به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، مصوبات نشست امروز «عباسعلی کدخدایی»، سخنگوی شورای نگهبان، بدین شرح است:  

طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

مصوب جلسه مورخ دوم مرداد ماه یکهزار و سیصد و نود و هفت مجلس شورای اسلامی به لحاظ عدم فرصت رسیدگی بدین وسیله استمهال می‌گردد.

طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

که با اصلاحاتی در جلسه مورخ بیست و نهم خرداد ماه یکهزار و سیصد و نود و هفت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ 1397/4/20 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده نظر این شورا به شرح زیر اعلام می‌گردد:

1ـ در ماده 7 موضوع اصلاح ماده 31، فراز دوم دو بخش دارد؛ اشکال بخش اول آن در خصوص تایید اعتبارنامه از این جهت که اعتبارنامه‌ها به تصویب مجلس نمی‌رسد کماکان به قوت خود باقی است. همچنین با توجه به اصلاح به عمل آمده در بخش دوم آنکه می‌تواند در استظهار از فراز اول ماده مبنی بر عدم تصویب اعتبارنامه‌ها در مجلس موثر باشد فراز اول نیز مغایر اصل 93 قانون اساسی است.

2ـ در صدر ماده 10 موضوع اصلاح ماده 35، علیرغم اصلاح به عمل آمده با عنایت به اینکه ظاهر عبارت آن است که رییس مجلس بدون رای‌گیری اعلام نظر می‌نماید ایراد سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است.

3ـ در ماده 31 موضوع ماده 192 مکرر 2، از این حیث که «یک ماده» شامل موارد متعددی باشد ابهام دارد، پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

اصلاح اساسنامه شرکت مادرتخصصی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران

مصوب جلسه مورخ سیزدهم تیر ماه یکهزار و سیصد و نود و هفت هیات وزیران در جلسه مورخ 1397/5/10شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.