به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سید «حسین نقوی حسینی»، در توضیح جلسه هیات رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: جلسه امروز فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با حضور ظریف وزیر امور خارجه تشکیل شد که هدف از نشست بررسی آخرین وضعیت برجام و حوزه دیپلماسی بود.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در ابتدای جلسه نمایندگان اظهارنظر کردند و در خصوص آخرین وضعیت برجام، آخرین وضعیت مذاکره با اروپایی‌ها، تعیین تکلیف آخرین شرایط در حوزه دیپلماسی، ضرورت حفظ همبستگی در جهت حفظ منافع ملی، اصرار آمریکایی‌ها در دشمنی و خصومت علیه ملت و کشور ایران، حرکت با محوریت رهبری مقام معظم رهبری، جلوگیری از اختلاف افکنی در حوزه سیاست خارجی موضوعاتی بود که از سوی اعضای فراکسیون آقایان جعفرپور، عدل هاشمی، نقوی حسینی، حسن بیگی، نظر افضلی، بهرام نیا، حسینی کیا، کریمی قدوسی، ده مرده و کولیوند مطرح شد.

نقوی حسینی سخنگوی فراکسیون گفت: در ادامه این جلسه محمدجواد ظریف گفت، قبلا وقتی آمریکایی‌ها تحریمی را علیه ایران اعمال می کردند، اروپایی ها بلافاصله همان تحریم را دنبال کرده و دقیقا بین آمریکا و اروپا در حوزه‌های مختلفی مانند تحریم نفتی، بانکی، مالی، پولی و غیره وحدت نظر کاملی بود ولی اکنون اروپایی ها حداقل در حرف و کلام در مقابل آمریکا ایستاده‌اند.

وی گفت: عزم اروپا برای حفظ برجام جدی است اما اینکه چقدر بتوان این جدیت را عملی کنند، مهم است. بنابر این شرایط امروز با شرایط گذشته متفاوت است اما هر کشوری درعرصه بین‌المللی به دنبال منافع خود است، ما باید از اشتراک منافع استفاده کنیم، همانگونه که کشورهای دیگر استفاده می‌کنند.

نقوی حسینی ادامه داد: ظریف گفت گروه‌هایی پس از روی کار آمدن ترامپ آنقدر هزینه کردند تا ایران و دشمنی با ایران در دستور کار ترامپ و دولت وی قرار گیرد. گروهی برای دشمنی با ما و گروهی برای منافع خود تلاش کردند تا دشمنی با ایران در دستور کار آمریکا قرار گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ظریف بیان کرد، آمریکا از ابتدا با انقلاب، نظام و ملت ما دشمنی داشته، دارد و خواهد داشت، جمهوری خواه و دموکرات هم ندارد، بلکه روش‌های آن‌ها متفاوت است. برداشت آمریکایی ها این است که می توانند علیه نظام جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند و این برداشت را از منافقین دریافت می‌کنند. بولتون در مجامع منافقین حضور می یابد، سخنرانی می‌کند و پول می‌گیرد، بولتون حقوق بگیر منافقین است. این تیم حاکم در آمریکا معتقد است که می‌تواند بدون جنگ به اهداف خود برسد، رژیم صهیونیستی نیز با جمهوری اسلامی ایران مشکل دارد.

وی افزود: ترامپ برای خروج از برجام حتی از مسیر خود برجام نرفت، بلکه مسیری خارج از مسیر قانونی را طی کرد که نشانگر برداشت خاص خود آن‌ها از مسائل داخلی کشور است، باید این تصور آمریکایی‌ها را نابود کنیم و به شکلی حرکت کنیم که آمریکایی‌ها بفهمند ایران استوار است و در مقابل توطئه‌ها می‌ایستد.

سخنگوی فراکسیون ولایی گفت: ظریف در ادامه به ضرورت ایجاد امید در مردم اشاره کرد و گفت نباید با پمپاژ ناامیدی مردم را از نظام و مسئولان نظام نا امید کرد، زیرا آمریکایی‌ها در این شرایط را امیدوار می‌شوند، باید با این تفکر مقابله و جهت گیری را عوض کرد.

وزیر امور خارجه گفت نباید فکر کنیم که همه چیز آمریکا است، این تفکر را تبلیغ نکنیم. دنیا، آمریکا نیست ما می‌توانیم با دنیا همکاری کنیم.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی با بیان اینکه وزیر امور خارجه خبر داد که اکثریت کشورها اعلام کرده‌اند که ما با ایران همکاری می‌کنیم و اکنون طرفداران برجام بیشتر و فعالتر هستند که باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم، گفت: به صراحت می‌گوییم ما با روش حقوقی مسیری را طی خواهیم کرد که اولا منافع ملی کشور را تامین و ثانیاً جبهه حفظ برجام را تقویت کنیم. ما متعهد به برجام بودیم و برای حفظ آن تلاش کرده و به دنیا هم ثابت می‌کنیم که آمریکایی‌ها دروغ گفته و برخلاف توافق عمل کردند و به صورت آشکار یک توافق بین‌المللی را نقض کردند.

عضو هیات رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس بیان کرد: ظریف در ادامه به اهمیت همسایگان اشاره کرد و گفت توجه به همسایگان در دستور کار وزارت امور خارجه قرار دارد.