به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سید «یحیی صفوی»، دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، طی یادداشتی فرا رسیدن روز معلم را به تلاشگران عرصه علم و دانش تبریک گفت. در این یادداشت آمده است:

اندیشه و تفکر در طول تاریخ علاوه بر آنکه تعیین کننده راهبرد ملت ها در برخورد با موضوعات مختلف بوده است، از سوی دیگر آماج حملات اندک گروهی بوده است که همواره تعالی، روشنگری و اندیشه را مخالف اهداف خود می دیده اند و از این رو است که در واپسین لحظه‌های نیمه‌شب یازدهم اردیبهشت ۱۳۵۸ در سکوت شب، آیت‌الله «مرتضی مطهری» از رهبران بزرگ انقلاب به دست گروه تروریستی فرقان، به خاک و خون کشیده شد‌ و بعد ازآن این روز به نام روز معلم نام‌گذاری شد.

دوازدهم اردیبهشت گرامیداشت بزرگ مردان و زنانی است که در عرصه علم و دانش و اعتلای فرهنگ این مرز و بوم  نقش آفرین اصلی هستند و پرچم فرهنگی کشور را به اهتزاز در می آورند.

معلمین و اساتید در حقیقت متعلق به سطح اعلای فرهنگ جامعه هستند که جوهره و ماده خام انسانی را تبدیل به انسانی در تراز بالا، فعال، سازنده، جوشان و متحرک و عالم تبدیل می کنند و حقیقتا کار این قشر زحمت کش متمرکز بر روی فکر و  اندیشه انسانها است.

ظرفیت عظیم انسانی اساتید و معلمین زحمت کش ایران اسلامی پشتوانه عظیمی برای ارتقاء فرهنگ، دانش و پتانسیل بالایی برای دست یابی کشور به تمدن نوین اسلامی است که بدون تردید مسیر سخت تلاش و دستیابی به اهداف بالای کشور در ارتقاء سطح دانش ملی و استراتژیک و حفظ  و ارتقاء جایگاه  تمدنی و ملی کشور را هموار می سازد.

 معلمین و اساتید عزیز کشورمان در سال های مختلف مجاهدت در این سنگر  عظیم الهی نشان داده‌اند که نگاه آنان به جایگاه رفیع معلمی نگاهی ورای حرفه و شغل می باشد و تلاش و کوشش وصف ناپذیر آنها در تربیت نسلی اثر گذار همراه با تربیتی اسلامی ایرانی  بدور از نگاه مادی، نابرابری های زندگی روزمره و تنگناهای ناشی از پیچ و خم زندگی است و  البته که بایستی در جهت تکریم و گرامیداشت آنها گامهای جدی و اثر گذار برداشت و همه ما بایستی خود را مدیون آنها بدانیم و از سوی دیگر قدر دان اساتید و معلمان دوران خود باشیم.

دور از انصاف نیست که به معلمین و اساتید واژه انسان های حماسه ساز و تاریخ ساز اطلاق گردد، چرا که در طول تاریخ، اندیشه، نگاه و طرز تفکر و اقدام  انسان های حماسه ساز و ملی منبعث از تلاش معلمین  و بزرگ مردانی است که به اندیشه های انسانی فکر و جهت داده اند.

پس از گذشت نزدیک به چهار دهه از بزرگترین رویداد پس از ورود اسلام به ایران ، رخ  دادن قیام انقلابی و اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره)  و تاثیر گذاری این انقلاب در بعد ملی و اثرات آن در منطقه  و تاثیر گذاری و شرکت  در معادلات سیاسی جهان   و در کنار آن رویش نسل های جدید، نقش متفکران، خواص جامعه به چشم انداز آینده نقش محوری و تعیین کننده ای است که تعیین کنند چه نسلی را برای چه جامعه ای بایستی تربیت کنند .

دراین بین و در  ترکیب نقش های اجتماعی نقش معلمی نقشی فراتر از سایر نقش ها است  و نبایستی با سایر فعالیت های اجتماعی مورد قیاس قرار گیرد ، چرا که عملکرد معلمین و اساتید عزیز می تواند منجر به پیدایش محصولات فکری و آینده سازی بهتر برای کشور  و تربیت نسلی با اندیشه های متعالی و ذهن هایی جستجو گر  گردد، نسلی که در مسیر رشد و توسعه از هیچ تلاش و کوششی فرو گذار نبوده و پایبند به اهداف و آرمان های کشورمان باشند و در این مسیر شناخت نیازهای انسانی آینده کشور و تلاش برای تربیت نسل  متناسب با آینده اجتناب ناپذیر است.

در دنیای پیچیده امروز که مادیات بدنبال پایمال کردن اخلاقیات و معنویات است. تربیت در کنار تعلیم می تواند نقش کلیدی در احیای اخلاق و معنویات جامعه ایفا کند و بایستی اعتقاد داشت راه نجات بشر از مسیر اخلاق و بازگشت به معنویات عبور می کند.

نظام آموزش و پرورش، دانشگاه ها  و اساتید و معلمان از ارکان و زیر ساخت های اصلی علم و تحقیق در کشور می باشند  و تولید، بویژه تولید علم و دانش بدون در نظر گرفتن زیر ساخت های اساسی در هر حوزه ای ممکن نمی باشد و هر اقدامی در جهت ارتقاء این زیر ساخت های حیاتی و گام های اثر گذار و مرتبط می تواند، موجب غنای نظام تولید علم و دانش در کشور و در نتیجه پیشرفت و توسعه ملی  گردد.