به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه، در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی در هند گفت: آینده افغانستان بدون در نظرگرفتن نقشی برای طالبان ممکن نیست. با وجود این ما اعتقاد داریم که طالبان نباید نقش غالب در افغانستان را برعهده داشته‌ باشد؛ البته که در نهایت این مردم افغانستان هستند که باید در این باره تصمیم بگیرند.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره تداوم حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی در افغانستان گفت: پاکستان تلاش می‌کند نقش مثبتی در پروسه جاری صلح در افغانستان ایفا کند.

وزیرخارجه در ادامه گفت: فکر می‌کنم که پاکستان تمایلی ندارد گروه‌های تندرو و افراطی بر افغانستان تسلط داشته باشند.این مساله تهدیدی برای موجودیت پاکستان هم است.  

ظریف در بخش‌های دیگری از این مصاحبه گفت: ما نمی‌توانیم زندانی گذشته باشیم. ما با پاکستان در دهه 90 و زمانی که آنها طالبان را ایجاد کرده یا به ایجاد آن کمک کردند، مخالف بودیم. ما نخستین قربانی طالبان بودیم و من 11 نفر از همکارانم را در حمله طالبان ( به کنسولگری ایران در مزارشریف) از دست دادم. اما باید برای آینده‌ای بهتر تلاش کنیم. ایران آماده است با پاکستان در زمینه مبارزه با گروه‌های تروریستی همکاری کند.