به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، این زن ۴۵ ساله که «واهبه عیسی دیس» نام دارد، روز چهارشنبه در کوداهی، شهری در شمال شیکاگو بازداشت شد.

او مشکوک به آموزش افراد برای پیوستن به داعش، تهیه رایسین (نوعی سم کشنده) و در اختیار داشتن جزوه‌هایی درباره طرز تهیه ساخت بمب و جلیقه انفجاری است.

بنا بر اساس پرونده کیفری تنظیم شده برای این مورد در دادگستری آمریکا، این شهروند اسرائیلی‌ از سال ۱۹۹۲ به طور قانونی در آمریکا اقامت داشته و با ایجاد صفحات متعدد در شبکه‌های اجتماعی، در تبلیغ داعش و تسهیل عضوگیری این گروه تروریستی نقش داشته است. 

در این پرونده آمده است: «متهم یک کتابخانه مجازی حاوی دستورالعمل ساخت بمب، سلاح بیولوژیک، سم و جلیقه انفجاری دایر کرده است تا به این طریق بتواند به هواداران داعش در انجام حمله تروریستی کمک کند.»

او همچنین تلاش کرده است تا یک مخبر پلیس را برای ریختن سم رایسین درون مخازن آب قانع کند.

مقام‌های قضایی آمریکا می‌گویند فرد دستگیر شده چند مکان را که جشن‌های عمومی و خیابانی تابستانی در آن برگزار می‌شود به عنوان هدف حمله تروریستی برای خود تعیین کرده بوده است.

پلیس آمریکا عملیات شناسایی مظنونان به عضویت در یک تشکیلات خشن را از شش ماه پیش آغاز کرده و واهبه عیسی دیس نخستین کسی است که در چهارچوب این عملیات دستگیر شده است.