رئیس مرکز استراتژیک ریاست جمهوری: مردمی بودن باید در برنامه‌ها نمایان شود

محمدصادق خیاطیان گفت: گفتمان ها نیاز به تبیین و تئوری پردازی و بیان تئوریک دارد، این یکی از وجوهی است که در حوزه گفتمانی است که ان را دنبال می کنیم. گفتمان عدالت جمهوریت وقتی به دنبال گفتمان دولت سیزدهم انتخاب شد

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری برنا، محمد صادق خیاطیان رئیس مرکز استراتژیک ریاست جمهوری در همایش حکمرانی مردمی در گفتمان عدالت و جمهوریت که با همت مرکز استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: همه می‌دانیم دولت سیزدهم با شعار مردمی‌بودن سر کار آمد و مفهوم مردم دال مرکزی گفتمان انقلاب اسلامی است و می توان نتیجه گرفت رای مردم به دولت رییسی، بازگشت به شعار های اصیل انقلاب اسلامی است. مردمی بودن منحصر به شعار ها نیست در سیاست ها و برنامه ها باید این گفتار خود را نمایان کند‌.

وی ادامه داد: گفتمان ها نیاز به تبیین و تئوری پردازی و بیان تئوریک دارد،  این یکی از وجوهی است که در حوزه گفتمانی است که ان را دنبال می کنیم.  گفتمان عدالت جمهوریت وقتی به دنبال گفتمان دولت سیزدهم انتخاب شد جنبه تئوریک و بیان محتوا و ادبیات برای بیان آن لازم و ضروری است .برای واژه جمهوریت در بسیاری از گروه ها و جریان های سیاسی مترادف با حضور مردم در صحنه  انتخابات تلقی می‌کنند در حالیکه جمهوریت یعنی مردمی بودن در همه عرصه ها و در فواصل انتخابات حضور مردم در بخش های مختلف را باید  شاهد باشیم و این نیاز به تبیین دارد و ما در مرکز استراتژیک  این را دنبال میکنم تا تعریفی مبتنی‌بر آرمان های انقلاب  و صحبت های امام و رهبری از حضور مردم در صحنه ارائه دهیم  و اینها الگوی ما است.

خیاطیان افزود: دولت‌های مختلف سعی کردند به عدالت بپردازند و به تعبیر رهبری در عدالت عقب ماندگی هایی داریم و این در جنبه تئوریک نیازمند تبیین بهتری هستیم. اما پس از تبیین مهم این است که 

رئیس مرکز استراتژیک ریاست جمهوری گفت: مردمی بودن باید در اقتصاد ما خود را نشان دهد و الگوی مردمی‌کردن اقتصاد مبتنی بر استاد بالادستی چیست؟ و اینکه مردمی کردن آموزش و سیاست اقتصاد و حضور مردم در نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی را چگونه باید انجام داد   بخش های مختلف باید نسبت به این اهتمام داشته باشند.

وی با بیان اینکه هدف از نشست امروز این است که ارتباط دولت با دانشگاه نشان داده شود، تاکید کرد: این پیوند و ارتباط سیاست حتمی دولت و مطالبه رئیس جمهور از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری است. چندین بار آقای رئیس جمهور تاکید کردند وزرا در دانشگاه و جمع دانشگاهیان حضور پیدا کنند. 

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری افزود: هدف دوم برگزاری این همایش، تحقق سیاست‌های دولت برای بهره مندی از دانشگاه است که به موجب آن جامعه متوجه می شودریال بسیاری از سیاست‌های دولت مبتنی بر دانش فنی است.

خیاطیان تاکید کرد: از مظلومیت دولت این است که گفته می‌شود دولت امپراتوری رسانه ای دارد، در حالی که متاسفانه دولت به لحاظ رسانه ای ضعیف است و فضای دانشگاه می‌تواند در تبیین مسائل بسیار اثرگذار باشند. 

وی با بیان اینکه دولت در بحث گفتمان همچنان دچار خلأ است، خاطرنشان کرد: همه دولت ها از ابتدا دارای گفتمان نبودند و بعضی از آنها در بحث گفتمان پس از یک سال به موفقیت رسیدند. گفتمان باید در کردار یک فرد وجود داشته باشد. مردمی بودن و عدالت محوری در شخصیت رئیس جمهور در دوره های کاری مختلف او ظهور و بروز داشت.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در پایان گفت: تبیین گفتمانی یکی از ماموریت های ما در مرکز  بررسی های استراتژیک است و مجلات و همایش هایی برای تحقق و ترویج این امر پیش‌بینی کردیم تا این سبک گفتمان در قسمت های مختلف جامعه جاری و ساری باشد.

انتهای پیام/

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار سیاسی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار سیاسی

    اخبار برگزیده