پوتین: جنگ هسته‌ای برنده ای ندارد و نباید آغاز شود

رئیس جمهور روسیه گفت: ما این واقعیت را دنبال می کنیم که هیچ برنده‌ای در جنگ هسته‌ای وجود ندارد و هرگز نباید چنین جنگی آغاز شود و از امنیت برابر و غیرقابل تقسیم برای همه اعضای جامعه جهانی دفاع می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری برنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در نامه ای به شرکت کنندگان در کنفرانس بازبینی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای ( ان پی تی ) در شهر نیویورک گفت: روسیه به عنوان یکی از کشورهای عضو معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای و یکی از امانتداران آن، به طور مداوم از متن و روح این معاهده پیروی می کند.

وی در ادامه افزود: ما این واقعیت را دنبال می کنیم که هیچ برنده‌ای در جنگ هسته‌ای وجود ندارد و هرگز نباید چنین جنگی آغاز شود و از امنیت برابر و غیرقابل تقسیم برای همه اعضای جامعه جهانی دفاع می‌کنیم.

نگرانی بین المللی در مورد خطر یک رویارویی هسته ای از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند گذشته) افزایش یافته است.

پوتین پیش از این در اجلاس بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ در واکنش به اتهامات غرب در خصوص تهدید جنگ هسته‌ای و جنگ جهانی سوم گفت که روسیه هیچ کشوری را با تسلیحات هسته‌ای تهدید نمی‌کند و تنها برای دفاع از حاکمیت خود از چنین تسلیحاتی استفاده خواهد کرد.

وی توضیح داد: این لفاظی‌ها از بیانیه‌های غربی‌ها نشات می‌گیرد. هر چند وقت یک‌بار سیاستمداران بی‌مسئولیت چنین چیزی را به زبان می‌آورند، حتی سیاستمداران بلندپایه مثلاً در سطح وزارتخانه‌های خارجه چنین اظهاراتی را بیان کرده و هیاهو می‌کنند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

انتهای پیام/

وبگردی

  نظر شما

  • کرامت سلیمی

   پوتین نگران رخ دادن چنین جنگی نیست و تظاهر می کنه که نگرانه. چون می دونه که سلاح هسته ای یک خالی بندیست و فقط در باور مردم عادیست.
   با این صحبت که جنگ هسته ای برنده ندارد تلاش می کند که ترس و وحشت را در جهان گسترش دهد.

   الان در ماه ششم جنگ اوکراین هستیم و روسیه نشان داده است که ان ابرقدرتی که ادعا می شد نیست و حتی ارتش روسیه در حد ارتش یک کشور افریقایی ظاهر شده است.

   به زودی با درگیر شدن چین با تایوان جنگ گسترش خواهد یافت و روسیه نیز ایران را وادار به ورود به این جنگ خواهد نمود.

   روسیه در حال ساخت یک راه اهن از استارا به سوی ایران و نو سازی خطوط ریلی ایران است و قصد دارد با این راه اهن تجهیزات نظامی و سرباز به جنوب ایران وارد کند و به اقیانوس هند متصل شود.

  پربیننده‌ترین اخبار سیاسی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار سیاسی

  اخبار برگزیده