به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «میتسوگو سایتو»، امروز- سه شنبه- در دیدار با «حسین امیرعبداللهیان»، دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین الملل مجلس افزود: دولت ژاپن بر تعهدات خود در برجام پایبند است و بدنبال راهکارهای مناسب برای ادامه همکاری خود در حوزه‌های پتروشیمی و خرید نفت از ایران است.
سفیر جدید ژاپن در تهران با اشاره به قدمت مناسبات دیرینه و حسنه دو کشور و آغاز نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور، بر تلاش‌های خود در جهت تقویت روابط و توسعه همکاری های دو کشور تاکید کرد.
سفیر ژاپن همچنین اهمیت دیدار و مذاکره روسای پارلمان های دو کشور را یادآور شد.

** ژاپن را شریک مهم سیاسی و اقتصادی ایران در شرق آسیا می دانیم
حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین الملل نیز در این دیدار انتصاب سفیر جدید ژاپن را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که با بهره‌مندی از تجربیات و تلاش‌های وی شاهد فصل نوینی از توسعه و گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور باشیم.
وی افزود: از حمایت‌های سیاسی دولت ژاپن در مردود خواندن تحریم‌های یک جانبه آمریکا، تشکر می‌کنیم و انتظار داریم ضمن ادامه حمایت سیاسی، اقدامات عملی بیشتری در این جهت صورت گیرد.
دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل ادامه داد: سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران حفظ صلح و ثبات و امنیت در منطقه و جریان آزاد انرژی و تجارت در خلیج فارس است، از این رو کشور ژاپن را شریک مهم سیاسی و اقتصادی خود در شرق آسیا دانسته و بر تداوم و توسعه همکاری‌های فیمابین تاکید داریم.
امیرعبداللهیان با اشاره به اقدامات خصمانه و راه‌اندازی جنگ اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، آن را اثبات کننده اقتدار جمهوری اسلامی ایران خواند و بیان کرد: دشمنان منطقه، نقش سازنده و نفوذ مثبت ایران در منطقه را هدف گرفته‌اند.
طرفین در این دیدار بر ضرورت گسترش مناسبات پارلمانی تاکید کردند.