«احمد شیرزاد»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا در خصوص تخصیص دومیلیارد یارانه به احزاب گفت: در ایران شعار آزادی احزاب سر داده می شود اما در عمل خیلی فضا برای این کار مناسب نیست. در ایران و در همه جای دنیا یکی از بزرگترین مشکلات احزاب مسئله مالی بوده اما این موضوع در ایران برجسته‌تر است. گاهی یک فعالیت سیاسی که می‌تواند در سرنوشت کشور اثرگذار باشد، به دلیل چند میلیارد پول لنگ می‌ماند. به نظر من اگر بخش کوچکی از حیف و میل‌ها در دستگاه‌ها کم و در راستای کمک به احزب خرج شود، چند برابر بازدهی خواهد داشت.

او در خصوص منبع درآمد احزاب گفت: بخشی از منبع درآمد احزاب از عضویت و کمک‌های اعضاست و بخش دیگر آن از طریق هواداران تامین می‌شود. همچنین بخشی از آن توسط نهادهای عمومی، اجتماعی تامین شده و دولت نیز حمایت می‌کند.

او ادامه داد: از سالم‌ترین منبع‌های در آمدی احزاب می‌توان به حق عضویت و کمک‌های اعضا و دولت اشاره کرد. در کشور هایی که دولت برای احزاب بودجه ای اختصاص می دهد، باز هم برخی احزاب از طرق نادرست کسب درآمد می‌کنند. برای مثال مبالغ کلانی توسط هواداران برای منافع شخصی آنها پرداخت می‌شود که این می‌تواند خطرناک باشد.

او افزود: منبع درآمد قابل تصور دیگر پول‌هایی است که از طریق نهادهای سیاسی و حکومتی واریز می‌شود که این هم بسیار خطرناک است. اما منبع درآمد سالم همان دو موردی بود که عرض کردم. معمولا در احزاب و در اغلب کشورها افراد برای کار سیاسی حقوق نمی‌گیرند مگر تعداد معدودی که فرصتی برای پرداختن به شغل دیگر را ندارند.

او بیان کرد: کمک وزارت کشور می‌تواند حداقل‌های کار سیاسی در کشور را تسریع کند. این مبلغ در صورت پرداخت به شکوفایی سیاسی کمک می‌کند. باید آیین‌نامه‌ای تنظیم شود تا حق به حق‌دار برسد و گروه‌هایی که به طور جدی فعالیت می‌کنند و هزینه کار سیاسی داده‌اند، بهره بیشتری ببرند.

او در پاسخ به این سوال که این مبلغ بر چه اساس و چه میزان باید تعلق گیرد، گفت: وزارت کشور برای خود آیین‌نامه‌هایی ریز و دقیق دارد. همچنین کارشناسانی دارند که به احزاب سرکشی و در کنگره‌ها شرکت می‌کنند. فکر می‌کنم معیارهای مشخص و دقیق مانند تعداد دفاتر، تعداد اعضا رسمی، تعداد نمایندگان حزب سیاسی در مجلس و تعداد هواداران می‌تواند جزو شاخصه‌ها باشد. پس از اختصاص یارانه باید از احزاب خواسته شود تا به صورت شفاف مبالغ دریافت شده و نحوه مصرف این مبالغ را اعلام کنند تا در بین اعضا و فضای عمومی کشور، چیزی پنهان نماند. این موضوع به نفع خود احزاب و دولت خوهد بود.