به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا به نقل از العالم، ترامپ با بیان اینکه نیکی هیلی قصد دارد استراحت کند گفت که او می‌تواند در نقشی دیگر به دولتش بازگردد و در این مورد انتخاب با خود او است.

الجزیره در گزارشی مفصل به بررسی زندگی و سیر پیشرفت «نیکی هیلی» و اختلافات او با ترامپ پرداخته است که در ادامه به صورت مختصر به بررسی مهمترین نکات این گزارش خواهیم پرداخت.

نیکی هیلی از جمله معدود زنانی بود که در ایالت کارولینای جنوبی به موفقیت های سیاسی دست یافت؛ وی در در سن 31 سالگی به عنوان کارمند در فروشگاه  لباس اکسوتیکا در حومه کلومبیا کار می کرد. اسکوتیکا شرکت خانوادگی بود و هیلی که خود دانش آموخته حسابداری بود به عنوان حسابدار در این شرکت مشغول به کار شد؛ او در آن زمان یک دوره علوم سیاسی را در دانشگاه کلیمسون گذرانند و از همان زمان علاقه خود برای حضور در ارکان قدرت را نشان داد.

نیکی هیلی از ژانویه ۲۰۰۵ تا ژانویه ۲۰۱۱ نمایندگی لکزینگتن در مجلس نمایندگان کارولینای جنوبی را بر عهده داشت. سپس از ژانویه ۲۰۱۱ تا ژانویه ۲۰۱۷ میلادی، به مقام یکصد و شانزدهمین فرماندار ایالت کارولینای جنوبی انتخاب شد

هیلی اولین زنی بود که به مقام فرمانداری در کارولینای جنوبی رسید. همچنین او پس از بابی جیندال، دومین فرماندار هندی-امریکای در  آمریکا بود. او در طول دوران فرمانداری، جوانترین فرماندار در ایالات متحده آمریکا بود.

الجزیره در بخش هایی از گزارش خود پیرامون اختلافات ترامپ و هیلی نوشته است: هیلی به طور علنی از بیان اختلافات سابق خود با ترامپ پرهیز می کرد اما با این حال، هیلی صراحتاً به انتقادهای غیرمستقیم از ترامپ می پرداخت.

هیلی پس از خشونت های سفیدپوستان در شارلوتزویل گفت: می دانم که تنفر می تواند چه دردهایی را به وجود آورد؟

وی به شبکه سی ان ان گفت که مکالمه خصوصی را با ترامپ درباره اظهاراتش مبنی براینکه سرزنش متوجه دو طرف است، انجام می دهد، سپس با ارسال ایمیلی به کارمندانش که فوراً هم درز کرد، نوشت کسانی که تنفر را گسترش می دهند، تعدادشان کم است، اما صدایشان بلند است و باید آن ها را در همه جا محکوم کنیم.

گفتنی است؛ 12 اوت 2017 در شارلوتزویل، در ایالت ویرجینیا، یک خودرو بسرعت به میان مخالفان راست‌گرایان افراطی راند و یک زن ۳۲ ساله را کشت و ۱۹ نفر را زخمی کرد.

این موضوع باعث انتقادهای زیادی از ترامپ شد، مایکل سینگر شهردار شارلوتزویل حتی آقای ترامپ را در کشته شدن این زن مسئول دانست چرا که در هیچ فرصتی ‌تندروهای دست‌راستی را محکوم نکرده و هربرت مک مستر مشاور امنیت ملی آقای ترامپ هم کشته شدن این زن "تروریسم" نشات گرفته از "تعصب و نفرت" خواند.

نیکی هیلی و فعالیتهای پشت پرده داماد و دختر ترامپ!

شبکه خبری ای بی سی در مورد نیکی هیلی سفیر مستعفی آمریکا در سازمان ملل در نشست خبری مشترک با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از فعالیت های پشت پرده جرد کوشنر داماد ترامپ تشکر کرد.

وی کوشنر را «نابغه پنهان» توصیف کرد و ادامه داد: همکاری که من با او در مسائل خاورمیانه داشتم به شکل غیرقابل باوری به خوبی انجام شده است.

هیلی همچنین گفت: کوشنر و ایوانکا ترامپ فعالیت های بسیاری پشت پرده انجام می دهند که آرزو داشتم همه درباره آن اطلاع می یافتند.

هیلی و اختلاف نظر با تیلرسون

نیکی هیلی با تیلرسون وزیر خارجه سابق آمریکا نیز اختلاف نظرهای بسیاری داشت، نیکی هیلی موضع تندی علیه رییس جمهوری سوریه داشته و در ‌مقابل وزیر خارجه آمریکا می گوید اولویت باید جنگ با داعش باشد.‌

هیلی در خصوص ایران و کره شمالی نیز مواضع به شدت تندتری به نسبت تیلرسون داشت، کارشناسان معتقدند در برهه ای از عوامل اصلی بالاگرفتن تنش میان کره شمالی و آمریکا بوده است، در حالی که تیلرسون مواضع به نسبت آرامتری را اتخاذ می کرد.

تیلرسون و هیلی در خصوص عربستان نیز با یکدیگر اختلاف نظر داشتند، تیلرسون معتقد بود که عربستان سعودی سعی دارد توازن قوا در منطقه را بهم بزند و باید با آن برخورد شود در حالی که نیکی هیلی سیاست خود در این خصوص را اینگونه توصیف می کرد: با لبخند باید لگد زد.

هیلی برخلاف تیلرسون یکی از عوامل متقاعد کردن ترامپ برای خروج از توافق هسته ای با ایران بود، او در یک سخنرانی بدون اشاره به اسناد خاصی مدعی شد ایران پس از توافق هسته ای بارها این توافق را زیر پا گذاشته است؛ این ادعا در حالی صورت گرفته بود که آزانس بین الملی اتمی هرگز اسناد ارائه شده از سوی رژیم صهیونیستی و آمریکا مبنی بر خروج ایران از برجام را تایید نکرد و در گزارش های دوره ای خود اعلام بر پایبندی ایران به این توافق کرده است.