هدف حقوق شهروندی و کاهش هزینه‌های مردم برخی از جلسات دادرسی مردم به صورت الکترونیک و برخط میان شهرهای کشور و حتی  خارج از کشور برگزار می‌شود.

محمد غلامی مدیر اجرایی پردیس نوآوری‌های حقوقی و قضایی نیز در حاشیه برگزاری این نمایشگاه اظهار کرد: پردیس نوآوری حقوقی و قضایی در اواخر سال ۱۳۹۹ تاسیس شد که هدف آن ایجاد ارتباط بین بخش خصوصی و قوه قضائیه است.

وی افزود: امروز اولین نمایشگاه ارائه محصولات نوآورانه حقوقی و قضایی، در راستای  تاکیدات رئیس قوه قضائیه به منظور اتصال فناوری‌های نوین به دستگاه قضایی با حضور شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها برگزار شد.

مدیر اجرایی پردیس نوآوری‌های حقوقی و قضایی با بیان اینکه  در این نمایشگاه ۳۰ محصول شناسایی شده است، گفت: مسئولان عالی قوه قضائیه و معاونت علمی ریاست جمهوری امروز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت تا در جریان چالش‌های این شرکت‌ها قرار گیرند و در جهت رفع نیازها، شناسایی ظرفیت‌ها حل مسائل  شرکت‌های دانش‌بنیان گام بردارند.

انتهای پیام/

 

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار سیاسی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار سیاسی

    اخبار برگزیده