به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، امیر دریادار «حسین خانزادی» فرمانده ارتش در آیین استقبال از ناوگروه چهل و نهم نیروی دریایی در منطقه یکم امامت، عنوان کرد: امروز نیروی دریایی به شناورهای بزرگ که توانایی حضور در آب‌های آزاد دور دست را دارند و زیردریایی‌ها و تجهیزات خود نمی‌بالد، بلکه آنچه باعث افتخار ماست، سرمایه‌های انسانی مومن، متخصص، متعهد و جان برکفی است که اقتدار ما را رقم می‌زند.

وی بر توجه به شرایط امنیتی پیچیده و خاصی که پیرامون کشور قرار دارد تاکید کرد و افزود: فرایند شکل‌گیری این شرایط به‌پیش از انقلاب باز می گردد؛ از زمانی که نفت در کشور ما کشف شد که به‌واسطه آن توجه استکبار جهانی و قدرت‌های بزرگ به این منطقه هر روز بیشتر شد.

خانزادی ادامه داد: طی سال های گذشته این تلاش برای سلطه به این منطقه یک شکل رقابتی پیدا کرد به گونه ای که اگر یکی از این قدرت‌ها برود، جای خود را به دیگری می‌دهد و گروه های مختلفی در منطقه شکل می گیرند، این گروه ها یک روز از افغانستان و روزی از عراق، سوریه، یمن و ... سر درمی‌آورند.

وی با بیان اینکه محیط امنیتی پیرامون ما در دریا پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد، گفت: تهدیدهایی که پیرامون جمهوری اسلامی ایران شکل‌گرفته‌اند علاوه بر ساحل در دریا شکل ویژه خودش را دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش بیان کرد: از سال 2007 با تشدید دزدی دریایی در منطقه، نوع دیگری از تروریسم نیابتی در دریا شکل گرفت و باوجوداینکه برخی تلاش می کنند تا نشان دهند این دزدی دریایی شکل کنترل‌شده ندارد، با توجه به وجود انسان‌های محروم و نیازمند در قالب دزدان دریایی، باز هم بدون کمک استکبار جهانی امکان حضور و تداوم این دزدی‌ها وجود ندارد.

وی افزود: دزد دریایی که از دریا سر درنمی‌آورد، دزد دریایی از ساحل به دریا می رود و برای این حرکت نیاز به یک سری از تجهیزات و ابزار دارد که امکان پیدا کردن موقعیت یگان شناور تجاری را داشته باشد و به طور طبیعی آن آدم‌هایی که در سواحل سومالی حضور دارند توانایی انجام این کار را ندارند؛ بنابراین کسی باید اطلاعات، و تجهیزات را در اختیار آن‌ها قرار داده و از آن‌ها حمایت کند و از این‌رو این فرایند به شکل کنترل‌شده هدایت می‌شود.

خانزادی در ادامه با اشاره به  سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دشمنی که احتمال تهدید او را می‌دهیم در اقیانوس گسترش پیداکرده است،  خطاب به اعضای ناوگروه چهل و نهم، بیان کرد: کاری که شما در این ماموریت انجام دادید، بخشی از فرایندی بود که به‌نوعی از سال 2010 با تلاش کشورهای منطقه و حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اجلاس فرمانده هان نیروی دریایی اقیانوس هند شکل گرفت.

وی افزود: این اجلاس با هدف اینکه امنیت را بتواند به شکل جمعی با کمک کشورهای منطقه در منطقه برقرار کند شکل گرفت و مبدا آن نیز کشور هند بود چون تهدیدهای دزدی دریایی به آن شکلی که جامعه جهانی بیان کرده از مبدا سومالی 700 مایل تا مرزهای هند امتداد پیدا می کند.

 خانزادی افزود: در این اجلاس نیروی دریایی ارتش طرحی را تحت عنوان شکل‌گیری یک ناوگروه رزمی در قالب اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند ارائه کرد ولی کشورهای بزرگ دنیا که رویکرد استکباری به منطقه داشته و دارند برای عدم تصویب و اجرایی شدن طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی تلاش بسیار کردند اما خوشبختانه در اولین اجلاس که طرح ارائه شد مورد تایید و تصویب 36 کشور منطقه قرار گرفت و مقرر شد طرح تکمیلی را نیز جمهوری اسلامی ارائه کند.

وی افزود: این طرح در استرالیا ارائه و بین کشورهای حاضر در اجلاس به اشتراک گذاشته شد و مقرر شد تا کشورهای عضو در بنگلادش نتیجه موافقت و یا عدم موافقتشان را اعلام کنند؛ در اجلاس بنگلادش هنوز این جمع‌بندی به نقطه اجرا نرسید، اما ارائه این طرح موجب این شد که اولین رزمایش امداد و نجات نیروهای دریایی اقیانوس هند در منطقه شکل بگیرد.

خانزادی با اشاره به اینکه حرکتی که از 2008 و 2010 شروع شد در 2016 به یک نتیجه‌ای رسید، بیان کرد: حضور در این رزمایش با سپری کردن حدود هشت هزار مایل دریایی و بالغ‌بر 67 روز حضور در آب‌های آزاد در واقع آن مطالبه‌ای که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی از کشورهای منطقه کرد را باقدرت تایید کردید.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی تنها نیرویی است که با مجموعه‌ای از تجهیزات و تسلیحات در اختیار باقدرت وارد بندر کشورهای دوست می‌شود و در واقع مجموعه‌ای از توانمندی‌های صنعتی، علمی و قدرت و اقتدار را به نمایش می‌گذارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در بخشی دیگری از سخنان خود با اشاره به جنگ نرم و تلاش دشمن برای شکل‌گیری عملیات روانی در داخل کشور، گفت: دشمن درصدد است تا با نفوذ در بین مردم، شکاف و دودستگی ایجاد کند.

وی با یادآوری اینکه کشور و ملت ایران هنوز زخم‌های دوران دفاع مقدس را بر تن دارد و آن را فراموش نکرده و نخواهد کرد، اذعان کرد: امکان ندارد که حمله استکبار جهانی به ناوشکن‌های سهند، سبلان و جوشن و همچنین هواپیمای مسافربری ایرباس را فراموش کنیم.

خانزادی با بیان اینکه دشمن می‌خواهد با لبخند و با القای اینکه در کنار ملت است بین ما شکاف ایجاد کند، تصریح کرد: دشمن نمی‌تواند در بین نیروهای مسلح شکاف ایجاد کند اما باید مراقب خانواده‌ها و فرزندانمان باشیم تا خدای‌ناکرده آن‌ها را فریب ندهد.

وی از حضور در آب‌های آزاد و رزمایش‌ها به عنوان بخشی از قدرت بازدارندگی ایران اسلامی نام برد و اظهار کرد: نیروی دریایی ارتش و سپاه دست در دست هم چنان قدرت و توان بازدارندگی ایجاد کرده اند که احدی جرات تجاوز به ایران اسلامی را نخواهد داشت.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: