«علی بیگدلی»، کارشناس مسائل بین‌الملل، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در خصوص "قرار موقت دادگاه لاهه مبنی بر لغو تحریم های آمریکا علیه ایران" گفت: با اینکه آمریکا قبلا اعلام کرده بود که رای دادگاه را به رسمیت نمی شناسد و دادگاه صلاحیت رسیدگی به این موضوع را ندارد اما تا همین اندازه که ایران در این دادگاه به پیروزی رسید، دستاورد خوبی است.

او ادامه داد: طبق رای دادگاه، آمریکا ملزم شد ایران را در حوزه مواد غذایی و دارویی تحریم نکند و امکانات و تجهیزات پروازهای سیویل را فراهم کند. هم چنین حق ندارد که قطعات آن را از ایران دریغ کند زیرا جان انسان ها به خطر می افتد. در همین حد که مواد غذایی، دارویی، حمل و نقل و پروازهای سیویل ایران از لیست تحریم خارج شود، هم خوب است. موضوع سیویل پروازها چیز جدیدی است که دادگاه به آن اشاره کرده و مقامات آمریکا هیچ وقت به آن توجه نکردند. امیدوارم با رای این دادگاه قطعات هواپیما به ایران تحویل دهند تا از حوادث های ناگوار در پروازهای سیویل جلوگیری شود. 

او در خصوص تاثیر رای دادگاه لاهه در بعد جامعه جهانی گفت: این موضوع جنبه حیثیتی و پرستیژی برای ایران داشته و همان اندازه هم جنبه منفی برای امریکا دارد. هم رای دادگاه و هم عدم رعایت این رای از طرف دولت امریکا، نقطه ضعفی برای این کشور خواهد بود و در پرونده آنها ثبت می شود.

بیگدلی در پایان افزود: ایران می تواند از این نتیجه این دادگاه در پیمان های آینده خود با اتحادیه اروپا استفاده کند. اتحادیه اروپا هم می تواند به استناد رای این دادگاه، برای همکاری های خود با ایران راه گشا باشد.

خبرنگار: محبوبه رستمی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: