به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «عباسعلی کدخدایی»، سخنگوی شورای نگهبان، روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران درباره نطق دو تن از نمایندگان مجلس درباره نظارت استصوابی شورای نگهبان، اظهار داشت: بارها گفته ام این شورا از نقدها و انتقادها و نصیحت های دیگران ضرر نکرده است و ما همیشه از نقدها استقبال کرده ایم.

وی افزود: ما نه از نقدی ناراحتی می شویم و نه ضرر کرده ایم و همیشه از آنها استقبال می کنیم اما انتظار مشروع ما این است که نقدها و نظرات دقیق بوده و خلاف واقع نباشد چرا که نمی خواهیم اعتبار گوینده زیر سوال برود.

سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: این شورا همیشه شرایط حداقلی را نظر می گیرد و ملاکی برای احراز شایستگی ندارد؛ اگر کسی خود را شایسته نمی داند، می تواند کنارگیری کند چرا خودش را در معرض انتخاب قرار داده است.

کدخدایی درباره ایرادات شورای نگهبان به لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی نیز اظهار داشت: این لایحه در جلسه 24 مرداد بررسی شد و این شورا ایراداتی را درباره آن وارد دانست

وی افزود: بر اساس ایرادات شورای نگهبان مشخص نیست آیین نامه های درج شده در این لایحه جنبه تنقینی دارد یا خیر و ابهاماتی در این زمینه وجود داشت.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: همچنین واگذاری تصویب ساختار و تشکیلات در این لایحه مغایر اصل 85 قانون اساسی شناخته شد که بر این اساس لازم بود شرایط رییس و اعضای مرکز اطلاعات مالی از جمله خبرگی در قانون لحاظ شود.

کدخدایی یادآور شد: این لایحه در مرحله نخست مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و بر طبق نظر این شورا، قوه قضاییه نظرات خود را لحاظ نکرده بود. نهایتا مجلس اسناد مربوط به این موضوع و رییس این قوه نظرات دستگاه قضا را طی لایحه ای اعلام کرد و ما وارد بررسی موضوع شدیم.

وی اضافه کرد: در نهایت در جلسه هفتم شهریور 97 بار دیگر این لایحه در شورای نگهبان مطرح شد و با توجه به بند 2 اصل 110 قانون اساسی، نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص لایحه مذکور عینا جهت اقدام لازم ارسال می شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره مصادیق مشمول قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان گفت: در مورد مصادیق نظر نمی دهیم و مربوط به دستگاه اجرایی است.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص فرار برخی از اجرای این قانون با ترفندهای مختلف یادآور شد: نسبت به هر قانونی ممکن است تخلفاتی صورت بگیرد و این همیشه وجود دارد که نسبت به هر قانونی انحرافاتی وجود داشته باید یا این که قانون چطور اجرا شود؛ بنابراین راهکار مسئله این است که تا حد ممکن قانون را شفاف تدوین و در مرحله اجرا بدون تبعیض اجرا کنیم.

وی درباره این که آیا این قانون شامل کسانی که می خواهند بازنشسته شوند هم می شود، گفت: این قانون مربوط به کسانی است که بازنشسته شده اند یعنی مراحل اداری بازنشستگی آنها انجام شده است و هم اکنون می خواهند دوباره به کار گرفته شود.

کدخدایی افزود: اگر کسی هنوز در حال خدمت است و حتی از سن بازنشستگی هم گذشته باشد ولی قطع ارتباط استخدامی نکرده است قانون مشمول او نمی شود.

وی همچنین درباره برگزاری انتخابات الکترونیکی و این که آیا به این دوره از انتخابات می رسد، گفت: بحث های کارشناسی در سطح مدیران شورای نگهبان و وزارت کشور در حال انجام است ولی هنوز به جمع بندی نرسیدیم که بتوانیم نسبت به انتخابات پیش رو اعلام نظر قطعی کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوالی درباره این که آیا قانون بازنشستگی شامل مدیران صدا و سیما نیز می شود، گفت: من وارد مصادیق نمی شوم چرا که مصادیق برگشت به دستگاه های مجری است.

کدخدایی درباره لزوم نظارت استصوابی این شورا بر انتخابات شورای شهر گفت: شورای نگهبان نسبت به شورا نه ادعا دارد و نه امکانات لازم را دارد بنابراین امکان نظارت شظورای نگهبان به شورای شهر و روستا منتقی است.

وی درباره این که حتی اگر مجلس از شورای نگهبان این موضوع را بخواهد، گفت: این موضوع منتفی است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره لایحه اصلاح انتخابات با توجه به این که انتخاباتی را پیش رو داریم، گفت: ما منتظر قانون انتخابات هستیم، اگر مجلس تلاش کند قانون را زودتر برای ما تصویب و ارسال کند شاید انتخابات پیش رو با سازوکار جدید برگزار شود ولی اگر نشود با همان قانون موجود برگزار می شود.