به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «حامد کرزای»، رییس جمهوری پیشین افغانستان، روز شنبه در سی و دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با بیان این که کشورهای اسلامی در شرایط حساسی قرار دارند، افزود: تاریخ مشترک نشان می دهد مقابل خطرات بیرونی مقاوم بوده و مشکلات ما را از پا نمی آورد.

وی با ابراز امیدواری از این که امت اسلامی مقابل موانع، سربلند خواهد شد، خاطرنشان کرد: تاریخ نشان می دهد هر بار انسجام ما کمتر شود آسیب پذیر می شویم.

رییس جمهوری پیشین افغانستان ادامه داد: آنچه تجربه می کنیم میراث ویرانگر استعمار است که به اشکال مختلف خود را نشان می دهد.

کرزای اظهار داشت: تداوم سیاست های استعماری باعث شده است در بخش های مختلف از جهان اسلام جنگ و ویرانی به وجود آید.

وی با تاکید بر این که باید سیمای واقعی اسلام را به جهانیان نشان داد، گفت: هرجا که اسلام حاکم شد، شاهد همزیستی مذاهب و فرهنگ ها بوده ایم.

رییس جمهوری پیشین افغانستان افزود: نمی توانیم از درد و مشکلات مردم فلسطین دور باشیم، داشتن زندگی توام با آرامش و رفع هرگونه تبعیض حق مردم فلسطین است.

کرزای با یادآوری این که تعمیق برادری، برابری و عدالت میان مذاهب اسلامی برای تامین صلح و ثبات امری حیاتی است، گفت: می توانیم مشترکات را مبنای استحکام درونی برای صلح قرار دهیم و همکاری منطقه ای میان مسلمانان را تقویت کنیم و فرصت ها را بشناسیم و برای خیر همگانی بهره ببریم.

وی خاطرنشان کرد: مقتضیات زمان را باید بشناسیم و با نیازهای جدید آشنا شویم، تجربه جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد که برای ترقی می توان راه مستقلی پیمود.