برنا گزارش می‌دهد؛

دولت سیزدهم و افزایش تعامل بین قوا برای داشتن «ایران قوی»

دولت سیزدهم و افزایش تعامل بین قوا برای داشتن «ایران قوی»

بهبود روابط با سایر قوا، پرهیز از تنش و ایجاد آرامش سیاسی همواره مشی دولت سیزدهم است که در تحقق آن موفق بوده و مجلس، دولت و قوه قضائیه شانه به شانه یکدیگر برای بهبود وضعیت معیشتی و اجرای منویات مقام معظم رهبری در تلاش هستند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، «مجموعه نظام یک پیکر است و ارکان آن اعضای این پیکرند» این‌ها بخشی از سخنان رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس یازدهم است که در این دیدار بیش از هرچیزی بر هم‌افزایی و تعامل بیش از پیش قوای سه گانه به ویژه مجلس و دولت تاکید شد. رهبر انقلاب معتقدند که اگر قوا و دستگاه‌های این نظام مکمل یکدیگر نباشند دیگر به کار نخواهند آمد.

رهبری همچنین در دیدار با رئیس‌جمهور و اعضای دولت سیزدهم به ضرورت کمک سایر قوا به دولت برای عبور از گردنه های سخت، تاکید داشتند.

مجمع

همراهی مجلس، شرط توفیق برنامه‌های دولت

رابطه دولت سیزدهم و مجلس یازدهم از ابتدا براساس تعامل بنا شد و پیش رفت. سید ابراهیم رئیسی در سال اول مسئولیت خود تحت عنوان رئیس‌جمهوری طی 14 جلسه با مجمع نمایندگان هر استان به طور جداگانه دیدار داشت و به شنیدن و رسیدگی به نقطه نظرات هرکدام پرداخت و به این صورت از زبان نمایندگان مردم در جریان مشکلات هر استان قرار گرفت.

رییس جمهور در این راستا و طی دیدار با نمایندگان همواره همراهی نمایندگان مجلس را شرط توفیق سیاست‌ها و برنامه‌های دولت خواند و تاکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های آن‌ها و مجلس شورای اسلامی داشت.

صحن علنی

پاستور و بهارستان؛ قانون‌گذاری به نفع مردم

در جهت قانون‌گذاری صحیح و اجرای قوانین و مصوبات، بین مجلس و دولت رفت‌ و آمدهایی به طور مرتب صورت می‌گیرد؛ طبق آمارها رئیس‌جمهور ۹ بار در جلسات علنی مجلس برای موضوعات مختلفی اعم از تحلیف، دفاع از وزرای پیشنهادی، تقدیم لوایح بودجه و برنامه هفتم توسعه حضور داشته و مخبر معاون اول نیز در ۱۲ جلسه علنی و غیرعلنی مجلس شرکت کرده است.

برای همکاری بیشتر، وزرا و معاونان آن‌ها به طور مرتب در کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی حضور یافته و درخصوص تصویب یا عدم تصویب برخی طرح‌ها و لوایح به گفت‌وگو و بیان نقطه نظرات خود می‌پردازند.

تقدیم

دولت سیزدهم تاکنون بیش از ۸۰ لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده که غالب این لوایح نیز در صحن علنی پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی با رای حداکثری نمایندگان اعلام وصول شده است، از جمله این لوایح که در راستای همکاری مجلس و دولت و کمک به حل مشکلات مردم در حوزه‌های مختلف است می‌توان به لایحه الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو که مربوط به واردات خودروهای کارکرده است و در صحن تصویب شد اشاره کرد.

لایحه ساماندهی و نظارت بر تجارت مرزی و کوله‌بری و ایجاد اشتغال پایدار برای مرزنشینان؛ لایحه الحاق دولت به سازمان همکاری شانگهای و .... از دیگر همکاری‌های چشمگیر بهارستان و پاستور است.
رئیسی و قالی

معنای تعامل بین قوا هیچگاه نباید به یک طرز فکر مشابه در تمام امور تعبیر شود بلکه   تنوع در سلایق برای بررسی همه ابعاد جامعه یکی از ضرورت ها است و باید از یکدستی دوری کرد. مجلس و دولت زمانی می‌توانند براساس نیازهای جامعه تصمیم درستی بگیرند و آن را به مرحله اجرا برسانند که از نظرات نمایندگان استان‌ها و شهرهای شمالی، جنوبی، غربی، شرقی، اقلیت‌های دینی و ... استفاده کنند و پس از گفت‌ و شنودهای بسیار به یک نتیجه مشترک برسند.

