به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سید «عباس صالحی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال علی مطهری مبنی بر عدم اجرای قانون منع استفاده از کلمات بیگانه گفت: اقدامات مقدماتی برای حرکت با سرعت به سمت جلو انجام گرفته همچنین اصلاحاتی در آئین نامه اجرایی قانون در هیات وزیران طرح و تصویب شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم ادامه داد: دبیرخانه پاسداشت زبان فارسی و کارگروه های پاسداشت زبان فارسی و شورای آن تشکیل وتاکنون 8 جلسه داشته است. در دولت دوازدهم نیز یک جلسه این شورا برگزار شده است. همچنین بانک اطلاعاتی از واجدان مجاز و غیرمجاز تشکیل شده که به ادامه مسیر ما کمک می کند.

وی افزود: در کنار کارهای مقدماتی دستورالعمل متن و طرح تابلوهای سردر اماکن تهیه و تصویب و آماده ابلاغ است همچنین سامانه سردر اصناف که از 6 ماه گذشته به طور آزمایشی در حال اجرا است از خردادماه سال جاری رسمیت پیدا می کند و متقاضیان صنفی در این سامانه می توانند ثبت نام کنند لذا فضای مجازی با سامانه هوشیار فراهم می شود.

صالحی یادآور شد: این سامانه فرصتی را ایجاد می کند که تمامی اصناف تابلوهایشان را به صورت واحد به واحد در سامانه دیده و کنترل هوشمند اسامی بیگانه نیز در فضای صنفی اتفاق می افتد. نیروی انتظامی و وزارت ارشاد با این سامانه نیازی به مراجعه حضوری برای بررسی اجرای قانون ندارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم تصریح کرد: نهادهای مختلف در سامانه مذکور می توانند مراحل اجرا و آماده سازی را مشاهده و به طور همزمان تمام واحدهای صنفی متقاضی و در حال اجرا را کنترل جدی بکنند.

وی یادآور شد: با دو اقدام اصلی مذکور در فضای واحدهای صنفی در ارتباط با کاربرد اسامی بیگانه به حداقل مشکلات خواهیم رسید، در این راستا همچنین با هماهنگی فرهنگستان زمان استعلام ها تقلیل یافته و در رابطه با استعلام واژگان فرهنگستان طی دو هفته پاسخ لازم را اعلام خواهد کرد.

صالحی ادامه داد: نیروی انتظامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و دارایی و اتحادیه اصناف همکاری لازم با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای تسریع در امور مذکور داشته اند، وزارت ارشاد همچنین در این مدت کارهای نظارتی را با دقت تعقیب کرده است لذا 680 اخطاریه ارسال و 596 مورد نیز به نیروی انتظامی ارسال شده است.

وی افزود: به نظر اتفاقاتی که در 8 ماه اخیر افتاده بسیار ارزشمند و مهم است ما با جدیت مسئله را دنبال کرده و با نگاه آقای مطهری کاملا همراه خواهیم بود. با توجه به پاسداشت زبان فارسی و هویت ملی نیز اجرای قوانین را بر خود لازم می دانیم.

صالحی تصریح کرد: در دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و دارایی، اتحادیه اصناف، ناجا، صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همراهی خواهند داشت تا در حوزه نوشتار و طرح های تابلوها اتفاق نظر وجود داشته باشد. در وزارت ارشاد و کارگروه مربوطه طی دو جلسه پیوسته موارد مطرح و آماده ابلاغ شده است. در خصوص سامانه سردر اصناف نیز شاهد کاهش بسیاری از مشکلات خواهیم بود.

وی ادامه داد: ارتباط بین دستگاه ها که بروکراسی و زمانبر بوده و نیازمند مداخله ناجا یا وزارت ارشاد بوده است با به رسمیت شناختن سامانه سردر اصناف به شرایط بهتری خواهد رسید زیرا همه اصناف به سامانه مذکور متصل هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در صورتی که از واژگان غیرمجاز و بیگانه استفاده شود به موجب این سامانه به سرعت می توان برخورد و تعقیب کرد البته در تبلیغات محیطی نیز مشکلاتی وجود دارد که در دستورکار وزارت ارشاد قرار گرفته است، در حوزه همکاری با ثبت شرکت ها نیز معاهداتی منعقد شده تا مشکلی برخلاف قوانین داخلی در هنگام تبلیغات داخلی و ثبت آن ها به وجود نیاید.

همچنین وزیر ارشاد به سوال نادر قاضی پور نماینده ارومیه درباره دلیل توزیع سراسری روزنامه همشهری که متعلق به ارگان شهرداری تهران است پاسخ داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: مجوز همشهری از سال ۷۱ گرفته شده که در طول ۲۵ سال دارای مجوز پخش گسترده و اجازه انتشار روزنامه کثیرالانتشار را داشته است. این روزنامه می‌تواند برای عملیات خود در داخل و خارج از کشور نمایندگی‌هایی تاسیس کند.

وی افزود: شرکت همشهری با این اساسنامه هیچگونه حمایت مالی بودجه و کمک از شهرداری نمی‌گرفت. در ۱۲ دی ۸۴ با تغییراتی صاحب امتیازی روزنامه همشهری به شرکت همشهری داده شد. پروانه انتشار روزنامه همشهری را هیئت نظارت بر مطبوعات داد و تغییر صاحب امتیازی صورت گرفت. به عبارتی دیگر صاحب امتیاز روزنامه همشهری با مجوز هیئت نظارت شرکت همشهری است که در متن اساسنامه آن انتشار روزنامه با گستره فراتری در کشور قید شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه روزنامه همشهری در اختیار شرکت همشهری است گفت: شرکت همشهری مجوز ثبت شرکت‌ها را گرفته است. از طرف دیگر با مجوز هیئت نظارت روزنامه همشهری حق انتشار در کل کشور را دارد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت فرهنگ حق دادن مجوز به صورت انحصاری یا مستقیم را ندارد، افزود: هیئت نظارت بر مطبوعات متشکل از هفت شخصیت حقوقی یعنی شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم، نماینده قوه مقننه، حوزه علمیه قم نمایندگان مدیران مسئول مطبوعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. وزیر در این هیئت تنها یک رای در کنار شش رای دیگر دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: وقتی هیئت نظارت به روزنامه همشهری مجوز انتشار سراسری را می دهد طبیعتا وزارت فرهنگ نیز باید به قانون عمل کند. اگر قرار به تغییر باشد از طریق هیئت نظارت و ثبت شرکت‌ها انجام گیرد.

صالحی با یادآوری اینکه مجوز انتشار سراسری روزنامه همشهری در دوران وزارت صفار هرندی داده شد، اظهار کرد: در آن زمان همسویی بین مجموعه‌ها وجود داشت و جالب است که چنین سوالی آن موقع پرسیده نشد.