به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «محمدباقر نوبخت»، رئیس سازمان برنامه و بودجه، امروز در مراسم امضای تفاهمنامه اشتغال گفت: برنامه جامع مقابله با تحریم از تیر ماه آماده شده و بر اساس آن، علاوه بر تنظیم برخی بازارها، بسته هایی برای حمایت و جبران دیده شده است.

نوبخت افزود: در 5 ماه نخست امسال 756 هزار شغل ایجاد و در مجموع 40 هزار نفر نیز از صف بیکاران سالهای قبل کاسته شد.

وی با اشاره به اینکه همه ساله از ابتدای دولت یازدهم حدود 700 هزار شغل ایجاد می شد اما امسال با توجه به اقتضائات و برای کاستن از صف بیکاران تصمیم گرفتیم یک میلیون و 33 هزار شغل ایجاد کنیم، تصریح کرد: امسال برنامه های ایجاد اشتغال در 14 بسته و برنامه تدوین شده که طرح های کشاورزی و گلخانه ای، کشت ماهی در دریا، بافت های فرسوده و کمک به واحدهای صنعتی از این جمله است.

نوبخت تعداد بیکاران کشور را سه میلیون و 200 هزار نفر در حال حاضر دانست و گفت: یکی از طرح‌های موثر برای ایجاد اشتغال این بود که دولت امسال و در پنج ماه ابتدایی سال بر اساس آمار خزانه 25 هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل طرح های عمرانی اختصاص دادیم درحالیکه سالهای قبل در پنج ماه اول سال حداکثر 4 تا 5 هزار میلیارد تومان به تکمیل طرح های عمرانی اختصاص می یافت و این بدان معناست که امسال در 5 ماه اول بیش از 5 برابر سال قبل به بخش عمرانی بودجه اختصاص یافت.

در این مراسم همچنین شهیدزاده مدیرعامل صندوق توسعه ملی یکی از اهداف تاسیس این صندوق را تبدیل منابع نفت و گاز به صنایع ماندگار و سرماهی گذاری و اعطای تسهیلات به بخش های خصوصی برای ایجاد ثروت در کشور دانست و گفت: کمک به سیاستهای اقتصادی دولت برای ایجاد کار و اشتغال از مهمترین برنامه های این صندوق است که مطابق دستورات و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جهت حمایت از خلق ثروت و کار در جامعه انجام می شود.

وی افزود: همچنین این صندوق سال گذشته یک و نیم میلیارد دلار از محل اعتبارات خود را برای ایجاد اشتغال روستایی اختصاص داد که این امر نیز نشان از اجرای صحیح سیاستهای دولت در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری است.

گفتنی است، در این مراسم، دو تفاهم‌نامه جداگانه با موضوع ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در سال 1397 و برنامه‌ افزایش اشتغال نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص به امضای محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رسید.

هدف این تدوین و اجرای تفاهم‌نامه‌ها، افزایش مهارت و اشتغال‌پذیری جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی و تسهیل در جذب و به ‌کارگیری جوانان در بنگاه‌های اقتصادی است.

بر اساس این تفاهم نامه ها، 338 هزار شغل در بخش وزارت تعاون و 64 هزار شغل در بخش معاونت علمی ریاست جمهوری با اعتبارات صندوق توسعه ملی، منابع بانکی و منابع بودجه ای تبصره 18 قانون برنامه ششم توسعه در کشور ایجاد خواهد شد.