به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا به نقل از العالم، سفر بن سلمان به آرژانتین به منظور مشارکت در نشست 20 نشانگر انزوایی است که به دنبال خودداری سران کشورها به جز روسیه و فرانسه  از برگزاری نشست و دیدار با وی به آن دچار شده است این انزوا به خوبی نشان می دهد که جایگاه فعالی بن سلمان در عرصه بین المللی چیست.

در همین حال فیلمی از دیدار پوتین با بن سلمان در حاشیه نشست بیست در آرژانتین در رسانه ها منتشر شده است که در آن پوتین به گرمی دست خود را به سوی محمد بن سلمان دراز کرده و با صمیمیت زیادی با وی دست می دهد.

استقبال پوتین از محمد بن سلمان آن هم در شرایطی که عربستان دچار بدترین انزوای بین المللی و مردمی شده بسیار بحث برانگیز است. افکار عمومی جامعه بین الملل محمد بن سلمان  را مسئول قتل روزنامه نگار سعودی جمال خاشقچی می دانند که نشانگر نظام دیکتاتوری و  ظالمانه حکومت عربستان است اما این که پوتین در چنین شرایطی خواستار دیدار با محمد بن سلمان شد  آن هم درست در زمانی که حتی ترامپ از دیدار با محمد بن سلمان خودداری کرده است اینکه واقعا روسیه در خلال این دیدار چه آینده ای را برای روابط ریاض و مسکو متصور است سوالات زیادی را بر می انگیزد؟

" یوری اوشاکوف" مشاور کرملین در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که هدف اصلی از دیدار پوتین و محمد بن سلمان در واقع گسترش روابط میان مسکو و عربستان است. در همین حال شاهد آن بودیم که پوتین از نقش عربستان در رسیدن به نتایج مثبت در اوپک قدردانی کرد.

با تمام این تفاسیر انتظار می رود که دیدار پوتین با محمد بن سلمان با هدف تسلط بر وی وهمچنین هدایت ولیعهد سعودی در مسیری است که می خواهد. چنانکه پوتین در این امر از تجربه پیشین خود درمورد ترکیه استفاده می کند. هنگامی تنش ها میان آنکارا و واشنگتن بالا گرفت پوتین آغوش خود را به روی مقامات ترک باز کرد و در نهایت موفق شد که به اختلافات میان آمریکا و ترکیه دامن بزند و با نزدیک شدن ترکیه به روسیه از واگرایی ترکیه و ناتو که اهمیت استراتژیک طولانی مدتی برای روسیه دارد نهایت استفاده را ببرد.

 حتی درمورد ترور جمال خاشقچی زمانی که اکثر رسانه های جهان بر این پرونده تمرکز داشتند پوتین از هرگونه انتقاد صریح علیه بن سلمان و حکومت سعودی خودداری کرد و حتی به طور غیر مستفیم آمریکا را مسئول این پرونده دانسته و اعلام کرد که خاشفچی در آمریکا زندگی می کرده است و از این رو مسئولیت هایی در این پرونده متوجه آمریکا است. پوتین همچنین تصریح کرد که در پرونده قتل خاشقچی ما دقیقا نمی دانیم چه اتفاقی افتاده است پس چرا اقداماتی را اتخاذ کنیم که منجر به تیره شدن روابط ریاض و مسکو شود؟

در این خصوص برخی تحلیلگران معتقدند که اتخاذ چنین موضع نرمی در قبال عربستان از سوی پوتین به دلیل منافع مشترکی است که عربستان و روسیه در زمینه نفت و اوپک دارند.

روزنامه تایمز آمریکا در گزارشی که در این خصوص منتشر کرده است اعلام می کند که مسکو و ریاض در سال 2016 توافقنامه همکاری را در زمینه تولید نفت امضا کردند که در نهایت این امر منجر به بالا رفتن قیمت جهانی نفت شد مضاف بر اینکه عربستان از روسیه خواست که پس از کاهش 23 درصدی قیمت نفت استخراج نفت را کاهش دهد.

در این گزارش آمده است که از آنجایی که بالا بودن میزان تولید نفت از بالابودن قیمت ها اهمیت بیشتری برای روسیه دارد،  پوتین امیدوار است تا از نفوذ خود بر بن سلمان استفاده کند تا میزان تولید خود را کاهش ندهد.

فروش تسلیحات روسی به عربستان و پرونده سوریه از دیگر مواردی است که پوتین در مساله نزدیکی به عربستان مدنظر دارد.