به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا به نقل از العالم، وزیر خارجه ترکیه در جمع خبرنگاران گفت: ترکیه تصمیم گرفته است تا سامانه پدافند موشکی «اس 400» را به جای سامانه های مشابه آمریکایی خریداری کند چراکه روسیه بهترین پیشنهاد را ارائه کرده است.

وی افزود: قرارداد خرید «اس 400» موضوعی حتمی است و ما این معامله را انجام داده ایم و بدون شک این سامانه موشکی را از روسیه خریداری خواهیم کرد.

چاووش اوغلو اضافه کرد: طی ده سال گذشته تلاش کردیم تا سامانه پدافند موشکی آمریکایی پاتریوت را بخریم اما موفق نشدیم. یک سال و نیم پیش نیز پیامی برای آنها در این رابطه فرستادیم اما پاسخی دریافت نکردیم.

وزیر خارجه ترکیه در پایان گفت: در آینده ما آماده همکاری با هر کشوری هستیم اما به این سامانه نیاز شدید داشتیم و در نتیجه «اس 400» را خریدیم. روسیه پیشنهاد خوبی درخصوص این قرارداد به ما ارائه کرد.

پیش تر روزنامه حریت ترکیه نوشته بود که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) درباره عواقب خرید موشک های دفاعی اس.400 روسی به ترکیه هشدار داده است.

به نوشته حریت، اریک پاهون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است: وزارت دفاع آمریکا درباره عواقب گسترده خرید سامانه های دفاع موشکی اس.400 روسی هشدار لازم را داده است.

ترکیه در پی خودداری آمریکا از فروش سامانه های موشکی دفاعی با قطع امید از تامین نیاز خود از سوی هم پیمانانش در ناتو و به ویژه آمریکا، اواخر سال گذشته میلادی قرارداد رسمی خرید سامانه موشکی اس.400 ترکیه از روسیه را امضا کرد و براساس این توافق، اولین سامانه اس.400 در اواخر سال 2019 به ترکیه تحویل داده خواهد شد.

براساس این توافق، در مجموع دو سامانه موشکی به ترکیه تحویل داده می شود که اولین سامانه موشکی اس.400 در اواخر سال 2019 وارد ترکیه شده و کنترل این سامانه های خریداری شده در اختیار نیروهای مسلح ترکیه قرار خواهد گرفت.

رسانه های ترکیه اوایل سال جاری میلادی از نگرانی آمریکایی ها نسبت به خرید موشک اس.400 روسی توسط دولت آنکارا خبر دادند به طوری که روزنامه حریت نوشت: مقامات آمریکایی بارها در خصوص سفارش خرید سامانه دفاع موشکی اس.400 ترکیه از روسیه ابراز نگرانی کرده اند.

ترکیه که از سال 1952 عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است، از سامانه های پدافند هوایی این سازمان برای پوشش هوایی استفاده می کرد، اما با خروج جنگ افزارهای دفاع هوایی پاتریوت آمریکا و آلمان از ترکیه در سال 2015، آنکارا خرید سامانه های پدافند موشکی اس.400 را در اولویت قرار داد.

'رجب طیب اردوغان' رئیس جمهوری ترکیه چند روز پیش اعلام کرد که کشورش به زودی سامانه های دفاع موشکی اس.400 خریداری شده را از روسیه تحویل خواهد گرفت.