«داریوش قنبری»، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، در خصوص نظارت ضعیف نمایندگان و تاثیر آن بر مشکلات اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار برنا گفت: در ارتباط با اهرم‌های نظارتی همیشه این ایراد به مجلس وارد بوده که به موقع و به جا از ابزارهای نظارتی استفاده نکرده است. این مسئله را نمی‌توان تنها به این دوره نسبت داد چراکه در دوره‌های قبلی نیز این مسئله مطرح بوده است.

او در خصوص استیضاح وزرا از سوی نمایندگان مجلس بیان کرد: در گذشته که استیضاح برخی از وزاری اقتصادی کلید خورد، من با توجه با تجربه ای که در مجالس گذشته و همچنین درکی که از مسائل اقتصادی کشور داشتم اعلام کردم که چنین استیضاح‌هایی نه تنها منجر به بهبود شرایط نمی‌شود، بلکه می‌تواند نتیجه عکس به همراه داشته باشد.

وی افزود: تغییراتی صورت گرفت اما سوال من این است که با این تغییرات، مشکلات اقتصادی کشور حل شد؟ قطعا پاسخ منفی است. حتی در مقطعی نیز بحث استیضاح‌ها و برکناری برخی وزرا منجر به افزایش قیمت ارز و سکه شد و در نهایت دامنه بی‌نظمی‌ها افزایش یافت.

قنبری با اشاره به مشکلات کشور مطرح کرد: اولین قدمی که مدیران و مسئولان مربوطه باید بردارند این است که درک درستی از مشکلات داشته باشند. اگر سوالات به درستی مطرح نشوند قطعا راه کارهای درستی هم ارائه نمی‌شود. ما درگیر معضلی شدیم که ریشه آن در سیاست خارجی است بنابراین با تغییر مدیران، وزرا و استیضاح آنها این مشکلات برطرف نخواهد شد.

وی یادآور شد: من تصور می‌کنم بدنه مشورتی مجلس ضعیف است و نمایندگان با توجه مسائل و مشکلاتی که در حوزه انتخابیه خود دارند فرصت اندیشیدن ندارند؛ پس باید کنارشان مشاوران توانمند حضور داشته باشند. به نظرم مشورت‌های درستی به نمایندگان داده نمی‌شود و این ضعفی است که نتیجه آن را در قانون گذاری‌ها و نظارت‌ها می‌بینیم. بازوی مشورتی مجلس باید اصلاح شود.

وی در خصوص پولشویی بیان کرد: بحث پولشویی کاملا جدی است. رسیدگی به این مسئله نه تنها به دلیل مشکلاتی که در حوزه سیاست خارجی و فشارهای بین المللی با آن مواجه هستیم، بلکه برای سالم‌سازی اقتصاد ضرورت دارد. ما باید قوانین مناسبی را در ارتباط با موضوع پولشویی داشته باشیم تا از ورود پول‌های کثیف در کشور جلوگیری کنیم. زمانی که صحبت از پول‌شویی شد واکنش‌هایی دیدیم، حتی موضع‌گیری‌هایی که در مقابل برخی از مسئولین زمانی که با مدرک صحبت می‌کنند وجود دارد. به عنوان آخرین نمونه می‌توان به اظهارنظرهای وزیر امور خارجه اشاره کرد.

قنبری اشاره کرد: سال‌های گذشته وزیر کشور از ورود پول های کثیف در انتخابات صحبت کردند. اگر قواینن درستی برای پولشویی وجود داشته باشد قطعا ما نباید شاهد چنین وضعیتی در کشور باشیم. باید نهادهای مسئول راهکار و برخوردهای مناسب را برای مقابله با این مسئله در نظر بگیرند و قوانین مبارزه با پول شویی را در کشور به تصویب برسانیم.