البته طی ماه‌های اخیر برخی رسانه‌ها و اشخاص سعی در سیاه‌نمایی و بد جلوه دادن رابطه دولت و مجلس کردند که طی آن محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: « طبیعتا تفاوت نظر و سلیقه در کار وجود دارد. ما در مجلس و دوستانمان در دولت این توانایی را داریم که این اختلاف ‌نظرها را مدیریت کنیم. از دوستان خود در مجلس تقاضا دارم که همدلی برای حل مسائل مردم را مدنظر قرار دهند و قطعا جز برای حل مشکلات مردم موضع گیری نکنند. ریاست جمهوری و دوستان ما در دولت نیز این موضوع را مورد توجه قرار داده و در این مسیر حرکت می‌کنند. عده‌ قلیلی که به دنبال منافع شخصی و جناحی، اختلاف‌افکنی را بین مجلس شورای اسلامی و دولت دنبال می‌کنند، بدانند که به اهداف خود نخواهند رسید.»

قوه و دولت

تحقق مطالبه چندین ساله مردم با همت دولت و قوه قضائیه

تفاوت دو قوه مجریه و قضائیه با قوه مقننه در اجرای قوانین است، دولت و قوه قضائیه با اجرای قوانین سعی در رساندن جامعه به نقطه مطلوب در عدالت اقتصادی و اجتماعی دارند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس دستگاه قضا همواره بر عزم دولت سیزدهم بر مبارزه با فساد اشاره داشته و در این راستا از تعامل حداکثری با دستگاه قضا نیز خبر داده است.

یکی از دستاوردها و ویژگی‌های دولت سیزدهم سفرهای استانی و مواجه مستقیم با مردم است که طی این سفرها پروژه‌ و طرح‌های عظیمی کلید و برخی از آنها که نیمه کاره بودند با جدیت پیگیری شدند، برخی از این طرح‌ها مانند احیای تولیدی و کارخانه‌‌ها نیازمند حکم قضایی بود که در اینجا تعامل بیش از پیش دولت و قوه قضائیه را شاهد هستیم.

ازادسازی

به عنوان نمونه آزادسازی نوار ساحلی دریا همواره از دغدغه‌های جدی ساکنان این نواحی بوده که با همکاری دستگاه قضا و دولت سیزدهم به نتیجه رسید؛ رئیس دستگاه‌ قضا 27 دی‌ماه موضوع آزادسازی سواحل را ابلاغ کرد و پس از آن در بهمن ماه همان سال با سفر رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت این مسئله با جدیت پیگیری و در دستور کار قرار گرفت و دستگاه‌های اجرایی با سرعت آزادسازی را آغاز کردند و هر روزه شاهد آزادسازی بخش‌های گسترده ای از سواحل بودیم.

کسانی که به دنبال اختلاف‌افکنی میان مجلس و دولت هستند، به اهداف خود نخواهند رسید

رهبر انقلاب همواره به لزوم کمک سایر قوا به دولت تاکید داشتند و در این رابطه در دیدار با بهارستان نشینان خاطرنشان کردند: «دولت بار اجرا را بر دوش دارد و با توجه به حجم زیاد کار، مطالبات و توقع از آن، باید مراعات دولت را کرد.»

سران

بهبود روابط با سایر قوا، پرهیز از تنش و ایجاد آرامش سیاسی همواره مشی دولت سیزدهم است که در تحقق آن موفق بوده، مجلس، دولت و قوه قضائیه شانه به شانه یکدیگر برای بهبود وضعیت معیشتی و اجرای منویات مقام معظم رهبری در تلاش هستند.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

نظر شما

پربیننده‌ترین اخبار سیاسی

مهمترین اخبار

آخرین اخبار سیاسی

اخبار برگزیده