به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران، درباره برنامه احتمالی برای دیدار با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، گفت: 'نه قرار نیست دیداری برگزار شود' که تندترین واکنش تهران به پیشنهاد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای مذاکره درباره توافقی فراگیرتر بود.

ایران با مقاومت در برابر پذیرش مذاکره زیر فشار تحریم ها، به روابط نزدیک فزاینده خود با کشورهای ترکیه و روسیه اتکا کرده است که آنها هم هدف تحریم های ایالات متحده قرار دارند.

ظریف افزود: هیچ برنامه ای برای ملاقات با مقام های ایالات متحده در حاشیه اجلاس عمومی ماه آینده (سپتامبر) سازمان ملل متحد در نیویورک وجود ندارد که قرار است حسن روحانی و ترامپ رئیسان جمهوری ایران و آمریکا در آن حضور یابند.

ظریف تصریح کرد: موضع رسمی ما درباره پیشنهاد اخیر ترامپ (برای مذاکره) توسط رئیس جمهوری و ما اعلان شده است. آمریکائیان قابل اعتماد نیستند و اعتیاد آنان به اعمال تحریم ها، امکان برگزاری هیچ مذاکره ای را نمی دهد.

فرانس پرس افزود: پس از گمانه زنی های زیاد که اعمال فشار اقتصادی سران ایران را به سرمیز مذاکره با واشنگتن بازخواهد گرداند و یا دستکم وادار به مذاکرات پشت پرده در نیویورک خواهد کرد، این سخنان ظریف تاکنون صریح ترین ابراز مخالفت ایران با مذاکرات بوده است.

وی روز شنبه در مورد جدال فزاینده میان ترکیه و ایالات متحده در توئیتر، شادی ترامپ را برای اعمال دشواری های اقتصادی بر ترکیه که همپیمان واشنگتن در ناتو (سازمان پیمان آتلانیتک شمالی) است، شرم آور خواند.

ظریف همچنین هشدار داد: چنانچه ایالات متحده اعتیاد خود را به تحریم ها، زورگویی و قلدری درمان نکند، تمامی جهان افزون بر محکومیت لفظی، علیه واشنگتن متحد خواهند شد، تا آمریکا را وادار به ترک این عادت ناپسند کنند.

به نوشته ظریف؛ ما تاکنون نیز در کنار همسایگانمان ایستاده بوده ایم و اکنون نیز خواهیم ایستاد.

در پی فرمان روز جمعه ترامپ برای دو برابر کردن تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه در ادامه اختلاف نظر و جدال جاری دو طرف بر سر بازداشت آندرو برانسون کشیش آمریکایی در ترکیه و دیگر مسائل، ارزش لیره این کشور، 16 درصد سقوط کرد.