اکنون با بحران‌ها و چالش‌های جدی روبه‌رو هستیم که بسیاری از آن‌ها در نهادهای مختلف شناسایی‌شده و نباید این واقعیت‌ها را کتمان کرد. از سویی دولت و حاکمیتی قرار دارد که باید چالش‌ها را مهار و رفع کند و مسیر را برای کار و تلاش مردم هموار کنند. اقدامات سختی باید صورت بگیرد اما در طی سال‌های طولانی مردم با موانع و گرفتاری‌های فراوانی از قبیل جنگ و تحریم‌ها مواجه شده‌اند. این روزها نباید ناامید شد بلکه باید با پشتکار، همت و تدبیر این مشکلات را رفع‌ورجوع کرد. حسن روحانی و تیم دولت تلاش بسیار خوبی دارد که شرایط را بهبود ببخشد و مردم نیز به حل مسائل امیدوار هستند و نباید در دام ناامیدی گرفتار شوند.

باید آگاه باشیم که مشکلات فعلی برآمده از مشکلات سالیان دراز مانند تهدید خارجی و جنگ 8 ساله و از سویی دیگر تحریم‌ها است و اکنون کشور با آن روبه‌رو بوده شده است. بخش از مشکلات پیش‌آمده نیز مربوط به ضعف مدیریت و از دست دادن فرصت‌های داخلی است که باید تلاش شود فرصت‌ها مانند گذشته از دست نرود.

دولت روحانی در شرایط سختی بر سرکار آمد که چرخ اقتصاد به دره سقوط کرده بود. دولت روحانی آن را از دره خارج کرد اما به دلایل مختلف خارجی، داخلی، مخالفان و منتقدین دولت مانع بهبود شرایط شدند و مشکل تراشی کردند. اکنون با مشکلات اقتصادی بسیاری روبه‌رو هستیم و باید این مشکلات را با تدبیر و در کوتاه‌ترین زمان حل کرد زیرا هر چه زمان از دست برود مشکلات پررنگ‌تر خواهد شد و احتمال حل مسائل کاهش پیدا می‌کند.

در حال حاضر باید با انسجام و همدلی همان‌طور که رئیس‌جمهوری نیز تأکید کردند تمامی جناح‌های کشور همراه شوند و برای رفع موانع تلاش کنند. نگرانی‌هایی در مورد ناآرامی در منطقه در میان مردم ایجادشده است. باید آگاه بود که سال‌ها منطقه ما در معرض تهدید بوده و رئیس‌جمهور این اطمینان خاطر را به مردم داده‌اند که برای آرامش و امنیت مردم تلاش می‌کنند و تنها اولویت مردم هستند. باید به وحدت و انسجام ملی برگردیم و اختلاف و شکاف‌های میان گروه‌های درون کشور را با حفظ رقابت صحیح، تکثر و اختلاف‌نظر کاهش دهیم. طبق قانون اساسی رئیس‌جمهور قدرت دوم کشور را داراست و تیم دولت نقش اجرایی مهمی دارند که رأی 24 میلیونی حامی آن‌هاست.

در ساختار قدرت کشور ما تمامی قدرت و اختیار به‌صورت متمرکز در دست دولت و رئیس‌جمهور نیست و نهادهای دیگر نیز در کشور نقش مهمی بازی می‌کنند. با توجه به تهدیدهای خارجی، دولت روحانی با مذاکره، گفت‌وگو و کاهش تنش در جهان نسبت به ایران، می‌تواند به سهم خود در کاهش مشکلات و عبور از آن‌ها نقش اساسی ایفا کند. در گلایه‌هایی که در مورد رئیس‌جمهور وجود دارد به این مورداشاره می‌شود که چرا رئیس‌جمهور در مورد دست‌های پشت پرده صحبتی نمی‌کند و مردم از حسن روحانی این انتظار را دارند که مشکلاتی که با آن‌ها روبه‌رو است را بیان کند. تمامی مقام‌ها و مسئولان باید با دولت همراه شوند و انتظار است که میدان اصلی برای اقدام، تلاش، گفت‌وگو با دنیا و حل‌وفصل مسائل داخلی در دست رئیس‌جمهوری باشد.

هرگونه تأخیری در مسائل مذاکره و بین‌المللی و سرمایه‌گذاری‌ها هزینه جدیدی را به کشور وارد می‌کند و نرخ موفقیت دولت را کاهش خواهد داد. با مشورت با مردم و استفاده از ظرفیت حامیان دولت می‌توان گره‌های کشور را گشود و شاهد روزهای بهتری باشیم.