روسیه پهپاد MQ-۹ آمریکا را برفراز دریای سیاه سرنگون کرد

روسیه پهپاد MQ-9 آمریکا را برفراز دریای سیاه سرنگون کرد

منابع خبری گزارش کردند که یک جنگنده روسیه با پهپاد «ام کیو-9 ریپر» آمریکا بر فراز دریای سیاه برخورد کرده و این پهپاد به داخل دریا سقوط کرده است.

به گزارش خبرگزاری برنا، برخی منابع خبری شبانگاه سه شنبه به وقت تهران مدعی شدند که سانحه‌ای برای یک فروند پهپاد «ام کیو-۹ ریپر» ساخت آمریکا بر فراز دریای سیاه رخ داده و طی آن این هواپیمای بدون سرنشین با یک جنگنده روسیه برخورد کرده و این پهپاد به داخل دریا سقوط کرده است

منابع نظامی غربی به «خبرگزاری فرانسه» گفتند که این  «حادثه» مربوط به پرواز پهپاد ریپر آمریکا بر فراز دریای سیاه است. این منطقه با فعالیت شدید نظامی ناتو در نزدیک خطوط جنگ اوکراین مواجه است.

دو منبع غربی که به دلیل حساسیت موضوع مایل به افشای هویت خود نبودند، به خبرگزاری فرانسه گفتند: «اتفاقی افتاده است، اما ما تایید نمی‌کنیم که پهپاد سرنگون شده است. اینک تحقیقات در حال انجام است.»

این منابع غربی در زمینه اینکه این پهپاد متعلق به کدام کشوربوده اطلاعاتی افشا نکردند.

یک مقام پنتاگون نیز  به شبکه خبری «الجزیره» گفت که یک جنگنده روسی با پهپاد ام کیو-۹ آمریکایی بر فراز دریای سیاه برخورد کرد.

به گفته فرماندهی آمریکا در اروپا، اوایل صبح امروز یک جنگنده  «سوخو-۲۷» روسیه یک فروند پهپاد ریپر نیروی هوایی ایالات متحده را در ماموریتی بر فراز دریای سیاه رهگیری کرد. اما در این ماموریت هواپیمای روسی با پهپاد برخورد کرد و باعث سقوط پهپاد به داخل دریای سیاه شد. 

کاخ سفید در این باره این حادثه اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در جریان این سانحه قرار گرفته است.  سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید مدعی شده که رفتار ناامن و غیرحرفه‌ای روسیه باعث سقوط پهپاد ام کیو-۹ شد.

روسیه بارها نسبت به حضور نیروهای خارجی در منطقه و امکان محاسبات نظامی اشتباه هشدار داده است. مقامات روسی گفته‌اند که با توجه به سیر تحولات در اوکراین، روسیه و کشورهای غربی وارد جنگی نیابتی شده‌اند و این ممکن است به جنگ مستقیم تبدیل شود.

چندی قبل سفیر روسیه در واشنگتن هشدار داد عرضه محصولات نظامی توسط ایالات متحده و متحدانش به کی‌یف نه تنها خونریزی طولانی‌مدت و تلفات جدید را به دنبال دارد، بلکه خطر درگیری نظامی مستقیم بین مسکو و غرب را تشدید می‌کند.

«آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا هشدار داد تصمیم واشنگتن برای ادامه عرضه تسلیحات سنگین به کی‌یف تاییدی بر وضعیت آن به عنوان یک شرکت‌کننده در درگیری است. وی افزود: ما این را تهدید فوری علیه منافع راهبردی کشور خود تلقی می‌کنیم.

به گفته دیپلمات ارشد روسیه در آمریکا، عرضه محصولات نظامی توسط ایالات متحده و متحدانش به کی‌یف نه تنها خونریزی طولانی‌مدت و تلفات جدید را به دنبال دارد، بلکه خطر درگیری نظامی مستقیم بین روسیه و غرب را تشدید می‌کند

انتهای پیام/ 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار سیاسی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار سیاسی

    اخبار برگزیده