«محسن روحی صفت»، معاون سابق آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه و کارشناس مسائل شبه قاره، پیرامون سفر رئیس جمهور به دهلی‌نو به خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری برنا گفت: به‌واسطه این سفر، ایران به عنوان یک کشور کلیدی نقش بیشتری در منطقه ایفا می‌کند، این اولین باری نیست که بین دو کشور تعامل برقرار می‌شود. چندسالی است که دو کشور ارتباطات خود را قوی‌تر کرده‌اند و به مجموعه توافقات دوجانبه رسیدند که یکی از آنها بحث توسعه بندر چابهار است.

او افزود: در فضای سیاست، خلاء وجود ندارد و این فضا متاثر از همه بازیگران جهانی، منطقه‌ای و محلی است؛ لذا دو کشور وقتی به دنبال توسعه روابط و نزدیکی دیدگاه‌هایشان به یکدیگر هستند چاره‌ای جز گفت‌وگو و سفر ندارند.

او درباره رابطه این دیدارها با مسئله برجام و تشکیل سپر دفاعی در مقابل تحریم‌های احتمالی آمریکا گفت: موضوع برجام یکی از موضوعات مورد توجه دو کشور است نه همه آن. موضوعات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و روابط سیاسی بین ایران و هند در حال پیگیری است و برجام در این سفر احتمالا مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت. در همین رابطه هندی‌ها هم علاقه‌مندند تا نقش‌شان در موضوعات منطقه‌ای افزایش یابد و ما هم متعاقباً علاقه‌مندیم در موضوعات جهانی و منطقه‌ای نقش بیشتری ایفا کنیم.

او تاکید کرد: هر چه روابط ما با قدرت‌های بزرگ جهانی کم‌تنش‌تر باشد، هندی‌ها هم توان‌شان برای افزایش تعاملات دوجانبه بیشتر می‌شود.

کارشناس مسائل شبه قاره در پایان گفت: ابعاد روابط بین کشورها آنقدر گسترده است که خیلی جای دیگری را تنگ نمی‌کند در هر زمینه‌ای کشورها می‌توانند با ما وارد تعامل شوند. ما نیازمند سرمایه گذاری در ابعاد مختلف هستیم.

خبرنگار: امید عبدالوهابی